GALANTA. Na Okresnom súde v Galante si dnes vypočul verdikt primátor Galanty Peter Paška. Obžaloba znela – zneužívanie právomoci verejného činiteľa. Paška sa jej mal dopustiť tým, že v júni 2015 vybral firmu, ktorá bude pre mesto zabezpečovať verejné obstarávania. Stalo sa tak bez súťaže, priamo.
Proces sa začal na jeseň 2017, dnes sa čítali listinné dôkazy a záverečné reči. Na základe žiadosti prokurátora prečítal sudca sms konverzáciu medzi bývalou zástupkyňou prednostu na mestskom úrade Luciou Galambošovou a zosnulým poslancom Františkom Gauliederom.
Práve on mal podľa primátora stáť za podnetom a vyšetrovaním. V jednom z predchádzajúcich pojednávaní sa čítala jeho svedecká výpoveď vyhotovená počas prípravného konania.
Materiály boli vyhotovené ex post
Ak napriek protestu obhajcu sudca konverzáciu prečítal. Opieral sa o ňu vo svojej záverečnej reči aj prokurátor, podľa neho je jedným z dôkazov, že verejné obstarávanie neprebehlo a materiály, ktoré boli dodané na Úrad pre verejné obstarávanie, boli vyhotovené až ex post, konkrétne v roku 2016. Vyhotoviť ich mala práve Galambošová na naliehanie primátora, tá to však odmietla.
„Primátor, ktorý má vystupovať v prospech mesta, bez rešpektovania zákona o verejnom obstarávaní, konal tak, že sa snažil zabezpečiť pre súkromnú spoločnosť neoprávnený prospech,“ povedal vo svojej záverečnej reči prokurátor.

Žiadal exemplárny trest
Na Paškovu vinu poukazujú viaceré dôkazy, okrem iného nepriamo aj „svedecká výpoveď jeho samotného.“ Primátor podľa neho najprv uviedol, že „nevie, či obstarávanie prebehlo, neskôr svoju výpoveď pod ťarchou dôkazov čiastočne pomenil a vyfabrikoval materiály potrebné k verejnému obstarávaniu.“
Všetci svedkovia podľa prokurátora jednohlasne potvrdili, že obstarávanie neprebehlo a materiály boli vyhotovené až dodatočne.
Prokurátor navrhol Paškovi podmienečný trest odňatia slobody na tri roky s odkladom na päť rokov, peňažný trest vo výške 10-tisíc eur a zákaz činnosti na vykonávanie funkcií vo verejnom záujme na 5 rokov.
Administratívne chyby
Podľa primátorovho obhajcu nebol jeho klientovi preukázaný úmysel. Priznal, že došlo k administratívnym chybám, netreba si ich ale mýliť s trestno-právnou zodpovednosťou. „Na to je ÚVO, aby ich kontroloval a nie súdy,“ vravel. Vzťah medzi mestom a firmou bol zachytený, ale nie na papieri. Urobilo sa tak až dodatočne.
„Trvám na tom, že sme ušetrili mestu milióny eur. Nič som nefalšoval, konal som v súlade s najlepším svedomím, morálkou a etikou. Postupovali sme v zmysle platných zákonov, čo potvrdil aj ÚVO,“ hovoril vo svojej záverečnej reči primátor. „Som nevinný,“ povedal a dodal, že s úžasom si vypočul návrh prokurátora, najmä na zákaz vykonávať verejné funkcie. Ide podľa neho o „politickú objednávku.“
Politická objednávka?
Sudca napokon primátora oslobodil spod obžaloby. Prokurátor sa proti jeho verdiktu odvolal, rozsudok teda nie je právoplatný.
„Som rád, že špinavá a absurdná hra Františka Gauliedera a Lucie Galambošovej bola neúspešná. Pre mňa je nepochopiteľným motív navrhnúť mi 5 rokov zákazu činnosti vo verejných funkciách,“ vravel po rozsudku Peter Paška.
Zopakoval, že ide o politickú hru. „V meste sme ušetrili milióny eur, popretŕhali sme všetky ekonomické väzby, ktoré tu boli. Vietor fúka asi odtiaľ,“ dodal.