NITRA. Nedávny Deň poľovníkov a priateľov prírody ponúkol laickej i odbornej verejnosti množstvo zaujímavých akcií pre dospelých aj deti. V Slovenskom poľnohospodárskom múzeu ho pripravili Okresná organizácia Slovenského poľovníckeho zväzu a Obvodná poľovnícka komora Nitra.
Najlepší guláš z Nitrianskych Hrnčiaroviec
„Cieľom podujatia bolo predstaviť poľovníctvo a poľovníkov mimo loveckých revírov. Návštevníci si mohli pozrieť ukážky sokoliarstva a práce poľovných psov, imitátor predviedol zvuky dorozumievania sa zvierat a vtákov,“ hovorí profesor Imrich Točka, ktorý je poľovníkom už 55 rokov.
„Vyvrcholením podujatia bola súťaž vo varení poľovníckeho guláša. Zo 17 družstiev si prvé miesto odnieslo družstvo poľovníkov z Nitrianskych Hrnčiaroviec.“
Okrem toho že je poľovníkom, je Imrich Točka tiež známym regionálnym historikom, numizmatikom, kampanológom a autorom vyše dvoch desiatok odborných publikácií a kníh poviedok. A tak nečudo, že poľovníctvo na akcii prezentovali aj píšuci „nimródi“, ktorí tu mali výstavku svojej literárnej tvorby. Bolo tu vyše desať poľovníkov – spisovateľov z nitrianskeho regiónu.
„Nechýbal ani Arpád Motesíky, rodák z Cetína, bývalý učiteľ, ktorého vzhľadom na jeho postoj k sovietskej okupácii vyhodili z práce. Zakázali mu publikovať, knihy mu vychádzali len v Maďarsku a Čechách,“ pokračuje profesor Točka.
„Napísal alebo bol spoluautorom okolo 20 kníh a v tlači publikoval okolo tisíc príspevkov. Dokonale poznal okolitú prírodu, ktorú vedel krásne opísať. Od prezidenta Slovenskej poľovníckeho zväzu dostal Arpád Motesíky pamätnú medailu za literárnu tvorbu.“
O osobnostiach poľovníctva
Svoju najnovšiu knižku, na ktorej pracoval asi dva roky, predstavil aj Imrich Točka. Nie je to odborná publikácia, takú s názvom Nitrianske poľovníctvo vydal už v roku 2013. Tentoraz sa poľovníckou témou zaoberá odľahčenou formou, ktorú vhodne dopĺňajú ilustrácie Tomáša Bereca.
V poviedkach a príhodách knižky Poľovníckym chodníkom s podtitulom „kráčali spolu s nami“ opisuje svojich predchodcov – známe osobnosti, ktoré počas 55 rokov v poľovníctve spoznal.
„Nespisujem fakty o tom, kto, čo, kedy a kde ulovil. Čitateľovi ponúkam vyše 30 humorno-vážnych príhod, na ktoré som si z bohatej praxe spomenul ja alebo ktoré mi rozpovedali moji priatelia poľovníci pri vínku alebo na poľovníckych stretnutiach.“
Zastrelili kóliu
Autorovi pri tvorbe knihy veľmi pomohol jeho bývalý kolega z SPU Peter Chemez, synovec nestora nitrianskych poľovníkov 20. storočia Eugena Oravského, ktorý bol priam chodiacou kronikou poľovníckeho diania.
„Aj sám Peter Chemez bol poľovníkom. Spomeniem jednu smutnú historku, ktorú opisujem aj v mojej knižke. Boli sme spolu na poľovačke a obaja sme strelili kóliu, ktorá v revíri „pytlačila“ na poľovnej zveri. Čo čert nechcel, bol to pes nášho kamaráta, ktorý vedel o tom, že si jeho kólia rada sama zabehne do lesa, ale nijako to neriešil,“ spomenul spisovateľ.
Na veselšiu nôtu je ladená príhoda Klobásy. Je o tom, ako jednému šikovníkovi zhoreli divinové klobásky aj s udiarňou, ale keďže boli určené významnej sovietskej družobnej návšteve, bolo treba rýchlo niečo vymyslieť. Nakoniec si súdruhovia pochutili na klobáskach z mäsa nutrií a výmyselník si zachránil nielen svoju reputáciu, ale sa mu ušlo aj straníckej pochvaly.
Čitateľa iste pobaví aj poviedka o vyháňaní kuny, ktorá šarapatila na povale domu. Pomohol až geniálny nápad s rádiovou stanicou Slobodná Európa, ktorej rušenie a pískanie ju nadobro odohnalo. Vtipno-vážne i kuriózne historky dopĺňa prehľad šľachtických rodov, ktoré v našom regióne rozvíjali poľovníctvo a pričinili sa o zazverovanie Tribečského pohoria.
ZÍSKAJTE KNIHU POĽOVNÍCKYM CHODNÍKOM
Autor Imrich Točka venuje dvom čitateľom svoju novú knihu Poľovníckym chodníkom. Stačí správne odpovedať na otázku, koľko je v nej poviedok.
Odpovede čakáme na adrese MY Nitrianske noviny, Sládkovičova 1, 949 01 Nitra.