NITRA. Kaviareň Divadla Andreja Bagara minulý utorok praskala vo švíkoch. Stretli sa tu príbuzní, kolegovia, priatelia, a početní priaznivci Františka Pergera. Dlhoročný interný scénograf DAB spolu s kolektívom autorov predstavil svoju monografiu.
Kniha Život so scénou obsažne dokumentuje Pergerov život a dielo, okrem životopisných údajov a prác, ktoré vytvoril v DAB, ponúka aj celé súpisy diel, ktoré realizoval v divadle, televízii a vo filme. Perger sa stal priekopníkom kinetickej scénografie, ktorú rozvíjal v DAB a svojou prácou a dielom výrazne ovplyvnil celú slovenskú scénografiu.
Život v ateliéri
Publikácia vznikala posledné tri roky, jej autormi sú Eva Kapsová, Walter Nagy, Peter Oravec a Slavka Civáňová. Grafický dizajn robil scénografov syn Marián Perger. Knihu vydalo Divadelné spoločenstvo Le Mon a DAB.
Titul začali pripravovať k príležitosti 80. narodenín Františka Pergera, po roku od jeho jubilea sa ho úspešne podarilo dokončiť a vydať, pár dní pred 81. narodeninami scénografa. Knihu do života uviedol herec Marián Slovák, ktorý účinkoval v mnohých hrách s Pergerovými scénografiami.
„Som veľmi rád, že môžem Ferkovi knihu pokrstiť. Toto sú piliny, krásne drevo, s ktorým Ferko ako scénograf pracoval fantasticky,“ povedal Slovák a publikáciu posypal pilinami.
Z knihy úryvky prečítali hercova manželka Eva Matejková a umelecký šéf súboru DAB Juraj Ďuriš. Piesne z muzikálov Malý obchod hrôzy a Fidlikant na streche predniesla herečka DAB Lenka Barilíková, ktorej korene siahajú na východné Slovensko, do regiónu, odkiaľ pochádza aj scénograf.
Za Spoločnosť priateľov staroslávnej Nitry, ktorej je Perger tiež členom, mu jej zakladateľ Vladimír Libant odovzdal pamätný list za celoživotné dielo, ktorým obohatil kultúrny život Nitry.
„Prepáčte, nerád rozprávam, v ateliéri som bol sám zavretý celý život,“ usmial sa František Perger. „Ďakujem celému tímu autorov za túto knihu, ktorá nie je len o mne, ale aj o histórii tohto divadla. Ďakujem tiež mojej manželke, ktorá mi vždy veľmi pomáhala.“
Scénograf si potom zaspomínal na celý rad tvorcov, výtvarníkov, režisérov i hercov, s ktorými spolupracoval. Najväčšie šťastie bolo podľa neho robiť divadlo s kolektívom, s ktorým si veľmi dobre rozumel. Poďakoval tiež pracovníkom dielní. „Viete, scénografia je taká, že si môžete vymyslieť čokoľvek, ale to čokoľvek treba vedieť v dielňach vyrobiť.“
Súpis jeho diela doteraz neexistoval
Na publikácii autori pracovali od roku 2016. Ako povedala spoluautorka knihy Slavka Civáňová, až po získaní grantov a dotácii bolo jasné, že monografia naozaj vznikne.
Náplňou konceptu knihy bolo venovať sa životu a dielu Pergera podľa časových období (štúdium na VŠMU, príchod do nitrianskeho Krajového divadla, tvorba v Nitre do 80. rokov, spolupráca s inými slovenskými a zahraničnými divadlami), tvorivých období (podľa spolupráce s režisérmi Miloš Hynšt, Karol Spišák, Jozef Bednárik, Martin Kákoš) či podľa žánrového zamerania (muzikál a hudobné divadlo, nezávislé a amatérske divadlo).
„Súčasťou publikácie sú aj súpisy Pergerovej tvorby - zoznamy divadelných, televíznych inscenácií a filmov, ale aj jeho plagátová tvorba či účasť na domácich a medzinárodných výstavách. Najvýznamnejšou časťou knihy je obrazová pasáž, ktorá priamo dokumentuje jeho tvorbu - fotografie makiet scén, návrhy či skice scén a kostýmov, fotografie z divadelných a televíznych inscenácií, filmov, ale aj skeny plagátovej tvorby,“ hovorí Civáňová.
„Fotografie poskytlo zo svojho archívu najmä Divadlo Andreja Bagara, sám scénograf zo svojho osobného, ale prispeli aj archívy RTVS Bratislava, manželov Hrabovských a Divadla Le Mon. Uvedené reprodukované diela vlastní František Perger, Divadelný ústav – Múzeum Divadelného ústavu, DAB a Múzeum bábkarských kultúr a hračiek na hrade Modrý Kameň.“
Perger bol od začiatku pri vzniku publikácie. Konzultoval s autormi jej koncept, poskytol množstvo cenných rozhovorov. Podieľal sa aj na výbere fotografií k inscenáciám v knihe a významne spolupracoval aj na zostavení všetkých divadelných a televíznych inscenácií, filmov, plagátov a výstav, čo bolo naozaj zložité, pretože takýto súpis doteraz neexistoval a autori ho kompletizovali z viacerých databáz, archívu a spomienok Pergera.
Formoval poetiku a tvár divadla
Podľa Civáňovej je pre milovníkov divadla publikácia cenná najmä svojou obrazovou časťou – fotografiami z inscenácií. Cez Pergerovo dielo si čitatelia môžu pripomenúť jeho výnimočné scénografie, ale aj konkrétne známe hry, ich režisérov a obľúbené herecké osobnosti.
„Pre odbornú verejnosť zas poskytuje komplexný obraz o celoživotnej tvorbe Františka Pergera, jeho prínose a význame, rôznorodých umeleckých aktivitách a projektoch a tiež definuje špecifické výrazové umelecké prostriedky v jeho scénografiách,“ vysvetľuje spoluautorka.
„Zároveň podáva cenný obraz o celom období nitrianskeho divadla - od 70. rokov 20. storočia až po prvé roky 21. storočia, ktoré je späté s výraznou generáciou divadelných osobností v Nitre. Medzi ne jednoznačne patrí aj František Perger. Práve táto generácia významne formovala poetiku a tvár Divadla Andreja Bagara.“