NITRA. Polícia už odchyt holubov v Nitre nevyšetruje. Rozhodla o tom vyšetrovateľka, jej uznesenie preskúma prokurátor „v rámci svojej dozorovej pôsobnosti“.
„Vyšetrovateľka postúpila vec prečinu týrania zvierat na prejednanie priestupku proti ochrane zvierat,“ informoval Jaroslav Maček z prokuratúry.
Dostanú spis veterinári?
Výsledky vyšetrovania podľa polície preukazovali, že nejde o trestný čin, „ale ide o skutok, ktorý by mohol byť priestupkom“. Ak prokurátor toto rozhodnutie nezruší, mali by sa odchytom holubov zaoberať veterinári.
„Mestský holub nie je chránený živočích, tak ako potkan. Neadekvátna manipulácia s nimi, prípadne ich týranie je v kompetencii veterinárov,“ povedal Svätopluk Čepelák z okresného úradu.
Polícia sa začala odchytom holubov v Nitre zaoberať vlani v decembri. Preverovala trestné oznámenie, ktoré údajne podala pracovníčka prokuratúry.
Holuby sa pokúšali vyletieť z klietky
Žena priamo z okna kancelárie videla odchytové klietky, ktoré boli umiestnené na objekte tržnice. Holuby sa z nich pokúšali vyletieť a udierali pritom krídlami o mreže.
„Prekážalo jej, že holuby nemajú zabezpečenú vodu a že na ne prší či sneží. Nádobky s vodou sa ale v každej z klietok nachádzajú,“ vyjadrila sa k podnetu radnica, ktorá si na odchyt premnožených holubov každý rok objednáva špecializovanú firmu.
„Na znižovanie stavu holubov nie je vydaný právny predpis Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR,“ informoval Miroslav Oberfranc z Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy v Nitre. Rovnako podľa neho žiadny predpis neurčuje rozmery klietok, ktoré sa používajú na odchyt.
„Najväčším problémom nie je to, že sú holuby odchytené do klietky, ale to, ako dlho v nej zostanú a koľko ich tam je natlačených. Plus by malo byť samozrejmosťou, že sa dostanú k vode a krmivu, aby netrpeli,“ reagoval zdroj blízky polícii.