NITRA. Grantový program Mením moje mesto má ambíciu zlepšiť kvalitu verejných priestranstiev v Nitre za aktívnej spolupráce obyvateľov. Mesto naň vyčlenilo 50-tisíc eur, jeden projekt mohol získať maximálne 5-tisíc eur.
O podpore projektov rozhodla verejnosť v online hlasovaní. Vyhodnotenie robila radnica v spolupráci s Nitrianskou komunitnou nadáciou.
„V kategórii verejné priestory bolo prihlásených 24 projektov, v kategórii IT riešenie tri,“ povedala projektová manažérka mesta Katarína Koncošová.

Uspeli dve aplikácie z troch
Do online hlasovanie postúpilo celkom 24 projektov, realizovať sa ich bude dvanásť (spolu dostali 7 290 hlasov). Termín je podľa Koncošovej do 15. novembra. Úspešní grantisti si už prevzali symbolické šeky.
V kategórii IT riešenia získajú peniaze dva projekty – iNitra od Petra Ernesta a Zelené mesto od Tomáša Beloviča.
„Aplikácie sú v štádiu vývoja, grantisti čakali na vyhodnotenie. O realizácii projektov bude verejnosť priebežne informovaná,“ povedala Koncošová.
iNitra je aplikácia pre mobilné zariadenia s operačným systémom Android podporená webstránkou. Podľa autora ľuďom výrazným spôsobom zjednoduší orientáciu v ponuke športových a kultúrnych zariadení a udalostí v Nitre. Získala grant 4 300 eur (počet hlasov 222).
Zelené mesto je webová aplikácia, ktorá umožní obyvateľom podieľať sa na výsadbe zelene v meste. „Pomocou webu alebo smartfónu môže každý označiť miesto, kde by si prial vysadiť strom“. Projekt získal grant 5-tisíc eur (181 hlasov).
Treťou prihlásenou aplikáciou, ktorá neuspela, bol Online sprievodca sociálnymi službami mesta Nitra.
Na sídlisko sa vráti kópia
Do kategórie verejné priestory bolo prihlásených podstatne viac – až 24 projektov. Do online hlasovania postúpilo 21.
Najväčšiu podporu, 886 hlasov, získala Ukážková prírodná záhrada, ktorá vznikne v areáli Základnej školy Kniežaťa Pribinu. Výška grantu je 4 129 eur.
„Pri údržbe takéhoto typu záhrady sú využívané metódy a postupy ekologického poľnohospodárstva a permakultúry. Záhrada bude vo vybrané dni prístupná aj širokej verejnosti vo forme exkurzií, prednášok, besied či tvorivých dielní,“ píše sa v projekte.
Druhý v poradí bol projekt Ruky pre Chrenovú, ktorý vypracoval Juraj Novák. Získal 827 hlasov a 2 700 eur. Základná umelecká škola Jozefa Rosinského za túto sumu zabezpečí podstavec pre kópiu umeleckého diela Ruky (Pocta hudbe) od Tibora Bártfaya, ktoré bude umiestnené na Chrenovej.
Práve pre toto sídlisko ho umelec vytvoril – bude stáť opäť na trávnatej ploche medzi blokmi A a B. Originál zostane po zreštaurovaní (platí to mesto) v interiéri umeleckej školy, vonku by mu hrozilo poškodenie.
Lavičky dostanú mená
Grant získal aj projekt Zábavné lavičky (611 hlasov, 5-tisíc eur). „Zatraktívnia park, nábrežie rieky, prípadne vybrané ulice. Budú pomenované podľa nitrianskych rodákov prípadne osobností, ktoré preslávili Nitru,“ píše sa v projekte.
Autor Ivan Janček sa nápadom inšpiroval v kúpeľnom parku slávy v Turčianskych Tepliciach.
Cieľom projektu Botanické leto (569 hlasov, 4 063 eur), ktorý predložila Slovenská poľnohospodárska univerzita, je zatraktívniť prírodné prostredie Botanickej záhrady. Má slúžiť ako zázemie pre oddych, rekreačné aktivity a edukáciu.
Na prírodu je zameraný aj ďalší projekt – Ostrovy života v meste Nitra (478 hlasov, 2 472,50 eura). „Zameraný je na podporu mestskej biodiverzity, predovšetkým opeľovačov, bez ktorých by život na Zemi zanikol za pár rokov. Popularizácia tejto skupiny živočíchov prebehne cez aktívne zapojenie žiakov a študentov do plánovanej aktivity,“ uvádza sa v projekte.
Jeho autori pripravia workshop, počas ktorého vyrobia hmyzie domčeky. Ich súčasťou budú v zimnom období aj kŕmidlá pre vtáky. Osadia ich v blízkosti alebo priamo v areáloch škôl a na verejných mestských priestranstvách.
Petícia aj protipetícia
Za peniaze z grantu má vzniknúť aj Detský park – oddychová zóna na križovatke Spojovacia – Richtára Peregrína – Smetanova (457 hlasov, 5-tisíc eur). Zámerom je vybudovať priestor pre oddych a pohyb detí, ich rodičov a verejnosť pod Kalváriou.
Proti tomuto projektu už rozbehla časť obyvateľov petíciu, reakciou je „protipetícia“. Na radnici sa vyjadrili, že tieto aktivity nemajú vplyv na pridelenie grantu.
Finančnú podporu získal aj projekt Fontána NR (445 hlasov, 5-tisíc eur), jeho cieľom je „zlepšenie vzhľadu fontány pred budovou súdu v Nitre a mobiliáru v jej okolí“. Autormi budú študenti záhradnej a krajinnej architektúry na SPU. Do samotnej fontány podľa radnice nezasiahnu – ak v nej bude inštalácia, bude mať len dočasný charakter.
Snahou projektu Komunitné kompostovisko (443 hlasov, 4 070 hlasov) je ukázať ľuďom, „že biologický odpad, ktorý produkujú, môže poslúžiť ako výborný zdroj živín poskytujúci výhody nielen pre pôdu, rastliny, ale v konečnom dôsledku pre človeka samého“. Takéto kompostovisko vznikne na Výstavnej ulici za domom číslo 13.
Upravia priestor pred univerzitami
V rámci projektu Chill out zone (408 hlasov, 4 972 eur) vznikne pred areálom Slovenskej poľnohospodárskej univerzity chýbajúce „outdoorové“ zázemie pre študentov aj širokú verejnosť. Doplnené bude výsadbou stromov, jedlých bylín a infopanelmi o histórii aj súčasnosti univerzity.
Aj ďalší projekt Zoberme školu na vzduch (404 hlasov, 3 293,50 eura) je spojený so školou – s Univerzitou Konštantína Filozofa: „Našou snahou je vytvoriť bezpečný, moderný a kreatívny priestor v exteriéri školy, ktorý by bol príjemným a podnetným zázemím pre študentov ako aj na realizáciu podujatí pre verejnosť.“
Na tento účel vybrali vonkajšie átrium v priestoroch hlavnej budovy UKF.
Foto autor| FOTKY: nitrasmart.sk