NITRA. Mesto požiada o vyňatie časti Rolfesovej bane z chráneného územia. Dôvodom sú nestabilné svahy, ktoré sa zosúvajú. Prvý už spevňuje firma z Trnavy, no podľa ochranárov to nejde podľa pôvodného plánu.
Práce sa začali v apríli. Počas uplynulých dní tu bola vysoká prašnosť - pracovníci vŕtali otvory do skaly, na ktorej stojí rodinný dom. Poškodená je eróziou, postupne sa rozpadá.
Museli improvizovať
„Technické riešenie spevňovania podložia pri ohrozenom rodinnom dome nebolo v projekte pre vydanie stavebného povolenia špecifikované takým spôsobom, ako bolo realizované v skutočnosti,“ informoval Radimír Siklienka, riaditeľ správy Štátnej ochrany prírody, Správa CHKO Ponitrie.
Situáciu si bol obzrieť priamo v teréne. Zástupcovia radnice mu vysvetlili, že „toto riešenie si vyžiadali dodatočne okolnosti - nestabilné podložie“.
Siklienka potvrdil, že mesto navrhuje zmeniť hranice chráneného územia a vyňať z neho plochu, v ktorej bude nutné vykonať z bezpečnostných dôvodov technické práce zamerané na stabilizáciu svahov. Dôvodom je fakt, že „práce nie sú v súlade so zachovaním predmetu ochrany územia“.
Nová hranica už bola vytýčená a konzultovaná s ochranármi. „Plocha bude odčlenená geometrickým plánom. Mesto zadá odborne spôsobilej osobe vypracovať projekt na zmenu hraníc chráneného územia,“ dodal Siklienka.
Aj po vyňatí časti bane z ochrany bude musieť mesto všetky projekty na stabilizáciu svahov vopred konzultovať so Správou CHKO Ponitrie - vrátane ich konečnej úpravy.
Svah bude vyzerať inak
Na radnici potvrdili, že svah pod domom, ktorý aktuálne spevňujú, zmení tvar. Bude nižší a bude vraj riešený „kaskádovite“. Bager k nemu už nahrnul zeminu so stavebným odpadom, na ktorej firma postavila konštrukciu s betónovými panelmi. Po ukončení prác budú panely odstránené.
Zeminu so staveným odpadom dalo mesto naviezť do bane už na jeseň 2016 zo súkromnej stavby. Urobilo to bez súhlasu ochranárov. „Suťová zemina, ktorá bola v predchádzajúcom období deponovaná do chráneného územia, mala byť premiestnená do okrajovej časti bývalého lomu. Táto požiadavka bola splnená čiastočne,“ reagoval Siklienka.
Dodal, že naďalej platí požiadavka presunúť zeminu mimo existujúceho skalného útvaru, „minimálne po hranicu novej parcely vyčlenenej geometrickým plánom“.
Práce v bani majú byť hotové v júni, cena zákazky je 37 385 eur. Je to viac, ako sa pôvodne predpokladalo. Cenu podľa investičného odboru navýšilo špeciálne lešenie, ktoré bolo navrhnuté iba pre túto stavbu.
Štvrtý stupeň ochrany
Svahy Rolfesovej bane sa zosúvajú desaťročia. Časť Fabrickej ulice sa už prepadla, je uzavretá. Kedysi po nej jazdili autá.
V bani sa ešte medzi svetovými vojnami ťažilo. V roku 1982 bola vyhlásená za prírodnú pamiatku, platí tu štvrtý stupeň ochrany. Dôvodom je šedý ramsauský dolomit a vápenec, ktoré sú staré vyše 200 miliónov rokov. Raritou je, že sa útvar nachádza medzi domami a panelákmi.