K maľovaniu po 40 rokoch ju naštartovali obrázky na zákazku

V tvorbe je jej blízka najmä krajinomaľba, inšpiruje sa na svojich cyklotúrach po regióne.

Eva Čabová (vpravo) počas vernisáže v DMS v Nitre.Eva Čabová (vpravo) počas vernisáže v DMS v Nitre. (Zdroj: VERONIKA BILICOVÁ)

NITRA. Výstavou s názvom Z javiska do hľadiska sa v sále Dome Matice slovenskej predstavuje Eva Čabová. Žije a tvorí v rodnom Lučenci, tu si naplno vychutnáva dôchodcovský vek a v ňom si napĺňa svoj detský sen – maľovanie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Mala súkromných učiteľov

Neprofesionálna výtvarníčka ukončila stredoškolské všeobecné vzdelanie a keďže na VŠVU v Bratislave ani na Akadémiu výtvarných umení v Prahe sa opakovane nedostala, zamestnala sa. Nikdy sa jej nepodarilo pracovať v umeleckej sfére, aj keď ju to priťahovalo. Vždy to boli podniky či firmy technického zamerania, alebo obchodu a služieb zákazníkom, kde svoje výtvarné a estetické cítenie spontánne vsúvala do svojich pracovných činností – veľa razy si to ani sama neuvedomovala.

SkryťVypnúť reklamu

„Odnepamäti som rada kreslila a maľovala. Ale až na strednej škole som sa začala maľovaniu venovať so zámerom ďalšieho výtvarného štúdia, a tak mi rodičia dopriali súkromného učiteľa, ktorým bol akademický maliar a reštaurátor žijúci v Lučenci Gustáv Gerö. V tom čase mal skoro 80 rokov a súkromné hodiny už nedával, no keď si pozrel moje práce, rozhodol sa skúsiť to so mnou,“ spomína Eva Čabová.

Dva roky u neho kreslila, učila sa základy perspektívy, figurálnej tvorby, portrétovania i kompozícií. Rok po maturite ďalšie dva roky navštevovala ateliér profesora Karla Součka v Prahe, kde maľovala hlavne temperami. Potom prišla rodina a výtvarné štúdium šlo stranou, aj keď ešte nasledujúcich 6 rokov pražský ateliér sporadicky navštevovala.

Chodí do umeleckej školy

„Napokon som prestala maľovať, sem-tam som podľa potreby šila, vyšívala, štrikovala alebo háčkovala. Výtvarnému umeniu som sa opäť začala venovať až na dôchodku, a naozaj naplno. Presne od novembra 2014, kedy ma oslovila moja dcéra, aby som jej na záver roka vymyslela, prípadne vytvorila novoročné darčeky pre kolegov a obchodných partnerov. Tak som si po viac ako 40 rokoch opäť kúpila štetce, špeciálne farby na sklo, dala som si narezať sklíčka a začala som to skúšať.“

SkryťVypnúť reklamu

Nemilo ju prekvapilo to, že ruka neposlúchala, netvorila podľa predstavy. Keďže ale niečo sľúbila, tak to dennodenne skúšala a do polovice decembra bolo 50 obrázkov na skle na svete. Najskôr to boli jednoduché motívy kvetov, motýľov, vtáčikov... No maľovanie jej zachutilo a tak touto technikou pokračovala ešte celý nasledujúci rok. Tak vznikol súbor malých farebných obrázkov nazvaných Pre radosť.

„Tvorím neprofesionálne, veď som ešte len na začiatku svojho snaženia, preto som sa prihlásila do súkromnej základnej umeleckej školy v Lučenci, kde si už tretí rok osvojujem nové techniky kresby, grafiky i maľby a hlavne konzultujem svoju domácu tvorbu s odborníkmi, za čo som im veľmi vďačná,“ priznáva pani Eva.

V Nitre má premiéru

V tvorbe je jej blízka najmä krajinomaľba, inšpiruje sa na svojich cyklotúrach po regióne. No rovnako rada maľuje portréty – vždy, keď ju niekoho tvár zaujme, je to výzva, či dokáže výstižne zachytiť výraz a charakteristickú črtu. Keď sa darí menej, opakovane maľuje ten istý portrét.

SkryťVypnúť reklamu

„Ako som spomínala, začínala som maľovaním na skle, po roku som prešla na pastel a po ďalšom na maľbu akrylovými farbami. Po polroku s akrylom som sa pustila do olejomalieb,“ pokračuje výtvarníčka. „Popritom som v škole tvorila grafiku – linoryty, suchá ihla a monotypia. Nemám vyhranenú, obľúbenú techniku, osvojujem si ďalšie a ďalšie.“

Prvá výstava na akcii Vidinský krpec 2016 bola kolektívna, prvú samostatnú výstavu mala vo firemnej galérii v Slovenskej Ľupči. Nasledovali ďalšie výstavy, jedna z nich - Novohrad v obrazoch – bola inštalovaná v kaštieli rodu Forgáčovcov v Jelenci. V našom meste sa teraz prezentuje prvý raz.

„Nitranom predstavujem výlučne portréty a figurálnu tvorbu – spolu 31 obrazov vytvorených špeciálne pre túto príležitosť. Ide o olejomaľby a kvaše,“ vraví autorka.

„Zámerom tejto výstavy je navodiť predstavu javiskovej scény a hľadiska, takže celá výstava je rozdelená na dve zóny - javiskovú, kde sú na ploche jednej steny umiestnení tzv. účinkujúci tohto deja a na susednej stene vyhrávajú hudobníci. Scénu publika tvoria portréty v sústredenej i uvoľnenej, usmiatej póze. Susediacu stenu dotvárajú obrazy skupinového figurálneho charakteru.“

Podľa výtvarníčky celkový zámer na otvorení výstavy vyšiel presne tak, ako si priala, keď živý javiskový obraz tvoril hudobný hosť - spevácka skupina Janíkovská studnička a ďalší živý obraz tvorili hostia, ktorí prišli na vernisáž. Svojím spôsobom vzájomne zotierali hranice javiska a hľadiska a v umelcovi nachádzali diváka a v divákovi priamo aktéra umeleckého diela.

Miluje tanec aj jazdu na bicykli

Už ako malému dievčatku jej učarovali Michelangelove sochy, v knižnici u rodičov je veľká kniha o ňom aj s fotografiami, v ktorej dodnes rada listuje a tej krásy sa nevie nasýtiť. Oslovuje ju aj tvorba Jána Kulicha. Martina Benku, Sibily Greinerovej či Pabla Picassa.

„Robí mi radosť, keď tvorím a cítim, že som trafila klinec po hlavičke. Keď sa mi podarí čistota štýlu, keď cítim, že obrázky dýchajú a hlavne, keď mám spätnú väzbu od iných,“ vyznáva sa autorka. „Toto všetko ma napĺňa takou jednoduchou čistou krásou a vtedy si vždy spomeniem na svojich prvých učiteľov - uja Geröa a strýčka Součka a som im nesmierne vďačná za všetky tie hodiny v ich spoločnosti. Tiež mi spraví radosť, keď sa v zuške stretnem so spolužiakmi, pri ktorých odrazu omladnem o veľa, veľa rokov, teším sa s nimi z ich úspechov i tvorby a vzájomne sa povzbudzujeme.“

Okrem maľovania Eva Čabová veľmi rada číta knihy, básne, má rada ručné práce, obľubuje vážnu hudbu. Od detstva miluje tanec, najmä balet, a nesmierne rada jazdí na bicykli po ich chotári, kde nasáva krásy prírody. Rada sa započúva do jej zvukov a na svojich potulkách krajinou si neraz v tichu posedí, aby umocnila vnemy z krásy, ktorá ju obklopuje a dotýka sa nás všetkých.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Nitra

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  2. Čo bude toto leto in?
  3. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  4. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  5. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  7. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 504
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 264
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 5 756
  4. Kam smerujú peniaze bohatých? 3 899
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 487
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 179
  7. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 2 970
  8. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 2 064
  1. Tomas Hlavaty: "Váš čas sa radikálne kráti". Fico už začal predvolebnú kampaň.
  2. Otilia Horrocks: Breaking News : Nemecko versus Slovensko a jeho suverénne ceny tovarov v roku 2025 !
  3. Anna Brawne: Pán minister, to naše zdravotníctvo som už zachránila ja, preto je najvyšší čas, aby ste zo seba prestali robiť šaša!
  4. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (23. - 29.5.1925)
  5. Vladimír Bojničan: Čo mi chýbalo v článku od Michala Havrana: „Spoločnosť rozvrátená politikou“
  6. Branislav Hláčik: Superpozícia 4
  7. Marek Namešpetra: Mokrý svet
  8. Viktor Pamula: Markíza a Vlny
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 29 083
  2. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 17 054
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 10 128
  4. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 8 078
  5. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 7 642
  6. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky 7 236
  7. Branko Štefanatný: Hráči z KHL nie, Šatan nie! 6 879
  8. Vlado Jakubkovič: Ukážte rozstrieľané brucho. 6 201
  1. Anna Brawne: Pán minister, to naše zdravotníctvo som už zachránila ja, preto je najvyšší čas, aby ste zo seba prestali robiť šaša!
  2. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  3. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  4. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  5. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  6. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
  7. Tupou Ceruzou: Pandemická
  8. Radko Mačuha: "Rež a rúbaj do krve po Šimečkovej kotrbe" dokial Fico na Slovensku, pánom nebude.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Nitra, Zlaté Moravce a Šaľa - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Nitra

Kanaďan Jayden Lawson je už druhú sezónu oporou tímu Nitra Knights.

Nitra je skvelé miesto pre americký futbal, hovorí Jayden Lawson, pilier Nitra Knights.


Drogy strážili päť rokov na tajnom mieste.


11

Rýchlotest odhalil dve drogy, lekárske vyšetrenie ďalšie tri.


Prístroj je automatický, preberá na seba rozhodovací proces.


  1. Tomas Hlavaty: "Váš čas sa radikálne kráti". Fico už začal predvolebnú kampaň.
  2. Otilia Horrocks: Breaking News : Nemecko versus Slovensko a jeho suverénne ceny tovarov v roku 2025 !
  3. Anna Brawne: Pán minister, to naše zdravotníctvo som už zachránila ja, preto je najvyšší čas, aby ste zo seba prestali robiť šaša!
  4. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (23. - 29.5.1925)
  5. Vladimír Bojničan: Čo mi chýbalo v článku od Michala Havrana: „Spoločnosť rozvrátená politikou“
  6. Branislav Hláčik: Superpozícia 4
  7. Marek Namešpetra: Mokrý svet
  8. Viktor Pamula: Markíza a Vlny
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 29 083
  2. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 17 054
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 10 128
  4. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 8 078
  5. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 7 642
  6. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky 7 236
  7. Branko Štefanatný: Hráči z KHL nie, Šatan nie! 6 879
  8. Vlado Jakubkovič: Ukážte rozstrieľané brucho. 6 201
  1. Anna Brawne: Pán minister, to naše zdravotníctvo som už zachránila ja, preto je najvyšší čas, aby ste zo seba prestali robiť šaša!
  2. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  3. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  4. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  5. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  6. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
  7. Tupou Ceruzou: Pandemická
  8. Radko Mačuha: "Rež a rúbaj do krve po Šimečkovej kotrbe" dokial Fico na Slovensku, pánom nebude.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu