NITRA. Interaktívnu výstavu Hravá technika, ktorá pobaví celú rodinu, môžete do konca mája navštíviť v Galérii Mlyny. Zábavnou formou sa malí aj veľkí zoznámia s modernými technológiami, pričom si rozšíria vedomosti, podporia fantáziu, mentálne i fyzické schopnosti.
Výstava prišla z Liberca
Spolu s Mlynmi je organizátorom výstavy česká spoločnosť Elset z Liberca, je tiež vlastníčkou všetkých exponátov. „Výstavu sme inštalovali zhruba 10 hodín, druhý deň sme robili skúšobnú prevádzku a až potom bolo všetko pripravené na ostrý štart,“ hovorí Jaromír Zavoral, manažér projektov spoločnosti. „Výstava prišla do Nitry z Olomouca, kde mala svoju českú premiéru. Na Slovensku má premiéru práve v Nitre. Expozícia bude tento rok putovať po ďalších troch českých mestách a budúcom roku sa opäť vráti na Slovensko.“
Podľa Zavorala si niektoré exponáty výstavy môže človek vyrobiť, napríklad HR sety pre virtuálnu realitu sú v bežnom predaji. U ostatných exponátov je zostavovanie v domácom prostredí veľmi komplikované.
Vyrovná sa ľudskej ruke
Medzi interaktívnymi exponátmi výstavy zaujme napríklad robotická ruka. Návštevník jemne kreslí perom na dotykovom displeji a robotická ruka v reálnom čase jeho kresbu prekresľuje na papier. Mechanické robotické rameno sa môže pohybovať po siedmich osiach, rozsahom a spôsobom pohybu sa vyrovná možnostiam ľudskej hornej končatine.
Dvojice záujemcov si na výstave môžu zahrať hru súboj mozgov, v ktorej vyhráva sústredenejší a uvoľnenejší hráč. Na hlavy si nasadia čelenky s elektródami, ktoré snímajú mozgové vlny. Cieľom hráčov je sústrediť sa na pohyb ukazovateľa a pretlačiť ho na súperovu stranu, vyhráva ten, komu sa to podarí prvému.
Vizuálne atraktívnym exponátom, ktorý ponúka hru so svetlom, je najväčšia prepínačová kocka na svete. Stláčaním prepínačov si návštevník volí medzi rozsvietenými a vypnutými diódami rôznych farieb. Takto môže vytvárať svetelné obrazce podľa vlastnej fantázie.
Detektor lži odhalí klamára
Na detektore lži si dvojice s nasadenými senzormi môžu zahrať roly vyšetrovateľa a vyšetrovaného. Na otázky vyšetrovaný môže odpovedať áno alebo nie. Graf zaznamenáva hodnoty – ak vyšetrovaný klame, telo reaguje a krivky grafu sú odlišné od normálu.
Návštevníkov zaujala aj interaktívna LED stena. Cez dotykový displej dáva užívateľ v reálnom čase možnosť vzniknúť rôznym farebným pohyblivým obrazcom na ploche s dvetisíc svetelnými diódami.
Ďalší exponát umožňuje hru s ľudskými zmyslami. Zo štyroch farebných tlačidiel stlačíte ktorékoľvek jedno, čím spustíte hru. V čo najkratšom čase treba potom stisnúť tlačidlo, ktoré sa opäť rozsvieti. Skóre zaznamenáva displej, ak človek stlačí nesprávne tlačidlo alebo príliš neskoro, hra končí.
Z ďalších zaujímavých exponátov si možno vyskúšať hudobný generátor, QBO – malú šikovnú robotiku, hlukomer a mnohé iné.