NITRA. Problém s plošticami na Orechovom dvore začne mesto riešiť zrejme v máji. Potvrdil to primátor Jozef Dvonč, ktorý o situácii rokoval s odborníkmi.
Obyvateľov lokality bude treba na niekoľko dní presunúť inam, aby mohli v bytoch urobiť dezinsekciu. Pôvodne sa hovorilo, že by približne päť dní mohli bývať napríklad v kultúrnych domoch alebo telocvičniach.
„V spolupráci s okresným úradom hľadáme riešenie v iných objektoch, ako sú napríklad kasárne Krškany, respektíve priamo úpravou priestorov na Orechovom dvore,“ povedal primátor.

Bude to stáť tisíce eur
Okrem ploštíc, ktoré sú dlhoročným problémom, sa nedávno na Orechovom dvore objavil aj svrab. Mali ho vraj v troch rodinách. Otázne však je, koľko ľudí výskyt svrabu nehlásilo. Keďže ide o vysoko infekčné kožné ochorenie, ktoré sa môže skončiť až hospitalizáciou, verejnosť má obavy.
V prípade ploštíc vraj riziko biologického prenosu infekcie „prakticky nie je“. Rovnako však nie je nič príjemné, keď sa tento hmyz usídli v byte. Jeho uštipnutie spôsobuje vznik bolestivých a svrbiacich vyrážok.
Svrab sa šíri v kolektívoch, kde žijú ľudia v tesnom kontakte. Ploštice si môžete priniesť domov na textíliách či nábytku, ale aj v batožine. Na svojho hostiteľa dokážu v úkryte čakať bez potravy až rok.
Kto sa ich chce zbaviť, musí dodržať odporúčané postupy. V prípade Orechovho dvora sú ale odborníci skeptickí. Nebude totiž jednoduché zabezpečiť, aby obyvatelia lokality postupovali tak, ako treba. Podľa jedného z odborníkov je niekedy napríklad nutné odstrániť aj bytové textílie a čalúnené predmety.
Koľko bude stáť dezinsekcia bytov na Orechovom dvore, zatiaľ nie je známe. Náklady by podľa primátora nemali presiahnuť sumy, „ktoré každoročne Službyt vynakladá na deratizáciu, odhad je 10-15-tisíc eur“.
Vyčistia aj okolie
Na Orechovom dvore by malo žiť približne tristo osôb v 61 bytoch. Ďalšia stovka tam ale býva načierno. Dvonč predpokladá, že vzniknutú situáciu využijú na ich vypratanie.
Vyčistiť bude treba aj okolie bytoviek. „Uvažujeme nad možnosťou, že by sme ľuďom, ktorí odpracujú pri upratovaní nejaké hodiny, odpustili časť dlhov voči mestu,“ avizoval primátor. Celkový dlh vraj predstavuje okolo 7-tisíc eur.
Prvé byty nižšieho štandardu postavilo mesto na Orechovom dvore v roku 2005. Určené boli pre neplatičov nájomného a neprispôsobivých. Neskôr tu pribudlo komunitné centrum. Na radnici nám povedali, že v ňom pôsobia dvaja sociálni pracovníci financovaní z mestského rozpočtu, na ďalších dvoch terénnych pracovníkov získali peniaze z dotácie. Od začiatku obyvateľom lokality pomáhajú aj rehoľné sestry.
Aktuálne sa radnica uchádza o dotáciu na nové komunitné centrum. „Žiadosť je v procese hodnotenia,“ povedala Naďa Šimová, vedúca odboru sociálnych služieb.
V jednom vreci
Do redakcie sme dostali mail, pod ktorým sú podpísaní „obyvatelia z Orechovho Dvoru“. Autor píše, že v lokalite žijú aj „slušné čistotné rodiny, ktoré tam nepatria“ a tie sa teraz hanbia za to, že sú hodené do jedného vreca s neprispôsobivými. Navyše sa obávajú o svoj zdravotný stav.
„Neviem, prečo im nie sú poskytnuté náhradné byty v inej oblasti?“ pýta sa pisateľ mailu, ktorý kladie aj otázku: „Prečo sa takéto záležitosti neriešia? Riešia sa ploštice, svrab a špina...“