NITRA. V priestoroch Starého biskupského hostinca v mestskom parku otvorili výstavu ocenených výtvarných prác žiakov špeciálnych základných škôl z Nitrianskeho kraja a okolia. Práce dopĺňajú diela mladej autistickej výtvarníčky Michaely Batelovej. Pri príležitosti Svetového dňa povedomia o autizme výstavu pripravili Klub rodičov autistických detí v Nitre, NSK, mesto a ZUŠ Jozefa Rosinského, ktorej žiaci vystúpili v kultúrnom programe.
Výskyt autizmu každoročne stúpa
Výstava je vyvrcholením súťaže s názvom Cena akademickej maliarky Stanislavy Batelovej Michalčekovej – Výtvarné talenty IV. Ceny pomenované po tejto talentovanej nitrianskej výtvarníčke si na vernisáži prevzali autori najlepších prác.
Súťaž bola určená pre telesne, mentálne, sluchovo postihnutých žiakov a deti s autizmom. Prihlásilo sa do nej spolu 98 školákov z 18 škôl so 110 prácami. Porota pod vedením predsedníčky Marty Hučkovej udelila v troch vekových kategóriách prvé tri miesta a cenu poroty, ocenila aj jedno kolektívne dielo.
Ceny si prevzali deti zo špeciálnych základných škôl a spojených škôl z Nitry, Výčap-Opatoviec, Topoľčian, Komárna, Šiah, Hlohovca a Šamorína.
„Bolo pre mňa cťou byť opäť v tejto porote. Mali sme naozaj ťažkú prácu z množstva krásnych diel vybrať tie naj, ktorým sme udelili ceny. Ale myslím si, že víťazmi sú všetci, ktorí sa súťaže zúčastnili,“ uviedla Hučková.
O autizme, jeho symptómoch a vývoji v celosvetovom meradle pár slov povedala herečka Eva Večerová, ktorá je krstnou mamou Klubu rodičov autistických detí v Nitre. Tiež predstavila aj osobnosť a život nitrianskej výtvarníčky, ktorej meno cena nesie. „Pre mňa je to česť, úcta a pokora pre vami všetkými, ktorí s týmito deťmi pracujete a pomáhate im, aby vo svojom svete boli šťastné,“ povedala Eva Večerová.
Hlavným cieľom súťaže je podporovať mladé výtvarné talenty v ich tvorivosti a poukázať na to, že hendikepovaný človek vie byť pre spoločnosť prospešný. Súťaž zároveň upozorňuje na problém autizmu, ktorého výskyt v populácii u nás i vo svete každý rok stúpa.
Udeľuje sa od roku 2010
Ako povedala Marta Hučková, vzniku výtvarnej súťaže o Cenu Stanislavy Batelovej Michalčekovej predchádzala v apríli 2009 autorská výstava Mišky Batelovej Kreslený svet očami autistu v OC Max v Nitre, ktorej bola kurátorkou. „Pripravili sme ju spolu s Miškinou mamou Stankou. Výstava ma veľký úspech, pozreli si ju vyše tri stovky ľudí zo Slovenska, ale aj Španielska či Vietnamu,“ spomína Hučková.
„Bohužiaľ, v decembri 2009 Stanka, ktorá bola čestnou predsedníčkou Klubu rodičov autistických detí v Nitre, zomrela a na jej počesť Klub inicioval vznik tejto ceny. Udeľuje sa každá dva roky od roku 2010.“
Akademická maliarka Stanislava Batelová Michalčeková celý svoj život žila a tvorila vo svojom rodnom meste Nitre. Na slovenskú výtvarnú scénu vstúpila v prvej polovici 80. rokov 20. storočia. Vyštudovala VŠVU, svoj umelecký rozhľad si rozšírila študijnými pobytmi v štátoch Beneluxu, v Kyjeve a v Moskve. V roku 1982 za diplomovú prácu s tematikou Veľkej Moravy získala cenu Martina Benku.
Tematicky bola jej tvorba zameraná na krajinné scenérie, kvetinové a ovocné zátišia, figurálne kompozície so sakrálnou tematikou, portrétnu tvorbu i historické námety. Jej posledným dielom bola autorsky ručne tkaná tapiséria Bitka pri Rozhanovciach z roku 2009. Popri svojej voľnej tvorbe sa venovala i pedagogickej činnosti v ĽŠU v Nitre, určitý čas po ukončení VŠVU pracovala v DAB ako scénická výtvarníčka.
Za štvrťstoročie svojej profesionálnej činnosti sa prezentovala asi 30 výstavami na Slovensku i v zahraničí. V jej tvorbe dominovala olejomaľba, diela v technike pastelu a ako jedna z mála umelcov sa venovala autorsky ručne tkanej tapisérii, ktorou si získala uznanie aj v zahraničí.
Cieľom projektu je centrum pre autistov
Umelkyňa obetavo pracovala pre deti postihnuté autizmom, rovnakou diagnózou trpí aj jej dcéra Miška, ktorá kráča v maminých šľapajách a venuje sa výtvarnej tvorbe.
Výtvarníčka iniciovala vznik pilotného projektu pomoci ľuďom postihnutých autizmom v Nitre, ktorý vypracovala s niekdajším predsedom klubu Róbertom Mikulášikom. Vďaka projektu v septembri 2010 v Nitre otvorili prvý denný stacionár pre autistov v našom kraji. Žiaľ, výtvarníčka sa už toho nedožila. Cieľom projektu je vybudovať v Nitre centrum, ktoré by autistom od detstva až po dospelosť poskytovalo komplexné služby. To bol veľký sen nitrianskej výtvarníčky, ktorý vysnívala nielen pre svoju dcéru, ale aj pre ostatných ľudí postihnutých autizmom.
FOTO: Ocenenia odovzdali autorom najlepších prác. FOTO:(ČE)