NITRA. Nariadenie mesta, ktoré upravuje čas predaja v Nitre, je podľa prevádzkovateľov podnikov s občerstvením a reštaurácií diskriminačné. Žiadajú preto predĺžiť otváracie hodiny.
Nové pravidlá platia od apríla. Podľa nich majú spomínané prevádzky zatvárať skôr ako bary a diskotéky. Podmienky by sa mohli zmeniť už v blízkom čase.
Hladný človek – zlý človek
Skrátená otváracia doba sa dotkla najmä podnikateľov na Mostnej ulici, kde je sústredený nočný život Nitry. Kým diskotéky a kluby fungujú okrem nedele do tretej, respektíve do štvrtej, reštaurácie musia zatvoriť už o polnoci. Večierky môžu mať otvorené do druhej a v nedeľu do polnoci.
Zástupcovia šiestich prevádzok z Mostnej (Hami Papi, Bc Burger, Potraviny Sisi, Pizza Piccolino, Širin Kebab Haus, Golden Chicken) preto napísali na radnicu list. Poukázali, že metské nariadenie zasahuje do základných práv a slobôd zaručených ústavou a je pre nich likvidačné. Viacerí totiž otvárajú podniky až o 17. či 20. hodine, „nakoľko táto oblasť je menej frekventovaná cez deň, viac-menej sa dá povedať, že je to nočná oblasť“.
“Mostná je nočná ulica, zarábame hlavne po polnoci.
„
Podnikatelia tiež argumentujú, že v ich prevádzkach, okrem potravín Sisi, sa nepredávajú žiadne alkoholické nápoje. Aj potraviny súhlasia, aby sa po určitej hodine už nepredával alkohol.
V liste požiadali, aby mohli mať v utorok, stredu, piatok a sobotu otvorené do piatej, v nedeľu do jednej, v pondelok a štvrtok do druhej.
Píšu, že po zatvorení diskoték vyjde do ulíc naraz veľké množstvo ľudí, ktorých kapacitne taxíky nevedia zobrať domov a vznikajú problémy. Lepšie by podľa nich bolo, keby sa časť ľudí presunula za občerstvením, pretože hladný človek - zlý človek.
Kompromis neprešiel
Prednosta Igor Kršiak predložil na zastupiteľstvo návrh, ktorý mal byť kompromisom. V pondelok až štvrtok mali mať prevádzky s občerstvením a reštaurácie v celom meste otvorené do 3. hodiny, v piatok a sobotu do štvrtej a v nedeľu do polnoci. Nakoniec to ale poslanci neschválili a vrátili materiál na dopracovanie.
„Podnikateľských zámerov a prevádzok je strašne veľa, každý sa cíti byť dotknutý. Musíme rešpektovať aj obyvateľov. Neexistuje žiadna špecifikácia Mostnej alebo Kmeťkovej, že by boli nočné ulice. Všetky ulice sú v Nitre rovnoprávne, všade žijú ľudia,“ povedal po rokovaní prednosta Igor Kršiak.
Dodal, že mesto sa snaží vytvoriť rovnoprávne postavenie pre všetkých podnikateľov a jeho hlavnou úlohou je zabezpečiť dodržiavanie verejného poriadku a čistoty.
Navrhol uzavretú zónu
Poslanec Ján Grešo navrhoval, aby bola z Mostnej ulice urobená uzavretá zóna. Povedal, že do takýchto zón vstupujú ľudia po osobnej prehliadke. „Musíme si odkontrolovať toto územie, tam otváracie hodiny nehrajú rolu, tam treba rázne zakročiť. Máme na to mestskú políciu, SBS, policajný zbor.“
Greššo povedal, že 99 percent ľudí sa chodí na Mostnú slušne zabaviť a s jedným percentom, ktoré robí rozbroje, si treba poradiť.
„Máme schválené prostriedky na kamerové systémy a nové inteligentné osvetlenie, obstaráva sa to. Uvidíme, aký to bude mať efekt. Neviem si celkom dobre predstaviť, ako uzatvoriť Mostnú, pretože tam žijú obyvatelia. Tých budeme tiež kontrolovať?“ reagoval primátor Jozef Dvonč.
Povedal, že od apríla boli upravené otváracie hodiny podnikov na základe požiadavky polície, „aby masa ľudí opúšťala zábavné podniky a nerozčleňovala sa ešte do ďalších prevádzok“.
Obrátia sa na prokuratúru?
„Tým, že ste upravili otváracie hodiny, vlastne ste nás zatvorili, nakoľko táto ulica je nočná ulica,“ povedala Petra Ferencziová z prevádzky Sisi, ktorá vystúpila na zastupiteľstve.
Rovnaký názor má aj prevádzkovateľ pizzerie Ján Krišanda: „My to berieme tak, že Mostná je nočná ulica, je tam úplne iný život ako v ostatných častiach mesta. My zarábame hlavne po polnoci, aj hodina je pre nás rozhodujúca.“
Krišanda povedal, že podnikatelia sa najskôr obrátili na poslancov, no je tu aj možnosť, že sa budú musieť obrátiť na prokuratúru.
Poslanec Milan Burda sa pýtal, či sa dá na Mostnej, ktorá je „zábavná ulica“, zaviesť nejaký špeciálny režim – na rozdiel od sídlisk, ktoré sú „spací rajón“.
Primátor reagoval protiotázkou: „Ale prečo? Veď tam bývajú ľudia.“ Dodal, že chápe aj podnikanie, ale chce mať tiež záruku, že tam bude poriadok.
Dopracovaný návrh dodatku k VZN, ktorý upraví otváracie hodiny, sa mal dostať na mimoriadne zastupiteľstvo. Koná sa 3. júla, tento bod však v programe nie je.