ŠAĽA. V Šali sa konala konferencia Slovenského zväzu ľadového hokeja. Týkala sa rozvoja infraštruktúry. Pri tejto príležitosti predstavili aj zástupcovia šalianskeho hokeja svoj projekt o zmodernizovaní hokejového štadióna v meste.
Podľa primátora Jozefa Belického je súčasná ľadová plocha tesne pred dožitím. Prevádzkovaná je štyri mesiace v roku, slúži prevažne mladým hokejistom. „Verím, že máme potenciál, aby tu mal hokej budúcnosť,“ povedal primátor.
Nefunkčné rolby
Pred dvomi rokmi vyhlásila radnica architektonickú súťaž na celý komplex od klziska až po športovú halu. „Ak by prišiel investor, pustili by sme sa do toho. Mesto by sa aktívne podieľalo na projekte.“
Na konferencii vystúpil Jozef Holota z Hokejového klubu HK mládež Šaľa. Predstavil víziu projektu Šaľa a zimný štadión. Podľa jeho slov je areál v zlom stave. „Máme takmer nefunkčné rolby, ktoré majú viac ako 30 rokov. Striedačky a mantinely neboli od roku 1984 renovované a sú na konci životnosti. Zázemie je z unimobuniek, pred tromi rokmi bolo zrekonštruované, ale slávu už má za sebou,“ opísal stav štadiónu Holota, ktorý je jeden z rodičov a rozhodol sa pomôcť s hokejom v meste.

Šaľa disponuje jednokruhovým chladiacim systémom na báze amoniaku. „Myšlienka, že by sme to zatvorili do haly, neprichádza do úvahy z bezpečnostných dôvodov,“ povedal Holota.
Treba infraštruktúru
Podľa jeho ďalších slov začne šport profitovať vtedy, keď je vybudovaná infraštruktúra. „Potom môžeme ponúknuť športovanie pre mládež. Keď budeme mať mládež, angažovať sa bude aj verejnosť. Prvým bodom by mala byť investícia do infraštruktúry,“ objasnil rodič na konferencii. Podľa jeho slov je ambíciou postaviť halu s príslušenstvom. „Nemôžeme si dovoliť postaviť halu iba s ľadom.“
Holota zároveň uviedol viacero dôvodov, prečo by mal potencionálny investor vložiť peniaze do vybudovania infraštruktúry v Šali. „Šaľa je tretím najväčším spomedzi miest, ktoré nemajú zimný štadión. Čo sa týka počtu registrovaných hráčov, najväčší deficit je v našom regióne. Malo by ísť o snahu celého regiónu, spádová oblasť zahŕňa približne 100-tisíc ľudí,“ povedal Holota. Doplnil, že štadión je v rukách mesta, investor by sa nemusel zaoberať a riešiť nejaké predchádzajúce väzby. Nie sú na ňom totiž žiadne ťarchy.

„Dali by sa tu organizovať napríklad hokejové kempy, máme veľmi výhodnú polohu,“ vyjadril sa Jozef Holota.
Hľadá sa partner
Mesto dotuje každý rok prevádzku zimného štadióna sumou 120-tisíc. „Je prísľub, že mesto tento rozpočet udrží,“ dozvedeli sme sa na konferencii. Údajne je v procese vzniku subjekt, ktorý prevezme správu zimného štadióna.
„Vieme prečo, máme víziu, máme kde, chceme to urobiť, máme vôľu. Máme aktivitu, nečakáme a nesedíme so založenými rukami. Hľadáme partnera, ktorý si vie predstaviť spoluprácu s aktívnym mestom a komunitou,“ dodal Holota.