VEĽKÝ LAPÁŠ. Dvadsať úľov a približne jeden a pol milióna včiel. V rámci kampane Včela – strážkyňa životného prostredia ich do regiónu priniesla spoločnosť Granvia, koncesionár rýchlostnej cesty R1 Pribina.
Granvia svoj projekt predstavila vo štvrtok pri príležitosti Svetového dňa včiel. Cieľom projektu má byť šírenie osvety o potreby ochrany včiel a životného prostredia.
Včely v okolí diaľnice
Dve desiatky úľov osadili popri rýchlostnej ceste. Umiestnili ich tak, aby včely nelietali smerom k ceste.
„Kolónie včiel budú opeľovať kvety na území asi 25-tisíc hektárov v okruhu do piatich kilometrov od úľov. Keďže 52 kilometrov cesty R1 Pribina je zväčša obklopených poliami, lúkami a lesmi, tri lokality zvolené pre osadenie úľov sú maximálne bezpečné a bohaté na mnohé medonosné plodiny,“ povedala Mia Bajáková, manažérka pre komunikáciu v spoločnosti Granvia.
Poldruha milióna včiel z okolia diaľnice tak 'vyrobia' medy ako agátový, slnečnicový, repkový, lesný alebo miešaný.

Včelie hotely
V spolupráci s miestnymi včelármi sa tiež konala osvetová kampaň na školách, aj medzi dospelákmi. Okrem prednášok dostali záujemcovia mini včelie hotely vhodné do záhrad a zmes medonosných kvetov, ktoré sú vhodné ako potrava pre včely.
Žiaci sa o včelách naučili veľa užitočného o včelách aj priamo na Stredisku správy a údržby Selenec pri Nitre.
„Dozvedela som sa napríklad, že včely sú na zemi už veľmi dlho. Nikdy som nerozoznala, či sa pozerám na včelu alebo na osu, teraz to už viem rozpoznať,“ povedala Katarína Laura Holeková, žiačka zo školy v Kolíňanoch.
Ekologické púšte
Súčasťou kampane je aj biochemický rozbor medu, peľu a včelieho vosku zozbieraného včelami z novoosadených úľov. Ten má určiť kvalitu životného prostredia v regióne popri rýchlostnej ceste.
„Bude to jediný prieskum svojho druhu vykonaný na Slovensku. Jeho výsledky budú k dispozícii na konci včelárskej sezóny v októbri,“ dodala Mia Bajáková.
Včely sú mimoriadne dôležitými opeľovačmi, avšak ich počet na Slovensku klesol za posledných tridsať rokov takmer o polovicu. Dôvodom sú chemické postreky, ktoré ohrozujú biologickú rozmanitosť. Z mnohých polí sa tak stávajú 'ekologické púšte'.
Spoločnosti Granvia a Granvia Operation, teda koncesionár a prevádzkovateľ rýchlostnej cesty R1, sa snažia maximálne znížiť používanie pesticídov a svoje zelené plochy nijako nepostrekovať.