NITRA. Práce v Rolfesovej bani sa začínajú. Bager už presunul zeminu so stavebným odpadom, ktorú tam dala naviezť radnica pred 1,5 rokom. Chcú ju použiť na stabilizáciu svahu.
„Ukončenie prác je naplánované na jún,“ informoval Andrej Jančovič z radnice. Kameňokoše, aké stoja pred bývalým Tescom v centre, nakoniec nepoužijú.
Radnica zaplatí desiatky tisíc
Mesto podpísalo už vlani zmluvu so spoločnosťou STAS – stavby a sanácie. Jančovič potvrdil, že sa zatiaľ bude riešiť iba svah, na okraji ktorého stojí rodinný dom.
Cena zákazky je 37 385,52 eur. Pôvodne mala byť o 10 100 eur nižšia. „Navýšenie sumy je z dôvodu nestability svahu a použitia špeciálneho lešenia,“ povedal Jančovič.
Zeminu so stavebným odpadom, ktorú chcú použiť pri stabilizácii, dalo mesto do bane doviezť zo súkromnej stavby na Mostnej ulici už na jeseň 2016. Urobilo tak bez konzultácie so štátnou ochranou prírody.
„Zemina siaha do polovice skalných výstupkov, ktoré sú predmetom ochrany daného územia,“ vyjadril sa vlani Radimír Siklienka, riaditeľ správy Štátnej ochrany prírody, Správa CHKO Ponitrie.
Okresný úrad mestu nariadil, aby dalo zeminu odhrnúť do vzdialenosti 1,5 metra od skalných výstupkov, a to do vlaňajšieho mája. Neskôr tento termín predĺžili do 31. marca tohto roka. Bager začal v bani pracovať až počas tohto týždňa.
Kameňokoše nepoužijú
O potrebe stabilizovať svahy sa hovorí už desaťročia. Odvtedy erózia postúpila a ohrozuje aj domy nad baňou, časť Fabrickej ulice sa už prepadla, je uzavretá.
Vlani mesto zvažovalo, že pri spevnení svahov budú použité gabióny, takzvané kameňokoše, aké sú aj pred bývalým Tescom. Aktuálne je už jasné, že sa tak nestane. „Bola to pred časom len jedna z alternatív riešenia situácie v Rolfesovej bani,“ povedal Jančovič.
Baňa v centre mesta bola v roku 1982 vyhlásená za prírodnú pamiatku. Dôvodom je šedý ramsauský dolomit a vápenec, ktoré sú staré vyše 200 miliónov rokov. Raritou je, že sa tento útvar nachádza medzi rodinnými domami a panelákmi.