GALANTA. Presne dnes prešiel rok, čo zomrel bývalý poslanec Národnej rady SR, občiansky aktivista a poslanec v galantskom zastupiteľstve František Gaulieder. Podľa dostupných informácií zomrel päť minút pred druhou hodinou ráno pri Trnovci nad Váhom po zrážke s vlakom. Polícia ho našla o dve hodiny neskôr.
Vyšetrujú iba obmedzovanie osobnej slobody

Okolnosti Gauliederovej smrti stále nie sú vyjasnené. Napriek tomu však polícia prípad uzavrela, neišlo podľa nej o vraždu. Rozhodol o tom vyšetrovateľ kriminálnej polície v Nitre v decembri. „Vyšetrovanie vo veci prečinu usmrtenia bolo zastavené,“ povedala hovorkyňa KR PZ v Nitre Božena Bruchterová. Naďalej však podľa jej slov prebieha vyšetrovanie vo veci zločinu obmedzovania osobnej slobody.
V tele exposlanca našli liek Tramadol. Je to narkotické analgetikum, ktoré sa používa na zmiernenie bolesti. Dostupný je na lekársky predpis. Podľa právneho zástupcu rodiny Jána Foltána však takýto liek nemal predpísaný, ani sa ním nikdy neliečil.
Spomienkové zhromaždenie
Na nedeľu, keď uplynie presne rok od smrti Františka Gauliedera, chystajú poslanci mestského zastupiteľstva v Galante na Mierovom námestí spomienkové zhromaždenie. Spojené bude s 30-ročným výročím pokojného pochodu sviečkovej manifestácie. Začiatok je o 17.00 h.
„Chceme si takýmto spôsobom uctiť nielen bývalého kolegu, ale pripomenúť si udalosti, ktoré viedli k novembrovému povstaniu,“ ozrejmil poslanec mestského zastupiteľstva v Galante Peter Kolek.
Poslanci: verdikt polície je nepochopiteľný
Ako sa s odstupom času pozerá na udalosti spred roka? „Stále rovnako. Pán Gaulieder bol človek, ktorý kritizoval netransparentnosť v našej samospráve, kritizoval machinácie pri verejnom obstarávaní, tiež kroky vedenia mesta. Či tieto skutočnosti viedli k jeho smrti, na to nie som kompetentný odpovedať, ale myslím, že pán Gaulieder nezomrel smrťou, ktorú by si sám vybral,“ povedal Kolek.
Verdikt polície, ktorá vylúčila cudzie zavinenie, je podľa poslancov nepochopiteľný. „Aké je toto rozhodnutie? Určia, že si siahol sám na život, na druhej strane nevieme, kde bol 12 hodín. Neviem, či toto je rozhodnutie, ktoré mala polícia vôbec prezentovať. Neuzavriem predsa prípad, keď nemám skladačku poskladanú do poslednej časti,“ vyjadril sa poslanec, ktorý sa poznal s Gauliederom dlhé roky.
“Myslím si, že pán Gaulieder nezomrel smrťou, ktorú by si sám vybral.
„
Podľa jeho slov sa akčnosť úradov a orgánov, ktoré majú v tomto a podobných prípadoch konať, nie je taká, „ako by sme si všetci predstavovali. K tomu logicky vedú kroky občanov, ktorí to patrične dávajú najavo na námestiach.“
Podobný pohľad na vec má aj jeho kolega z poslaneckej lavice László Biró. „Okolnosti jeho smrti sú stále nevyjasnené. Vidíte, kde sa nachádza dôveryhodnosť polície na Slovensku. František Gaulieder nám chýba, na jednej strane jeho kritický podľa na veci, ktoré sa dejú v samospráve, na druhej strane nám chýba ako človek.“