Šperky vyrába z krvi, kostí, mlieka aj soli

Zabudnite na zlato či striebro. Pojem šperk je dnes zrovnateľný s inými médiami, ako šperk môžeme vnímať drobnú plastiku - sochu alebo model architektúry.

Šperkárka Kristýna Španihelová.Šperkárka Kristýna Španihelová. (Zdroj: ARCHÍV K.Š.)

NITRA. Ak ste doteraz mali o šperkoch tradičnú predstavu – teda že je to ozdoba na krk, ruky či hlavu - prednáška Kristýny Španihelovej by vám poriadne nabúrala vžité názory. O klasických i vonkoncom netradičných šperkoch rozprávala v Nitrianskej galérii, kde bola ďalším hosťom cyklu Prednášok o súčasnom výtvarnom umení so zameraním na dizajn.

Z rodného Valašska na severnej Morave prišla Kristýna v roku 2001 študovať do Bratislavy, bakalárske, magisterské i doktorandské štúdium absolvovala na VŠVU v Ateliéri S-M-L-XL Kov a Šperk pod vedením profesora Karola Weisslechnera. Momentálne tu už siedmy rok pôsobí ako odborná asistentka.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Závisí na limitoch človeka

Svojej prednáške dala Kristýna Španihelová názov Šperk nie je len ozdoba. Ako autorka hovorí, v kultúrnej histórii ľudstva mal šperk funkciu symbolickú, spirituálnu aj štatutárnu. Dnes sa šperk chápe hlavne ako niečo, čo nás zdobí. Pretrváva

terminológia umeleckých oborov, ktorá sa vyvíjala v 19. storočí, kedy bol šperk považovaný za akúsi nadbytočnú ozdobu, ktorá je skôr prejavom rozmarnosti a potrebou prezentovať svoje bohatstvo.

V súčasnosti sa pre ozdobu ľudského tela a odevov používa v zásade pojem šperk, ktorý by mal byť chápaný ako neutrálny výraz nepredurčujúci materiál, z ktorého je zhotovený a nie je ani citovo zafarbený nejakým hodnotením. „Keď sme k tomu pridali rôzne prívlastky ako autorský či umelecký, šperkom potom môžeme chápať hocijaké výtvarné dielo – sochu, maľbu, architektúru, intermédiá. Súčasní autori pracujú s mnohými prezentáciami šperku, ktoré tak nadobúdajú presah do rôznych rovín,“ vysvetľuje Kristýna Španihelová.

SkryťVypnúť reklamu

„Šperkom môže byť napríklad aj prach z perál. Doktorandská študentka Katarína Defeo Fiúza Siposová brúsila perlové náhrdelníky a návštevník si z galérie mohol odniesť práve ten perlový prach, a nie náhrdelník. Od 2. polovice 20. storočia šperk nedefinujú len drahé materiály ako zlato, striebro, platina, polodrahokamy a drahé kamene, ale do popredia sa dostávajú aj rôzne alternatívne materiály a nové technológie.“

Šperk podľa autorky dnes už nie je len ozdobou tela, ale nadobúda nové formy a presahy. Ich vnímanie je závislé na limitoch každého človeka - pre niekoho je šperkom aj tieň, ktorý vytvára zaujímavé detaily, chvíľkový záznam pocitu či dojmu, socha, alebo i fľak od kečupu na košeli, teda veci niekedy úplne bežné a banálne.

Imitoval slonovinu

Kristýna Španihelová o šperkoch nielen zaujímavo rozpráva, ale ich aj navrhuje a vyrába. Orientuje sa na úplne netradičné šperky z organických materiálov, napríklad z krvi, kostí, vlasov i soli. Jej najnovšia kolekcia je dokonca z mlieka – nazvala ju Galacity, vidieť ju budete môcť na Bratislava design week.

SkryťVypnúť reklamu

„Z mlieka, keď sa uvarí a zrazí, vznikne mliečna hmota kazeín.Z neho sa modelovali rôzne veci, imitoval slonovinu alebo iné drahé materiály, dal sa aj farbiť. Keď sa kazeín ponáral do formaldehydu, stvrdol a dali sa z neho robiť napríklad gombíky či hrebene,“ pokračuje Španihelová.

„Ja som si začala kazeín vyrábať doma a vytvárať z neho rôzne úžitkové predmety a objekty. Skúsila som ho natláčať do rôznych foriem a vysušiť. Má nádhernú vôňu a farebnosť mlieka, je to tvrdý materiál, ale zároveň krehký - keď padne na zem, rozbije sa ako porcelán.“

Kosť so striebornou výšivkou

Práce z netradičných materiálov autorka občas dopĺňa aj tými klasickými, napríklad na šperky z kolekcie Anima vyrobené z hovädzej kosti aplikuje strieborné fragmenty zuberskej výšivky, používa aj perly alebo plátkové zlato.

Z krvi vytvorila kolekciu Hemocity – zmes sušenej krvi a rôznych živíc naliala do silikónových foriem.

Napadlo nás, kde asi šperkárka berie kosti a krv. Vysvetlenie bolo prozaické. „Strýko má farmu a chová dobytok. Keď sa zabíja, tak si niektoré kosti zoberiem, vyvarím a spracujem.“

Ako autorka hovorí, jej šperky z krvi majú niekedy formu štruktúr drahých kameňov, ktoré sú považované za niečo krásne, honosné a drahé. Je tu však problém s etikou, keďže veľa ľudí zaplatilo životom pri ťažbe diamantov či zlata. „Je všeobecne známy výrok „krvavé diamanty“, zlato je takisto postriekané krvou. Ľudia po ňom odjakživa túžia, lebo je krásne, žiarivé, trvácne, má nádhernú farbu. Sú ním fascinovaní počas celej histórie materiálnej kultúry.“

Načerpá energiu

Svoje šperky autorka predáva a niektoré aj sama nosí. Ako však hovorí, u nás ešte trh nie je prispôsobený na umelecký šperk, chýba povedomie, čo to vôbec je, či sa do neho oplatí investovať. Na Slovensku spolupracuje s módnym návrhárom Martinom Hrčom, vytvára kolekcie šperkov k jeho modelom na módnym prehliadkach. V zahraničí Kristýnine šperky vlastnia galérie, zberatelia či nositelia netradičných ozdôb v Česku, Nemecku či Španielsku.

„Pobyt v cudzine je vždy úžasná skúsenosť. Uvažujem o nejakej umeleckej rezidencii v zahraničí, kde autor môže 2-3 mesiace tvoriť voľne alebo na základe istej témy. Zúčastnila som sa niekoľkých medzinárodných sympózií, naposledy v nemeckom Erfurte a španielskej Tarragone,“ hovorí Kristýna.

„Už asi 20 rokov prebiehajú umelecké sympóziá šperkov v Kremnici, kam chodím tiež. Obohacuje ma vzájomná komunikácia medzi nami tvorcami, spoločná tvorba a výmena skúseností je veľmi podnetná. Vždy tu načerpám novú energiu a inšpiráciu.“

Inšpiruje ju alchýmia a hlavne príroda

Výzvou do budúcnosti je pre šperkárku snaha viac pracovať s mliečnou kolekciou Galacity a posunúť ju viac do nositeľnej polohy. A potom uvidí, čo príde po mlieku, kostiach a krvi, aký materiál ju zaujme.

„Hovorím si, že možno ani nič nové nevytváram, všetko tu už bolo. Veľmi časti vychádzam z histórie, napríklad z alchýmie, venovala som jej veľkú časť tvorby, v nej nachádzam veľa inšpirácie. A tou najväčšou je pre mňa príroda, je nevyčerpateľná vo formách aj materiáloch. Musíme si ju chrániť.“

Najčítanejšie na My Nitra

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Ale že brutálny hráčsky notebook
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Priesady ako zo škatuľky
  6. Chceš vlastniť nový Galaxy S24, vyskúšaj ho vďaka Try Galaxy?
  7. Každý piaty zomrie
  8. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých
  1. Na zdraví záleží
  2. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  3. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  4. Jar bez únavy: Aktívny životný štýl ako liek
  5. Rozbieha sa online súboj o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  6. Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka štartuje online hlasovanie
  7. Štartuje online hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  8. Slováci hlasujú online za najkrajšiu obnovenú pamiatku
  1. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých 12 098
  2. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? 10 618
  3. Budúcnosť VÚSCH je v špičkovej medicíne a spokojnosti pacientov 8 773
  4. Každý piaty zomrie 8 587
  5. Devínska Kobyla teraz 6x dobrodružnejšia: Tipy, čo neprehliadnuť 3 776
  6. Trúfame si pristáť s lietadlom, ale na toto nám odvaha chýba 3 720
  7. Značka Cupra má na Slovensku už šesť nových Cupra garáží 3 506
  8. Ako sporiť na dôchodok? Radí odborník 3 090
  1. Slavomír Dzuričko: Vyskúšal som si Apple Vision Pro! Šialený headset za 4 tisíc dolárov
  2. Jozef Stasík: Ivana Korčoka podporujú len promedvedie strany. Môže nato doplatiť
  3. Ivan Mlynár: Ak Ficova čačka Peter Pelllegríni z billboardu sľubuje pokoj, tak sa naježia chlpy slepému analfabetovi.
  4. Lucia Nicholsonová: List prezidentskému kandidátovi Pellegrinimu
  5. Ivan Čáni: Nespĺňam kritériá na riaditeľa RTVS ...
  6. Julius Kravjar: Kandidáti
  7. Blanka Ulaherová: Iorana! (Prechádzky nielen po Patagónii – 4/4)
  8. Jozef Varga: Slúžil som v armádach štyroch štátov / 69. /
  1. Elena Antalová: Vídala som iného Danka s ochrankou 25 152
  2. Peter Kysela: BUM. A je to tu. 22 455
  3. Ivan Čáni: Tomáško od Tarabov, aj ja som bol „bezdomovcom zasypaným exekúciami“ ako riaditeľ RTVS. 20 672
  4. INEKO: Ambulantní lekári zarábali v roku 2022 v priemere 4 836 eur – najviac pediatri, gynekológovia a všeobecní pre dospelých, najmenej kožní a internisti 16 631
  5. Marek Mačuha: Problém zvaný Tipos 13 757
  6. Ján Šeďo: V roku 1982 som sa stretol s mechom udretým, on stále žije ? 11 120
  7. Martin Sukupčák: Ako SPP distribúcia okráda občanov 11 096
  8. Ľuboš Dobrota: Spolupracujú s cudzími tajnými službami? 7 759
  1. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  2. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 75. - V roku 1913 objavil Boris Vilkitský posledné súostrovie na Zemi - Severnú Zem
  4. Post Bellum SK: Pri vysídľovaní na nich v Budapešti kričali: vlastizradcovia!
  5. Yevhen Hessen: Založenie kryptomenovej spoločnosti: kľúčové kroky a úvahy
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 74. - Podmorská expedícia Huberta Wilkinsa na severný pól - 1931
  7. Yevhen Hessen: Zákulisie vydávania: požiadavky a postup
  8. Monika Nagyova: Muži s kyticami, kde že ste?
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Nitra, Galanta a Šaľa - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Nitra

Hokejisti Nitry v kvalifikácii play-off vyradili Trenčín 3:2 na zápasy. Vo štvrťfinále vyzvú víťaza základnej časti z Popradu.

Hokejisti zdvihli otáčky a udobrili si fanúšikov. Poprad? Vraj päťdesiat na päťdesiat.


Lemmy Kilmister a jeho Motörhead bol skutočnou legendou rock&rollu s obrovským zástupom fanúšikov. Po jeho smrti vznikla veľká diera, ktorá našťastie bola rýchlo zaplnená.


Župný dom, sídlo predsedu samosprávneho kraja.

Rozsudok zatiaľ nie je právoplatný.


Ilustračná fotografia.

V bezplatnej právnej poradni advokáti odpovedajú na čitateľské otázky.


  1. Slavomír Dzuričko: Vyskúšal som si Apple Vision Pro! Šialený headset za 4 tisíc dolárov
  2. Jozef Stasík: Ivana Korčoka podporujú len promedvedie strany. Môže nato doplatiť
  3. Ivan Mlynár: Ak Ficova čačka Peter Pelllegríni z billboardu sľubuje pokoj, tak sa naježia chlpy slepému analfabetovi.
  4. Lucia Nicholsonová: List prezidentskému kandidátovi Pellegrinimu
  5. Ivan Čáni: Nespĺňam kritériá na riaditeľa RTVS ...
  6. Julius Kravjar: Kandidáti
  7. Blanka Ulaherová: Iorana! (Prechádzky nielen po Patagónii – 4/4)
  8. Jozef Varga: Slúžil som v armádach štyroch štátov / 69. /
  1. Elena Antalová: Vídala som iného Danka s ochrankou 25 152
  2. Peter Kysela: BUM. A je to tu. 22 455
  3. Ivan Čáni: Tomáško od Tarabov, aj ja som bol „bezdomovcom zasypaným exekúciami“ ako riaditeľ RTVS. 20 672
  4. INEKO: Ambulantní lekári zarábali v roku 2022 v priemere 4 836 eur – najviac pediatri, gynekológovia a všeobecní pre dospelých, najmenej kožní a internisti 16 631
  5. Marek Mačuha: Problém zvaný Tipos 13 757
  6. Ján Šeďo: V roku 1982 som sa stretol s mechom udretým, on stále žije ? 11 120
  7. Martin Sukupčák: Ako SPP distribúcia okráda občanov 11 096
  8. Ľuboš Dobrota: Spolupracujú s cudzími tajnými službami? 7 759
  1. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  2. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 75. - V roku 1913 objavil Boris Vilkitský posledné súostrovie na Zemi - Severnú Zem
  4. Post Bellum SK: Pri vysídľovaní na nich v Budapešti kričali: vlastizradcovia!
  5. Yevhen Hessen: Založenie kryptomenovej spoločnosti: kľúčové kroky a úvahy
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 74. - Podmorská expedícia Huberta Wilkinsa na severný pól - 1931
  7. Yevhen Hessen: Zákulisie vydávania: požiadavky a postup
  8. Monika Nagyova: Muži s kyticami, kde že ste?

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu