Objavili privilégiá pre Nitru, o ktorých si historici mysleli, že zhoreli

Vzácny dokument reštaurovali mesiace. Ukážu ho už v júli.

Riaditeľ Štátneho archívu v Nitre Peter Keresteš so vzácnym pergamenom z roku 1632, ktorým kráľ potvrdzuje privilégia pre Nitru.Riaditeľ Štátneho archívu v Nitre Peter Keresteš so vzácnym pergamenom z roku 1632, ktorým kráľ potvrdzuje privilégia pre Nitru. (Zdroj: Tomáš Holúbek)

IVANKA PRI NITRE. Objav, ktorý šokoval historikov! Na svetlo sveta sa nečakane dostal slávnostný pergamen z roku 1632, ktorým uhorský kráľ Ferdinand II. potvrdzuje privilégiá, ktoré nitrianskym mešťanom udelil jeho predchodca.

Pergamen dali archivári zreštaurovať a jeho podobu teraz vidíte po prvý raz – doteraz ho totiž ešte nikde nepublikovali, navyše sa desaťročia predpokladalo, že zhorel. O niekoľko týždňov si ho bude môcť prezrieť aj verejnosť na výstave, ktorú pripravuje Štátny archív v Nitre v spolupráci s mestom a Ponitrianskym múzeom.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Veľké požiare pohltili vzácne písomnosti

Kráľovské privilégiá udelené nitrianskym mešťanom v roku 1248 a ich následné potvrdenia zhoreli a dodnes sa nepredpokladalo, že by sa nejaké zachovali. Podľa niekoľko desaťročí tradovanej správy, šíriacej sa medzi slovenskými historikmi minimálne od roku 1952, sa totiž mestský archív Nitry pred rokom 1918 nezachoval a bol vraj nenávratne zničený v 50. rokoch 20. storočia v zberných surovinách.

Opak je však pravdou – starý mestský archív Nitry existuje. Posledných sedemdesiat rokov odpočíval zabudnutý v jednom archívnom depote.

„Dnes ťažko odpovedať na otázku, prečo ho nikto z historikov za tak dlhé obdobie pri výskume dejín Nitry nevyužil a nepreskúmal, ba čo viac, prečo sa jeho existencia zahmlila nepravdivými informáciami o jeho zničení,“ hovorí Peter Keresteš, riaditeľ Štátneho archívu v Nitre.

SkryťVypnúť reklamu

Súčasťou týchto písomností je aj slávnostné potvrdenie privilégií mesta Nitry z 5. mája 1632. Unikátne je preto, lebo ide o jediné dodnes zachované potvrdenia mestských privilégií Nitry. Všetky staršie písomnosti mesta, teda starý mestský archív, totiž zhoreli pri veľkých požiaroch v rokoch 1553 a 1679.

Ako sa dokument niekedy v 50. rokoch dostal do štátneho archívu, nie je zatiaľ známe. Isté je, že nebol súčasťou pôvodných písomností magistrátu mesta.

Na vnútornej strane väzby privilégia je ceruzkou napísaná suma päťsto. Špekuluje sa preto, že ho mohli za neznámych okolností odkúpiť z antikvariátu či od súkromníka.

Boje biskupa s mešťanmi

Nebol to však prvý prípad, kedy mesto dostalo od panovníka potvrdenie privilégií. "Nitra však mala takú smolu, že všetky jej staršie písomnosti zhoreli. Požiare v rokoch 1553 a 1679 spôsobili, že všetky najstaršie dokumenty mesta sa zničili. Dokument z roku 1632 je teda jediným dodnes v origináli zachovaným potvrdením privilégií pre Nitru," hovorí Peter Keresteš.

SkryťVypnúť reklamu

O tom, že existovali aj staršie potvrdenia privilégií pre Nitru, nie je pochýb. To najstaršie pochádza z roku 1248. "Poznáme ho z veľkého množstva odpisov a kópií, originál sa však nezachoval. Ďalšie prišli v roku 1473, 1557 a prakticky aj v roku 1632 takzvanou konvenciou biskupa Jána Telegdyho, ktorý potvrdil mestu pôvodné výsady," vysvetľuje historik.

Zachovaný dokument starý 386 rokov vyhotovili v slávnostnej privilegovanej forme, v knihe s pergamenovými listami, kaligrafickým písmom s pozlátenou intituláciou.

Prečo bolo potrebné, aby sa potvrdzovali privilégiá pre Nitru? "V roku 1288 sa mesto dostalo do zemepanského vlastníctva nitrianskych biskupov a zhruba od 16. storočia začali zemepáni porušovať výsady nitrianskych mešťanov. Tí sa potom obracali na panovníka, aby im ich potvrdil. Nitra sa tak dostala do zvláštneho stavu - mesto patrilo biskupovi, ktorý naň mal plné právo, ale mešťania mu potvrdzovaním kráľovských výsad znemožňovali naplno si uplatniť toto právo," objasňuje Peter Keresteš. Biskup si, samozrejme, nedovolil ísť proti panovníkovi, pretože ten mal väčšiu moc.

Privilégia zaručovali mešťanom najmä vlastnú samosprávu. Mohli si voliť svojho richtára a dvanásť členov mestskej rady, získali právo rozhodovať o svojich súdnych záležitostiach, mali právo trhu, získali tiež do vlastníctva aj hnuteľný majetok - územia zaniknutých dedín Dvorčany, Stredné Krškany – Cirmáň a chotár zaniknutej dediny Čechy – neskoršie Párovské Háje. Privilégia garantované panovníkom im zaručili aj právo slobodne nakladať so svojim hnuteľným aj nehnuteľným majetkom a dedenie v priamej línii.

Mimoriadne vzácny dokument vystavia v lete

Dokument s nevyčísliteľnou historickou hodnotou verejnosť uvidí už v lete. V júli ho vystavia v Ponitrianskom múzeu.

Tento krok prichádza v čase, kedy naše mesto oslavuje 770. výročie od prvého udelenia mestských privilégií. Tých sa Nitra dočkala v septembri 1248 a ako sme už spomenuli, dokument z tohto obdobia sa dodnes nezachoval.

Štátny archív v Nitre pri príležitosti tohto výročia pripravuje výstavu, na ktorej si verejnosť bude môcť pozrieť viaceré znovuobjavené písomnosti z pôvodného archívu Nitry. Budú medzi nimi i najvzácnejšie dokumenty, o ktorých si zhruba od päťdesiatych rokov minulého storočia odborníci mysleli, že sa nadobro stratili.

Ide o mestské knihy, najstaršia pochádza z roku 1681 a zápisy v nej pokračujú do roku 1692. Do mestských zápisníc sa zapisovali voľby magistrátu, štatutárne rozhodnutia mesta, spory, majetkovoprávne prevody, protesty, testamenty obyvateľov a iné dôležité svedectvá.

"Je to mimoriadny prameň dejín mesta Nitra, ktorý nebol doteraz využitý. Sprístupnením dokumentov chceme naštartovať aj odbornú verejnosť a docieliť to, aby sa začali nové výskumy starších dejín Nitry, pretože tieto pramene neboli doteraz nikdy využité pri výskume dejín mesta," povedal historik Peter Keresteš. Neúplné informácie, ktoré dokumenty objasnia, sa týkajú hlavne 17. až 19. storočia.

OBNOVA PERGAMENU TRVALA MESIACE

Najstaršie zachované privilégium pre Nitru z roku 1632 reštauroval počas vlaňajška renomovaný odborník Ivan Galamboš. Práca na tomto dokumente mu zabrala niekoľko mesiacov. "Pergamen bolo treba chemicky ošetriť, vylisovať, doliať poškodené strany, nanovo zviazať a opraviť poškodenú väzbu," popisuje záchranné práce Peter Keresteš, riaditeľ štátneho archívu, v ktorom sa unikátny dokument dnes nachádza. Najstaršie dochované privilégia pre Nitru sú pritom prvým dokumentom zo zachovaného archívu mesta do roku 1922, ktorý sa štátni archivári chystajú postupne zreštaurovať. Práca to však bude piplavá a zdĺhavá, mnohé knihy nemajú väzby, rozpadávajú sa či sú dokonca plesnivé.

Najčítanejšie na My Nitra

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 18 405
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 549
  3. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 12 084
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 11 018
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 723
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 544
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 8 047
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 243
  1. Marek Strapko: Aj za čias Ježiša žili dezoláti
  2. Ondřej Havelka: Starý zákon pohledem poutníka. Bible jako nejstarší cestopis odhalující smysl Cesty 10/11
  3. Rado Surovka: Chameleón prezidentom ?
  4. Martin Škopec Antal: Pokus o zjednotenie spoločnosti je utopickým blúznením
  5. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  6. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  7. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  8. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 974
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 675
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 488
  4. Juraj Kumičák: Kolaborant 8 781
  5. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 394
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 393
  7. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 7 908
  8. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 7 829
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Nitra, Galanta a Šaľa - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Nitra

Autobusová stanica v Nitre.

Dievča obchytával a ukazoval mu fotku penisu. Dostal podmienečný trest, nie je prvý.


Vpravo Anton Ulbricht, konateľ spoločnosti Tanawa, ktorá vyrába tatranskú minerálku.

V ďalšej časti seriálu Príbeh značky sme hovorili s konateľom spoločnosti Tanawa.


Jedna z odkrytých rúr. Keď ju našli, valila sa z nej voda. Betónový žľab dokončili v stredu.

Cesta praská a zosúva sa. V apríli urobia hydrogeologický prieskum.


Oravský hrad.

Na svoje si prídu všetky vekové skupiny.


  1. Marek Strapko: Aj za čias Ježiša žili dezoláti
  2. Ondřej Havelka: Starý zákon pohledem poutníka. Bible jako nejstarší cestopis odhalující smysl Cesty 10/11
  3. Rado Surovka: Chameleón prezidentom ?
  4. Martin Škopec Antal: Pokus o zjednotenie spoločnosti je utopickým blúznením
  5. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  6. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  7. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  8. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 974
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 675
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 488
  4. Juraj Kumičák: Kolaborant 8 781
  5. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 394
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 393
  7. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 7 908
  8. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 7 829
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu