MOČENOK. Jeden z najvzácnejších organov na Slovensku začali opravovať. Organ v Močenku naposledy opravovali pred vyše 40 rokmi, bol napadnutý červotočom, čo spôsobovalo statické problémy.
Organ v Kostole sv. Klimenta v Močenku má takmer 230 rokov. Pôvodne ho chceli len vyčistiť. „Dokončili sme maľovanie kostola, rozhodli sme sa, že nástroj by bolo potrebné vyčistiť a naladiť,“ povedal správca farnosti Peter Michalov.
Čistenie nestačí
Obrátili sa na diecézneho organológa Vladimíra Kopca, ktorý si nástroj obzrel a skonštatoval, že vyčistenie nepomôže a treba začať od piky. Opravu museli odobriť pamiatkari, keďže organ je chránený.
Naposledy bola na organe vykonaná väčšia oprava v roku 1976. „Nástroj je napadnutý drevokazným hmyzom, ľudovo povedané červotočom, čo spôsobovalo statické problémy. Druhým problémom boli poškodené píšťaly, ktoré nehrali resp. hrali zle. Bolo to znečistené, čo má vplyv na zvuk. Celkovo bol nástroj v zlom stave, na opravu bol najvyšší čas,“ ozrejmil Martin Bako, opravár organov.
S opravou sa začalo na začiatku apríla. „V prvej etape ho rozoberieme a vyčistíme, aby sme sa netopili v prachu. Nasledovať bude inventarizácia a dokumentarizácia všetkých častí. Odovzdá sa to na pamiatkový úrad a upresní sa ďalší postup prác. Až po rozobratí uvidíme, v akom je stave,“ priblížil Bako, ktorý opravu vykonáva.

V druhej etape sa nástroj vyberie, očistí od náterov a zaimpregnuje. „Nasledovať bude opačný smer, skladanie. Na záver intonácia a ladenie, časti sa postupne pozakladajú,“ vysvetlil organológ. Celý proces by mal trvať približne dva roky.
Náklady 48-tisíc
S náhradnými dielmi by opravári nemali mať problém. „Vieme si ich vyrobiť z dreva alebo organového kovu.“
Oprava by mala vyjsť viac ako 48-tisíc eur. „Naša ponuka sa netýka skrine, to sa bude riešiť dodatočne, či celá alebo len to najhoršie,“ povedal Bako. Financie chce farnosť riešiť okrem iného zbierkou od veriacich. „Požiadali sme podnikateľov, pomoc prisľúbil aj obecný úrad,“ vyjadril sa močenský farár.
Jeden z troch
Organ v kostole v Močenku bol postavený v roku 1790. Ide o jeden z trojice organov od firmy Pažických, ktorá fungovala 120 rokov a postavila kvantum nástrojov po celom Slovensku. „Dvojmanuálové boli len tri: okrem Močenku ešte v Pruskom, ktorý sa zachoval ešte intaktnejší. Má deväť metrov na výšku. Tretí je vo Višňovom, ktorý je na tom, čo sa týka pôvodnosti, najhoršie. Jeho pamiatkovú hodnotu veľmi poškodila oprava,“ priblížil známy organár Martin Bako.
Organ v Močenku patrí podľa jeho slov medzi historicky jeden z najvzácnejších nástrojov na Slovensku. „Pôvodne bol plytší, k starej skrini sa neskôr pripojila nová. Organista nesedel zboku, ale za organom. Mal zlý sluchový aj vizuálny kontakt. Bolo otázkou času, kedy niekto príde s tým, že to treba zmeniť,“ vraví Bako.
Prestavbu a dispozičné úpravy vykonali v roku 1876, vymenené boli rady píšťal za modernejšie. Nástroj vydržal presne sto rokov. „Nikto na Slovensku nevedel, ako sa reštauruje, bola tendencia vrátiť sa späť k registrom. Na tú dobu sa snažili, ale má to svoje úskalia, ktoré teraz odhaľujeme a musíme ich odstraňovať,“ dodal Martin Bako.