JUHOZÁPAD. Farmári z celého Slovenska dnes vyšli do ulíc na protestnú akciu. Nazvali ju príznačne „Vráťte nám našu zem.“
Protestnou jazdou traktorov a osobných áut chcú poukázať na neochotu štátu riešiť ich problémy s pôdou. „Vzhľadom na katastrofálny výsledok rokovania s ministerstvom pôdohospodárstva a rozvoja vidieka a ich chovaniu k nám sme sa rozhodli zapojiť do protestnej akcie,“ povedala nám jedna z účastníčok a manželka farmára Erika Szöcsová. Ministerstvo vraj neberie požiadavky poľnohospodárov vážne.
Jazdy sa konajú po celom Slovensku. Na južnom Slovensku išla časť poľnohospodárov z okolia Šale, druhá zo Serede. Jednou trasou išli desiatky farmárov z Vlčian, Tešedíkova, Žihárca.
Cez Galantu sa vybrali poľnohospodári zo Serede, Dolnej Stredy. „Stretávame sa v Dolnom Bare, kde sa napojíme na ostatných protestujúcich aj zo Šale,“ povedal jeden z účastníkov protestu Peter Francisci.
Najväčšia časť poľnohospodárov ide na trase z Medveďova cez Dunajskú Stredu až do Dunajskej Lužnej. Spomínané dve vety sa k nim napojili.
Druhá časť protestov sa koná v Nových Zámkoch, farmári sme prídu z Nitry a Komárna.
„K protestom nás doviedlo viacero faktorov. Politikov by sme chceli donútiť, aby nám vytvorili rovnocenné podmienky s veľkými farmármi,“ hovorí Peter Francisci z Košútov, člen Združenia mladých farmárov.
Malým farmárom prekáža, že na Slovensku je veľká roztrieštenosť pozemkov. Sú snahy, aby prebehli pozemkové úpravy. „Predtým, než sa k nim dopracujeme, je potrebné, aby každý, kto vlastní pôdu, sa k nej vedel aj dopracovať a hospodáriť na nej. To je u nás problém a vznikajú z toho trenice medzi poľnohospodármi,“ vraví Francisci.
Účastníci protestnou akciou podporujú požiadavky z Košickej výzvy, kde je sformulovaných šesť požiadaviek smerom k ministerstvu pôdohospodárstva.
Rovnaká protestná akcia sa na južnom Slovensku konala aj pred dvomi mesiacmi. Podľa farmárov sa však odvtedy veľa nezmenilo. „Trochu sa upravil zákon, ktorý umožňoval do istej miery sa dopracovať k pozemkom. Bolo to obmedzené do istej výmery a neplatí to pre všetkých. Nie je to to, čo by to malo byť,“ povedal člen Združenia mladých farmárov, ktoré tiež podporilo protest. „Zákon má umožniť, aby sme sa vedeli dopracovať k pôde, na ktorú máme nárok,“ zhrnul.
Aktuálne sa kolóna na juhu nachádza neďaleko Dunajskej Stredy, smeruje do Dunajskej Lužnej. Je v nej približne viac ako 80 traktorov.