NITRA. V druhej polovici apríla Staré divadlo Karola Spišáka uvedie premiéru hry Legenda o Svoradovi a Benediktovi. Režisérkou inscenácie je hosťujúca Simona Nyitrayová.
Ako nám o sebe rodáčka z Komárna prezradila, vyštudovala činohernú réžiu na VŠMU v Bratislave a JAMU v Brne. Po škole zostala na istý čas v Čechách, ako režisérka či dramaturgička pôsobila napríklad v Prahe, Brne, v Českom Tešíně i Šumperku, neskôr v slovenskom Divadle Aréna. Momentálne je internou režisérkou v Českom rozhlase v Ostrave.
Baví ju tvorba pre mladých
Popri svojej práci hosťuje ako režisérka vo viacerých divadlách, spolupráca so Starým divadlom je jej prvou v Nitre. „Keď som ako čerstvá režisérka skončila školu, snažila som sa potom osloviť čo najviac divadiel. Spolupracovala som s mnohými, pričom som zistila, že ma veľmi baví najmä tvorba pre deti a mládež,“ vraví Simona Nyitrayová.
Skúsila, či aj Staré divadlo Karola Spišáka nedáva priestor mladých režisérom – poslala im svoje veci, aby spoznali jej prácu, navrhla aj nejaké témy, ktoré potom hľadali spolu s vedením divadla.
„Človek vždy s niečím príde a potom sa zistí, že to či ono divadlo by potrebovalo práveže niečo iné. S nápadom urobiť hru o sv. Svoradovi a Benediktovi prišiel riaditeľ Martin Kusenda, podľa neho sa ešte nikde nikdy nerobila, bola by to vlastne svetová premiéra,“ pokračuje režisérka.
„Prišlo mi to ako veľmi zaujímavé spracovať prvú napísanú legendu z územia Slovenska, tak som si povedala, že idem do toho. Existujú aj iné zdroje, ktoré popisujú život týchto svätcov, takže nakoniec vznikla dramatizácia na základe viacerých prameňov. Autorský text vznikol v spolupráci s dramaturgičkou divadla Petrou Babulícovou.“
Hrdinom môže byť každý
Autorky sa inšpirovali Maurovou legendou, s hercami si tvorcovia tiež pozreli dokument o Svoradovi a Benediktovi.
„My sme sa preto rozhodli, že hlavným motívom inscenácie bude myšlienka, že každý môže byť hrdinom, byť niečím výnimočný. Takto sme koncipovali Legendu o Svoradovi a Benediktovi, ktorí sa ako mladí ľudia napriek všetkým prekážkam stanú hrdinami, dokážu v sebe niečo prekonať. To je dôvod, pre čo by si mladí mohli túto hru pozrieť, navyše keď ju život svätcov spája s Nitrou,“ vysvetľuje Nyitrayová.
„Mám taký pocit, že keď to mňa baví, mohlo by to baviť aj ich. Spolu s ostatnými tvorcami sme sa snažili, aby hra mala spád, bola istým spôsobom akčná, briskná, vtipná, energická. Bude trvať niečo okolo hodiny.“
Režisérka dúfa, že si mladí diváci hru užijú, že ich doslova stiahne so sebou. Verí, že sa tiež niečo užitočné dozvedia, pričom v nich zostane príjemný zážitok a spomienka. „Bola by som rada, keby si na konci hry so štipkou ľútosti povedali: To už skončilo?“ usmieva sa režisérka.
Historická hudba aj takmer disco
Akčnosť a vtip do pomerne vážnej témy vnesie podľa Nyitrayovej nielen obsah ale aj forma inscenácie. Bude to skoro čisto bábková hra, herci budú väčšinou zakrytí. Z bábok sa na scéne objavia maňušky na ruky, marionety vodené zhora, mupety, aj plošné bábky. Scény budú veľmi strihové, akcie a deje sa budú rýchlo striedať, bude to niečo ako divadelný komiks.
„Bábky dokážu veľa vecí, ktoré nemôžu urobiť živí herci, a to by sme chceli v maximálnej miere využiť. Verím, že práve tento spôsob podania témy mladé publikum zaujme,“ konštatuje Nyitrayová.
Bábky spolu s kostýmami a scénou robí Ivana Gontková. Práce realizujú pracovníci dielní Starého divadla, niečo si však robí sama podľa vlastnej predstavy, napríklad tváre bábok. Scéna bude podľa režisérky minimalistická, jednoduchá, ale pritom multifunkčná, bude sa rôzne prekladať a presúvať.
Hudbu k inscenácii robí Tomáš Sukup, bude veľmi moderná, minimalistická, miestami aj dramatická. V niektorých pasážach bude historizujúca s odkazom na stredovek, v iných to bude takmer až disco.
-