SEREĎ. Úspešná študentka seredského Gymnázia Vojtecha Mihálika Alica Ištoková má za sebou ďalší úspech. Po bronze z medzinárodnej olympiády v Indonézii, ktorá sa konala na konci roka 2016, priniesla domov z Olympiády Európskej únie v prírodných vedách (EUSO) dokonca najcennejšiu medailu!
Alica reprezentovala na spomínanej olympiáde, ktorá sa konala v dňoch 28. 4. – 5. 5. 2018 v Slovinsku naše národné farby. „Pozývali nás na základe výsledkov z predmetových olympiád. Bola som vybraná za biológiu do tímu B, ktorý bol papierovo slabší,“ začína rozprávanie 16-ročná študentka zo Šintavy.
Vysoká úroveň
Olympiády sa zúčastnilo 26 krajín, každá mala dva tímy. Presadiť sa v konkurencii 52 tímov bolo náročné. „Bola to európska súťaž, takže úroveň bola veľmi vysoká,“ hovorí Alica.

Súťažilo sa dva dni, task A a B, pričom každá z týchto úloh trvala štyri hodiny. „EUSO je zamerané na experimenty a prácu v tíme, takže sme boli celý čas v laboratóriu. Každá úloha pozostávala z troch alebo štyroch experimentov, ktoré sa dali rozdeliť na chemické, fyzikálne a biologické,“ vysvetľuje Alica Ištoková, ktorá bola nominovaná do tímu za biológiu.
„Pracovali sme ako tím, boli sme časovo obmedzení, tak sme si pomáhali. Ja som napríklad pomáhala počítať nejaké úlohy z chémie a robila experimenty z fyziky. Moji kolegovia v tíme, dvaja chlapci, mi zase pomáhali robiť grafy na biológiu,“ vraví jediné nominované dievča zo Slovenska.
Zlato iba pre šesť tímov
Ako dopĺňa, dobrý pocit mala už po vypracovaní všetkých úloh.
„Ostatné krajiny v našom laboratóriu nemali ešte niektoré veci hotové a my sme už 15 minút pred koncom mali všetko aj skontrolované.“
Napokon bol z toho jej najväčší úspech v živote – zlatá medaila. Len pripomeňme, že zlato získalo iba šesť tímov z 52. Pre zaujímavosť – tím Slovensko A získal bronz. „Takmer som zomrela od šťastia, keď dovyhlasovali strieborných,“ hovorí študentka gymnázia v Seredi.

Okrem riešenia úloh si v Ľubľane našla čas napríklad aj na prehliadku mesta. „Neustále bolo niečo na programe, do izby sme sa vracali unavení okolo desiatej. Mali sme dosť času chodiť po starom meste. Ľubľana je krásne mesto, menšie ako Bratislava, ale má obrovskú pešiu zónu a mnoho zachovaných budov. Určite by som sa tam chcela vrátiť. Všetko tam bolo síce drahšie, ale vyššia životná úroveň,“ dodala Alica.
V Indonézii tretia
Zlato z Ľubľany prekonalo aj bronzové medaily z medzinárodnej olympiády mladých vedcov z indonézskeho Bali.
Presadila sa v neľahkej konkurencii 276 študentov zo 48 krajín sveta.
Medzinárodná olympiáda bola jej prvou medzinárodnou skúsenosťou. Na rozdiel od Ľublany trvala súťaž až dvanásť dní. Študenti testovali svoje vedomosti v prírodných vedách – fyziky, chémie a biológie.