GALANTA. Galantská radnica chce vytlačiť mimogalantských šoférov, ktorí si skracujú cesto do Bratislavy cez mesto, na obchvat. Pomôcť by malo zníženie rýchlosti na Hlavnej ulici na 40 km/h. Značka nie je príkazová, má len odporúčací charakter.
Podľa primátora mesta Petra Pašku diskutovali o znížení rýchlosti na Hlavnej ulici už pri kreovaní parkovacích miest na krajnici spomínanej komunikácie. Cieľom bola bezpečnosť. Hovorilo sa o 30 km/h. „Usúdili sme, že by to nebolo vhodné, tak sme zostali pri päťdesiatke,“ vraví primátor.
Nevyužívajú obchvat
Spúšťačom zmeny sú podľa jeho slov tranzitujúci šoféri, ktorí jazdia za prácou do Bratislavy. Ide väčšinou o vodičov so šalianskymi a novozámockými špz-kami. „Chodia cez mesto a nie cez obchvat.“ Cez mesto je to totiž o niečo kratšie

Mesto sa rozhodlo znížiť rýchlosť na 40 km/h. „Cieľom je vytlačiť týchto šoférov na obchvat,“ hovorí Paška. Značka však nie je príkazová. Znamená to, že vodiči ju nemusia dodržiavať. „Už teraz sa tam nedá jazdiť rýchlejšie. Ľuďom chceme dať najavo, že štyridsiatka je psychologická brzda. Ľudia budú prehodnocovať, či má zmysel ísť cez mesto. Po obchvate je jazda plynulejšia a rýchlejšia, vodiči ušetria aj na pohonných hmotách.“
Zhruba 12-tisíc áut
O úplnom vylúčení áut a zavedení pešej zóny sa v Galante živo diskutuje. „Časť občanov na to tlači, hlasy sú pomerne silné. Zatiaľ to však nie je reálne. Denne sme napočítali 12-tisíc áut, ktoré prejdú po Hlavnej ulici. Ak by sme ju uzavreli, pribudli by na paralelných uliciach Kodálya a Šafárikovej,“ vyjadril sa primátor Galanty.
Na spomínaných uliciach sa nachádzajú školy. „Neprichádza do úvahy, aby sme na ne pustili dopravu v takom počte.“

Monitorovanie dĺžky parkovania
Podľa ďalších slov primátora nie je zníženie rýchlosti poslednou zmenou na Hlavnej ulici. „Budeme merať na dennej báze počty áut. Budeme tiež merať čistotu ovzdušia, ak budeme mať hodnoverne namerané hladiny, umožní nám to vykázať tranzitnú dopravu na obchvat v zmysle zákona,“ ozrejmil Paška. Doplnil, že je to otázka najbližších týždňov.
Ďalšou novinkou by mali byť senzory, ktoré budú monitorovať pobyt áut na parkovacích miestach na Hlavnej ulici. „Máme pocit, že väčšinu miest zaberú ľudia, ktorí prídu ráno z dedín a v Galante prestupujú na ďalší spoj. Parkovacie miesta sme vytvorili hlavne kvôli obchodníkom pri Hlavnej ulici, aby zákazníci mohli parkovať priamo pri ich prevádzkach,“ hovorí Paška. Senzory by mali odhaliť počty áut, ktoré tu parkujú celý deň. Riešením by podľa primátora malo byť spoplatnenie parkovania po dvoch hodinách.
Vstup do mesta je posunutý
Vodiči prichádzajúci zo Šale do Galanty si mohli všimnúť, že značka, označujúca vstup do mesta je posunutá. Nachádza sa hneď za kruhovým objazdom, približne o dvesto metrov bližšie ako doteraz. „Podľa územného plánu by mala pri vstupe do mesta vyrásť obytná štvrť,“ objasnil primátor Peter Paška.
Posunúť by sa mala aj značka na ceste v smere do Kolónie, rovnako aj pri výpadovke na mestskú časť Nebojsa. Podľa primátora je za tým výstavba, ktorá sa v meste chystá. „Za 20 rokov klesol počet obyvateľov Galanty o viac ako 15%. Karta sa obracia, chystáme výstavbu, či už individuálnu alebo bytovú. Očakávame, že v horizonte 10-15 rokov sa Galanta rozrastie nad 20-tisíc obyvateľov zo súčasných necelých pätnásťtisíc,“ dodal Paška.