NITRA. Historická radnica na pešej zóne potrebuje rekonštrukciu. Hovorí sa o nej roky. Už na pohľad vyzerá zle najmä balkón, ten by mali riešiť do jesene.
Ešte v horšom stave sú však časti, ktoré sú pred zrakmi verejnosti skryté, ako je napríklad fasáda zo strany dvora. Anton Števko, riaditeľ Ponitrianskeho múzea, ktoré tu sídli, hovorí aj o problémoch s vodou nad základmi stavby.
Budovu poškodzujú tiež holuby, ktorých trus je agresívny. Ihlice proti hniezdeniu ani elektronický hlas dravca ich neodohnali. Balkón je preto zatvorený, aby naň mohli vojsť ľudia, museli by ho čistiť denne. Podobná situácia je najnovšie aj vo dvore.
Už roky sledujú výzvy
Budova z roku 1880 patrí mestu, je kultúrnou pamiatkou. Na prízemí má priestory turistické informačné centrum (predtým NISYS), na poschodí je od roku 1990 v podnájme múzeum, ktorého zriaďovateľom je župa.
V minulosti malo mesto záujem, aby sa múzeum odsťahovalo, priestory chcelo využívať na svoje reprezentačné účely. Kedysi tu napríklad bývali sobáše. Na rekonštrukciu sa ale nenašli peniaze. Podľa projektovej dokumentácie z roku 2009 by vyšla 2,4 milióna eur – bolo v tom zahrnuté aj statické zabezpečenie stropov prvého podlažia a krovu. Dnes by bola suma neporovnateľne vyššia.
„Celú budovu je potrebné rekonštruovať a Výbor mestskej časti Staré mesto to dlhodobo presadzuje, upozorňujeme na to. Záleží nám na tom, pretože je to historický skvost Nitry,“ povedal viceprimátor a predseda VMČ Ján Vančo.
Osobne žiadal aj o prísne sledovanie výziev a možností financovať opravu z fondov EÚ prostredníctvom projektového tímu na úrade. „Pokiaľ viem, pôvodný projekt existuje, ale nie je aktualizovaný,“ dodal Vančo.
Chátrajúca pamiatka
Pred časom dala radnica obnoviť z vlastných zdrojov priestory informačného centra.
„Posledné opravy boli vymaľovanie vstupného podchodu a schodiska, oprava mramorového vonkajšieho sokla a dažďových zvodov,“ informovali na Službyte, ktorý má budovu v správe.
Riaditeľ Pavol Bielik povedal, že najneskôr do jesene chcú opraviť fasádu pod balkónom. Budova je podľa neho v užívaniaschopnom stave.
No hoci jej užívaniu nič nebráni, z pohľadu viacerých chátra. Keďže ide o kultúrnu pamiatku v samom centre mesta, myslia si, že by mala vyzerať inak. „Napríklad balustráda na balkóne sa rozpadáva,“ upozornila mestská poslankyňa Lívia Šumichrastová, ktorá pracuje ako reštaurátorka v Ponitrianskom múzeu. Opadáva aj výzdoba z fasády.
Pomohla by sieť proti holubom?
Ako sme už spomenuli, balkón musí byť kvôli holubiemu trusu zatvorený. Hoci je súčasťou veľkej sály múzea, ľudí naň ani počas vernisáží nepustia.
„Čistíme to dvakrát ročne,“ povedal riaditeľ múzea Anton Števko. Holuby sedia na budove najmä skoro ráno a navečer. Aktuálne sa zdržiavajú aj vo dvore: „Každý druhý – tretí deň ho musíme striekať vodou“.
No nielen trus poškodzuje historickú budovu. Uhynuté holuby pravidelne upchávajú dažďové zvody. Pred časom napríklad z jedného striekala voda na fasádu, ktorá sa olúpala a zafarbila do zelena.
Na Službyte sa vtedy vyjadrili, že by mohli pomôcť špeciálne siete.
„Kultúrne pamiatky sú nimi chránené napríklad vo Viedni,“ povedal Bielik. Náklady odhadol na 10-tisíc eur.