NITRA. Dlhodobo najviac ľudí v našom regióne zomiera na choroby obehovej sústavy a na nádorové ochorenia.
„Potom nasledujú choroby dýchacej sústavy, tráviacej sústavy a poranenia, úrazy a otravy,“ hovorí Katarína Tináková z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Nitre.
Údaje o počte zomrelých sú základným ukazovateľom vývoja zdravia spoločnosti. „Môžu byť aj jedným z kritérií socioekonomického stavu spoločnosti,“ dodáva Tináková.
Ženy žijú dlhšie
Najaktuálnejšie údaje, ktoré majú štatistici k dispozícii, sú z roka 2016. V Nitrianskom kraji podľa nich zomrelo 7 585 osôb, z toho bolo 3 837 mužov (56,6%) a 3 748 žien (49,4%). Muži sa dožili priemerne 69,6 roka a ženy 77,7 roka.
„V rámci okresu Nitra zomrelo v roku 2016 celkovo 1 607 osôb, z toho bolo 781 mužov a 826 žien,“ doplnila Katarína Tináková.
Pre porovnanie – pred desiatimi rokmi zomrelo v Nitrianskom kraji 8 062 osôb. Aj vtedy aj teraz boli najčastejšou príčinu úmrtí kardiovaskulárne ochorenia, a to u žien aj mužov. Išlo najmä o chronickú ischemickú chorobu srdca a akútny infarkt myokardu.
„V roku 2016 zomrelo na kardiovaskulárne ochorenia v našom kraji 3 780 osôb, čo predstavuje 49,8 percent všetkých úmrtí. V okrese Nitra to bolo 735 osôb,“ vyčíslila Eva Rakovská zo štatistického úradu, pracovisko Nitra.
Druhou najčastejšou príčinou úmrtí v kraji boli nádorové ochorenia. V roku 2016 zabili 1 943 osôb, čo predstavuje 25,6 % zo všetkých úmrtí. V okrese Nitra na nádorové ochorenia zomrelo celkovo 415 ľudí.
U mužov prevažovali zhubné nádory priedušnice, priedušiek a pľúc, hrubého čreva a prostaty. U žien boli najčastejšie úmrtia na zhubné nádory prsníka a hrubého čreva.
Menej časté príčiny
Menej častými príčinami úmr-tí sú choroby dýchacej a tráviacej sústavy, na ktoré v roku 2016 v Nitrianskom kraji zomrelo 478, respektíve 395 ľudí.
Pri úmrtiach na ochorenia dýchacej sústavy to bol hlavne zápal pľúc. V prípade tráviacej sústavy išlo väčšinou o úmrtia na ochorenia pečene.
Na takzvané vonkajšie príčiny zomrelo v Nitrianskom kraji spolu 421 ľudí, čo tvorilo 5,6 percenta zo všetkých úmrtí. „U mužov i žien to boli najmä úmyselné sebapoškodenia, pády a dopravné nehody,“ informovala Eva Rakovská zo štatistického úradu.
Sedem rizikových faktorov
V časovom období 2012 – 2016 bol v Nitrianskom kraji podľa Kataríny Tinákovej zaznamenaný celkový pokles úmrtnosti na choroby obehovej sústavy o 7 percent. „Táto pozitívna situácia môže byť spôsobená zvyšujúcou sa kvalitou liečby, ale tiež aj včasnejším záchytom týchto ochorení a prevenciou.“
Svetová zdravotnícka organizácia pomenovala pre rozvinuté krajiny sedem hlavných rizikových faktorov, ktoré spôsobujú väčšinu ochorení a úmrtí: hypertenzia, fajčenie, zvýšená hladina cholesterolu, nadhmotnosť / obezita, nedostatočná konzumácia ovocia a zeleniny, fyzická inaktivita a nadmerná konzumácia alkoholu.
„Mnohé štúdie dokázali, že rizikové faktory chorôb obehovej sústavy, ale i ostatných chronických chorôb, sa presúvajú do stále mladších vekových kategórií,“ dodala Tináková.
Onkologické ochorenie ročne zistia u tisícok ľudí
Čísla sú zlé. Ministerstvo avizuje národný skríning na rakovinu hrubého čreva a konečníka.
Čoraz viac Slovákov zabíja rakovina. Podľa údajov z Európskeho štatistického úradu Eurostat je veľmi zlá situácia najmä na západnom Slovensku. Nitriansky kraj dokonca vykazuje najvyšší výskyt onkologických ochorení na 100-tisíc obyvateľov.

„Z oficiálnych odhadovaných dát sa dá povedať, že za posledných päť rokov sa na Slovensku zvýšil počet onkologických pacientov o 25 percent,“ hovorí Juraj Detvay, primár oddelenia rádioterapie a klinickej onkológie v nitrianskej nemocnici.
Pozor na prvé príznaky
Veľkým problémom je aktuálne rakovina hrubého čreva a konečníka. Slovensko patrí medzi krajiny s jej najväčším výskytom na svete.
„Každý rok ju na Slovensku diagnostikujú 5-tisíc ľuďom, až štvrtina sa o chorobe dozvie v metastatickom štádiu, kedy je už liečba zložitejšia,“ informuje primár. Ročne na rakovinu hrubého čreva a konečníka zomiera na Slovensku takmer 1800 ľudí.
Zaujímavé je, že najviac novodiagnostikovaných pacientov je z okresov Nové Zámky a Nitra. Juraj Detvay si myslí, že alarmujúca situácia súvisí najmä so stravovaním, nadmerným príjmom tukov a cukrov, chronickými zápalovými ochoreniami, nedostatkom vlákniny a výskytom onkologických ochorení v rodine. Ľudia by mali podľa neho spozornieť už pri prvých príznakoch. Sú to najmä poruchy vyprázdňovania, bolesti v okolí konečníka, chudnutie a najmä krv v stolici.
Ministerstvo zdravotníctva v spolupráci s pacientskou organizáciou Europacolon pred niekoľkými dňami informovali, že plánujú posilniť preventívne vyšetrenia na tento druh rakoviny. Pripravujú testovaciu verziu národného skríningu.
Kreslá bývajú obsadené
„V súčasnosti zaznamenávame i na našom pracovisku nárast onkologických pacientov o približne 20 percent, kreslá na aplikáciu chemoterapie sú pravidelne obsadené,“ doplnil primár. Vyčíslil, že v ambulanciách klinickej onkológie evidujú približne 17-tisíc návštev ročne.
Nádorové ochorenia sú druhou najčastejšou príčinou úmrtí v kraji. Aj pre nárast pacientov dala nitrianska nemocnica v roku 2016 zrekonštruovať prízemie onkologického pavilónu, vzniklo tu nové pracovisko ambulantnej chemoterapie. Jeho súčasťou je aplikáreň aj riediareň cytostatík.
Záujemkyne môžu využiť aj špeciálnu chladiacu čiapku, ktorá dokáže uchrániť od vypadávania vlasov. „Používame ju najmä u pacientok s karcinómom prsníka. U niektorých režimov sa úspešnosť pohybuje na úrovni približne 60-70 percent,“ povedal primár.
Prístroj vymysleli vo Veľkej Británii. Nitrianska nemocnica ho na Slovensku vyskúšala ako prvá. Obsahuje tekutinu s teplotou mínus šesť stupňov Celzia, ktorá ochladzuje špeciálnu čiapku. Ženy ju majú na hlave tridsať minút pred podaním cytostatík aj počas samotnej chemoterapie.
Primár Detvay pripomenul, že systém nefunguje pri všetkých druhoch chemoterapie a nie u každej pacientky: „Ženy majú rôzne typy vlasov, jemné aj hrubšie. Nevieme vopred povedať, ktoré nevypadajú.“
Azbest stále spôsobuje problémy
Ak máte obavy, môžete dať vyšetriť vzorku vzduchu aj pevného materiálu.
NITRA. Azbest je nebezpečný karcinogén, ochorenia spôsobuje aj po desiatkach rokov. Preto sú bývalí zamestnanci azbestovocementových závodov dodnes pod lekárskou kontrolou.

Jeden takýto závod bol priamo v centre Nitry – na Predmostí. Úmrtné listy obyvateľov, ktorí bývali v okolí, istý čas sledovali pracovníci Národného referenčného centra pre zdravotnú problematiku vláknitých prachov. Ide o jediné pracovisko svojho druhu na Slovensku. V Nitre vzniklo práve z dôvodu, že sa v našom regióne vyrábali azbestové materiály. Používali sa najmä v stavebníctve.
Za analýzu sa platí
NRC pre zdravotnú problematiku vláknitých prachov patrí pod Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Nitre. Zriadilo ho ministerstvo v roku 1997. „Zabezpečuje akreditované odbery a stanovenia anorganických vláknitých prachov v ovzduší a pevných materiáloch elektrónovým mikroskopom,“ informovala šéfka RÚVZ v Nitre Katarína Tináková.