Bolesti chrbtice vedia človeka riadne potrápiť. Keď stále pretrvávajú a nepomáhajú už ani tabletky, rehabilitácie či infúzie, treba vyhľadať špecialistu, ktorý po dôkladnej diagnostike problému nasadí cielenú liečbu.
Naslovovzatých odborníkov, do rúk ktorých sa môžete bez obáv zveriť, nájdete v Nemocnici Alexandra Wintera v Piešťanoch. Ortopedické oddelenie tejto nemocnice patrí z hľadiska nepretržitého fungovania k najstarším na Slovensku, zriadili ho už v roku 1943.
Novinka z Düsseldorfu
Riaditeľom nemocnice A. Wintera v Piešťanoch je MUDr. Štefan Kóňa, ktorý je zároveň primárom ortopedicko-traumatického oddelenia tohto zariadenia. Podľa slov MUDr. Štefan Kóňu je piešťanská ortopédia známa vykonávaním širokého spektra výkonov, operujú tu nohy, členky, kolená, bedrové a ramenné kĺby, lakeť i zápästie. Ročne vykonávajú zhruba 2-tisíc operácií, pričom pacienti pochádzajú z celého Slovenska.
„Naše ambulancie už dlhšiu dobu navštevujú pacienti s bolesťami chrbtice, ktoré sa už nedajú zvládnuť bežnou liečbou - cvičením, rehabilitáciou, tabletkami či infúziami. V takýchto prípadoch im vieme poskytnúť riešenie, ktoré ich veľmi nezaťaží - nebudú musieť absolvovať veľkú operáciu a ich návrat do bežného života bude po zákroku pomerne rýchly,“ vysvetľuje MUDr. Kóňa.
„Ide o operáciu platničiek novou, modernou metódou. Samozrejme, niektoré typy poškodenia platničiek si, žiaľ, vyžadujú veľmi náročné operačné výkony, kde sa platničky uvoľňujú alebo nahrádzajú, nahrádzajú sa dokonca aj samotné stavce. To je väčšinou pri úrazoch či onkologických ochoreniach.“
Vlani v novembri sa MUDr. Kóňa zúčastnil na svetovej výstave v Düsseldorfe, kde prezentovali aj spomínanú operáciu platničiek. Robí sa v lokálnej anestézii, pacient je pri vedomí, je miniinvazívna, teda človek nemá veľkú ranu a po zákroku je možnosť včasného návratu do bežného života.
„Išiel som na školenia a prvé operácie tohto druhu sme na našom oddelení v piešťanskej nemocnici robili už v polovici decembra 2017. Zatiaľ máme za dva mesiace odoperovaných zhruba 20 pacientov. Sám som prekvapený veľmi dobrými výsledkami,“ skonštatoval riaditeľ nemocnice.
Napriek jednoduchosti veľmi efektívna
Trvalé bolesti chrbtice pacientovi spôsobuje stav, kedy platnička svojou polohou neustále tlačí na nerv v chrbtici. Občas mu z toho tŕpne pravá či ľavá noha, alebo ich časti. „Tento stav ešte nie je zrelý na nejakú veľkú operáciu. Takýchto pacientov je veľmi veľa a chodia od doktora k doktorovi. U nás im vieme pomôcť pomerne jednoduchým, ale veľmi efektívnym zákrokom,“ pokračuje MUDr. Kóňa.
„Do samotného tela poškodenej platničky pomocou tenkej ihly pod röntgenom zavedieme vlákno lasera, ktoré v platničke vyvoláva teplo okolo 400°C a platnička sa stiahne. Ešte predtým sa zavedením kontrastnej látky presvedčíme, že sme sa ihlou dostali na správne miesto, kde to pacienta bolí. Sám nám to aj potvrdí, keďže je pri zákroku pri vedomí a my s ním celý čas komunikujeme.“
Pôsobenie tepla pacient pociťuje ako miernu bolesť, preto zákrok na chvíľku prerušia, pokiaľ bolesť prejde, miesto ochladia a pokračujú v operácii. Platnička sa po celkovom zahriatí vráti do pôvodnej polohy a nerv, na ktorý predtým tlačila, sa už nepritláča. Výhodou tejto miniinvazívnej metódy je to, že je potrebné len malé operačné pole, pacient nepotrebuje šitie, pretože nemá žiadnu ranu, na tele má len vstup po ihle hrubej asi 1,2 mm.
„Na konci operácie, počas ktorej pacientovi stále monitorujeme vitálne funkcie, mu aplikujeme analgetikum a následne zhruba jeden-dva dni zotrvá v kľudovom režime v nemocničnej izbe. Ako som videl v štátoch západnej Európy, takéto operácie sa tam robia ako na bežiacom páse, pacient po 2-3 hodinách po zákroku ide domov. Toto nie je naším cieľom, my chceme našim pacientom poskytnúť nielen adekvátnu kvalitu, ale aj patričnú starostlivosť a komfort,“ zdôraznil MUDr. Kóňa.
Zákrok prepláca zdravotná poisťovňa
Operácia platničiek je podľa MUDr. Kóňu vhodná pre ľudí, ktorým nezaberá infúzna liečba, ale ešte nie je indikovaná operácia otvoreným spôsobom, pri ktorej má pacient veľkú operačnú ranu. Podľa náročnosti a počtu operovaných segmentov trvá od 30 minút do 1,5 hodiny. Operáciu poskytujú bezplatne, uhrádza ju zdravotná poisťovňa. V niektorých klinikách v zahraničí sa za takýto zákrok platí od 1 500 do 6-tisíc eur.
Pred samotnou operáciou pacient absolvuje interné predoperačné vyšetrenie, jeden deň potom strávi na oddelení, kde sa operatér podrobne zoznámi s jeho zdravotným stavom a na druhý deň absolvuje zákrok – nalačno, na operačnej sále v lokálnej anestéze.
Ak pacientovi operovali krčnú chrbticu, nosí doma po operácii krčný golier, keď robili zákrok v bedrovej časti chrbtice, tak nosí bedrový pás, v prípade potreby užíva aj analgetiká. Spomínané pomôcky spevňujú a zároveň odľahčujú chrbticu.
„Pacient sa k nám do nemocnice vráti po dvoch týždňoch na kontrolu, samozrejme, ak sa vyskytnú problémy, môže prísť aj skôr. Po 6 týždňoch príde opäť na kontrolu a ak je všetko v poriadku, môže sa vrátiť do pracovného procesu. Samozrejme, po operácii je vhodné začať cvičiť a posilňovať svalový korzet,“ dodal MUDr. Štefan Kóňa.
e-mail: kona.stefan@gmail.com, tel. 907 722 377
Autor: ČE