Štvrtok, 24. máj, 2018 | Meniny má Ela

O bronze rozhodne posledný zápas

Hádzanári Šale sa so svojimi fanúšikmi rozlúčili víťazne. Kto získa bronzové medaily, sa dozvieme v sobotu večer v Považskej Bystrici.

Brankár Šale Luděk Fabián oslavuje s najmenšími fanúšikmi. (Zdroj: Milan Pospiš)

O 3. miesto - štvrtý zápas (hrá sa tri víťazstvá):
HKM Šaľa - MŠK Považská Bystrica 32:25 (14:11)
Všetky zápasy série sa skončili víťazstvom domáceho družstvá, ale v štvrtom dosiahla Šaľa výhru až o sedem gólov.
Zverenci trénera Jána Kolesára nechceli pripustiť ani v duchu, že to bude pre šaliansky kolektív posledný súťažný duel v ročníku 2017/2018, a išli hneď v úvode do vedenia Guzym. Hostia, ktorí chceli ukončiť zápasovú sériu o bronz, obratom vyrovnali ich najlepším strelcom v play-off Vallom. Až do 6. minúty viedla neustále Šaľa o gól, ale góly Briatku a Valla dostali Považanov do vedenia 3:4. Bolo to však prvé a posledné vedenie hostí v tomto dôležitom zápase.

Domácim sa darila hra cez pivota a po dvoch góloch Dudáša (zaznamenal 6 gólov, ďalšie štyri pridal jeho kolega Mažár) išiel HKM do vedenia 5:4. Veľkú zásluhu mal na tom aj brankár Fabián, ktorý bol počas celého duelu veľkou oporou. V domácom družstve sa síce nedarilo tak ako v minulom domácom zápase Michniewiczovi, ale zaskočil ho pohyblivý Mykola Melnyk, ktorého streľba zo zemi a viackrát aj podstrelom narobila defenzíve MŠK, ale aj ich výbornému brankárovi Motlíkovi dosť problémov. Šaľa postupne zvyšovala svoj náskok a v 20. minúte po góloch Guzyho a Melnyka viedla už 11:7. V závere polčasu po nebojácnom prieniku Dudáša a Melnyka viedli domáci už 14:9, ale hostia využili presilovku na strelenie dvoch gólov a do kabín odchádzali iba s trojgólovým mankom.
Druhý polčas lepšie odštartovali domáci, ktorí po góloch Guzyho a konečne aj Michniewicza viedli v 35. minúte 17:13, ale hostia nezložili zbrane a gólmi Bystrického a Pupíka znížili na rozdiel gólu (17:16). Dôležité góly Polakoviča a Melnyka dostali opäť Šaľu do trojgólového vedenia 20:17. Hralo sa vo vynikajúcej atmosfére aj vďaka obom fanklubom. Hostia sa presnými zásahmi Valla snažili ešte zdramatizovať, ale domáca defenzíva s výborným Fabiánom im veľa nedovolila. Zlom mohol nastať ešte od 47. do 54. minúty, keď domáci viedli 24:20, zahodili aj dve sedmičky Guzym a Polakovičom, ktorého rozhodcovia nakoniec v 52. minúte aj diskvalifikovali po nezavinenom strete s protihráčom. Hostia však nenašli recept na domácu obranu, strelili iba gól a domáci odskočili po góloch Melnyka a Mažára opäť na rozdiel piatich gólov 26:21. To už súper v záverečnej nervóznej päťminútovke nedokázal zvrátiť a odišiel domov s prehrou o sedem gólov. Domáci kolektív odmenili za výborný výkon v posledných dvoch minútach zápasu diváci potleskom a mohutným aplauzom v stoji.
O všetkom sa rozhodne už v závere víkendu v rozhodujúcom dueli na palubovke Považskej Bystrici. Kiež by si Šaľa pripomenula výsledok z posledného kola nadstavby, keď vyhrala v Považskej Bystrici 30:29.

R Mandák - Rudinský, pok. hody: 5/3 - 3/2, vylúčení: 4 - 3, ČK: 52. Polakovič, 500 divákov.
HKM: Fabián, Repáň, A. Klačko - Meľnyk 9, Guzy 5/3, Michniewicz 2, Krokavec, T. Mažár 4, Szapu, Polakovič 4, Vadkerti 2, Percze, P. Dudáš 6, Gorbunovs. Tréner J. Kolesár.
MŠK: Vallo 6, Pupík 5, Briatka 5, M. Kozák 3/2, Š. Macháč 2, Bystrický 2, Tumidalský 2, atď. Tréner V. Straka.

POVEDALI PO ZÁPASE
Jozef Klačko, prezident HKM Šaľa: „Vo výbornej atmosfére, ku ktorej prispeli oba fankluby, sme videli kvalitný duel zásluhou oboch družstiev. Naši chlapci podali jeden z najlepších výkonov v tomto ročníku a myslím si, že sme zaslúžene dosiahli víťazstvo, ktorým sme zdramatizovali súboj o bronz. Tešíme sa na rozhodujúci piaty súboj v Považskej Bystrici.“

Peter Dudáš, opora HKM Šaľa: „Škoda, že slovenská televízia nezaradila do vysielania ani jeden duel z boja o tretie miesto. Takto by mala vyzerať reklama na hádzanú. Vynikajúci duel, skvelá atmosféra, výborné výkony oboch kolektívov museli potešiť divákov. K tomu sme prispeli aj my dobrým výkonom a víťazstvom znamenajúcim vyrovnanie série na 2:2. O bronz sa pobijeme, aj keď by si ho vzhľadom na doterajší priebeh zaslúžili obe družstvá.“

Stav série: 2:2.