KRÁĽOVÁ NAD VÁHOM. Štátna veterinárna a potravinová správa oznámila, že pri vodnej nádrži Kráľová nad Váhom medzi Šaľou a Galantou bol včera laboratórnym výsledkom referenčného laboratória VÚ Zvolen potvrdený výskyt vtáčej chrípky. Ide o subtyp H5 u voľne žijúcich vtákov. Vysoko patogénny typ H5N6 bol potvrdený v jednej z piatich nájdených uhynutých čajok.
Podľa informácií zo ŠVPS ide na základe genetickej analýzy o príbuznosť s izolátmi vírusu pochádzajúceho z Japonska a Tajvanu, kde cirkulovali v rokoch 2016 a 2017. Vírusy sa rozšírili aj do Európy, ich výskyt zaznamenali v minulom roku vo viacerých krajinách.
„Regionálna veterinárna a potravinová správa SR v Galante v tejto súvislosti nariadila príslušným poľovným združeniam opatrenia so stanovením monitorovacieho územia s okruhom 3 km od miesta nálezu a to aj zvýšený dohľad na populáciami voľne žijúcich vtákov, predovšetkým vodných vtákov, následné vyhľadávanie mŕtvych alebo chorých vtákov, spoluprácu s ornitologickými organizáciami a nahlasovaciu povinnosť na RVPS Galanta,“ oznámila ŠVPS.

Nariadený bol zákaz lovu voľne žijúceho vtáctva ako aj zákaz ho iným spôsobom odoberať z voľnej prírody, okrem prípadu keď je to povolené príslušným orgánom na osobitné účely ako aj zákaz vypúšťania pernatej zveri zo zajatia do voľnej prírody.
V bezprostrednom okolí nálezu nakazených a uhynutých čajok sa nenachádzajú chovy hydiny. V obci Kajal, ktorá je najbližšie nálezu, sa vykoná súpis všetkých chovov hydiny, holubov a iných vtákov chovaných v zajatí. „Okrem toho sa nariaďujú opatrenia na zabránenie zavlečenia nákazy do chovov, vrátane zamedzenia priameho a nepriameho kontaktu chovaného vtáctva s voľne žijúcim vtáctvom,“ oznamuje ŠVPS.
Štátna veterinárna a potravinová správa varuje občanov pred rizikom rozšírenia nákazy na území Slovenska. Obranou proti výskytu nákazy je podľa nej prevencia. Občanov upozorňuje na zamedzenie kontaktu voľne žijúcich vtákov s hydinou, zasieťovanie výbehov pre hydinu či predkladanie krmiva hydine pod prístreškom.