NITRA. Predajné stánky zostávajú na Škultétyho ulici aj po 30. júni. Mestskí poslanci akceptovali petíciu za ich zachovanie, pod ktorou je 1 560 podpisov. Zaoberať sa ňou museli zo zákona, keďže ju podpísalo viac ako tisíc ľudí.
Stánky stoja na mestských pozemkoch. V piatich sa predávajú potraviny, drogéria, kvety či rýchle občerstvenie, tri sú prázdne.
Výbor mestskej časti dlhodobo kritizoval, že je v tejto lokalite „neúnosná situácia vznikajúca predajom alkoholu a jeho následkami“. Práve preto radnica v apríli vypovedala vlastníkom stánkov nájomné zmluvy na pozemky.

Alkoholici pred školou
Problém s opitými, ktorí postávajú pred stánkami, je podľa miestnych obyvateľov dlhodobý. Denne okolo nich musia prechádzať žiaci, ktorí idú do základnej školy oproti.
Situácia sa vraj o niečo zlepšila, keď bol pred vyše dvomi rokmi rozšírený zákaz konzumovať alkohol na verejnosti. Na Škultétyho ulici platí už od šiestej ráno – práve kvôli ľuďom, ktorí pijú pri stánkoch.
No niektorých neodradila ani hrozba 33-eurovej sankcie. Mestská polícia informovala, že eviduje prípady, keď „pravdepodobní konzumenti iba postávali, posedávali a k nedopitým alkoholickým nápojom sa už nehlásili, prípadne počas kontroly sa vzdialili“.
Ak ide o popíjajúcich bezdomovcov, uloženie blokovej pokuty je „zbytočné z dôvodu ich hmotnej núdze“.
Keď výbor mestskej časti požiadal radnicu, aby vypovedala stánkarom nájomné zmluvy na pozemky, viacerí obyvatelia to uvítali. Ďalší však rozbehli petíciu za zachovanie stánkov.
Samotní stánkari reagovali žiadosťou o dlhodobý prenájom pozemkov „z dôvodu investícií na skultúrnenie predaja“.
Pôvodne boli na päť rokov
Výbor mestskej časti pod vplyvom petície zmenil názor. Prijal uznesenie, v ktorom žiada vytvoriť návrh umiestnenia stánkov na rozšírenej Škultétyho ulici. Má ísť o päť nových stánkov, ktoré budú jednotné a ponúknuté na dlhodobý nájom majiteľom terajších stánkov.
„Chápeme občanov a predajcov, ktorí by tam stánky chceli, pretože si na ne zvykli. Na druhej strane chápeme aj nespokojných ľudí, ktorí túto zónu vnímajú ako veľmi kritickú, kde nevieme za desať rokov urobiť poriadok s bezdomovcami a alkoholom,“ povedala na júnovom zastupiteľstve poslankyňa Marta Rácová, predsedníčka VMČ.
Pripomenula, že stánky mali byť pôvodne na Škultétyho ulici len dočasne – keď ešte neboli iné možnosti nákupu.
Dominika Hlavinová Tekeliová poukázala, že stánky sú napríklad aj pri Lipe či pri Sandokane. „Ľudia keď to chcú, čo my s tým urobíme?“ poznamenala a navrhla vyhovieť petícii. Rovnaký názor mal aj Daniel Hecht.
Milan Burda sa pýtal, či sú stánkari ochotní nepredávať alkohol. „Túto otázku sme položili aj my. Všetci povedali, že nemajú problém, ale oproti je diskont, kde predávajú alkohol,“ povedala poslankyňa Petra Ajdariová.
Nové podmienky
Na zastupiteľstvo prišli osobne aj predajcovia, respektíve majitelia súčasných stánkov. „Cítim krivdu, nespravodlivosť,“ povedal v súvislosti s výpoveďou z nájmu Miroslav Horňák, ktorý vlani investoval do troch stánkov 15-tisíc eur, urobili fasádu, strechu, interiér.
Pripomenul, že pre viacerých ide o živobytie. Napríklad predseda petičného výboru Stanislav Varga začal v stánku podnikať pred devätnástimi rokmi. Ak by musel skončiť, bol by nezamestnaný.
Horňák tiež poukázal, že z ôsmich stánkov je funkčných päť „a väčšinou tí asociáli, čo tam popíjajú, stávajú pri stánkoch, ktoré sú nefunkčné“. Varga kritizoval, že proti týmto asociálom v posledných mesiacoch nezasahuje mestská polícia. Predtým im vraj dávala pokuty, pretože pili alkohol na verejných priestranstvách v čase zákazu.
Poslanci nakoniec schválili návrh uznesenia, ktoré predložil Peter Oremus. Petícii vyhoveli a uložili útvaru hlavného architekta v spolupráci s investičným odborom nájsť miesto, kde by sa mohli umiestniť nové stánky. Treba ich posunúť ďalej od školy, majú mať jednotný tvar a nemá sa v nich predávať alkohol.
Primátor Jozef Dvonč povedal, že mesto bude so stánkarmi rokovať o nových podmienkach nájmu.