NITRA
DAB
3. a 4. 7. o 18.00 h - Medzinárodný festival Akademická Nitra 2018 – 1. a 2. súťažný večer
CINEMAX
2. – 4. 7. o 15.30 h - Jim Gombička, Lukáš a lokomotíva Ema, 2. a 3. 7. o 13.10 a 16.00, 4. 7. o 15.40 h - Psí detektív, 2. a 3. 7. o 18.10 a 20.40, 4. 7. o 17.40 h - Sicario 2: Soldado, 2. – 4. 7. o 17.50 a 20.20 h - Som sexy, 2. a 3. 7. o 18.00 a 4. 7. o 17.20 (všetko 3D), 2. a 3. 7. o 15.20 a 20.50, 4. 7. o 14.40 h (všetko 2D) - Jurský svet: Zánik ríše, 2. – 4. 7. o 16.10 h - Láska bez bariér, 2. a 3. 7. o 14.00 a 4. 7. o 13.30 h - Luis a ufóni, 2. – 4. 7. o 20.30 h - Pablo Escobar: Nenávidený a milovaný, 2. – 4. 7. o 13.40 h - Pat a Mat opäť v akcii, 2. – 4. 7. o 18.30 h - Taguj!, PREDPREMIÉRA: 4. 7. o 20.00 (3D) a 20.30 h (2D) - Ant-Man a Wasp
MLYNY CINEMAS
2. – 4. 7. o 15.15 h - Jim Gombička, Lukáš a lokomotíva Ema, 2. – 4. 7. o 15.45 a 16.15 h - Psí detektív, 2. – 4. 7. o 18.15 a 20.45 h - Sicario 2: Soldado, 2. – 4. 7. o 17.45 a 20.00 h - Som sexy, 2. – 4. 7. o 15.25 (3D), 17.30 a 18.00 h (2D) - Jurský svet: Zánik ríše, 2. – 4. 7. o 15.00 h - Pat a Mat opäť v akcii, 2. – 4. 7. o 16.40 h - Luis a ufóni, 2. – 4. 7. o 18.35 a 21.00 h - Pablo Escobar: Nenávidený a milovaný, 2. – 4. 7. o 20.15 h - Debbina 8
NOVÉ ZÁMKY
AMFITEÁTER
2. 7. o 21.30 h – Psí detektív, 3. 7. o 21.30 h - Filmový klub: Až přijde válka, 4. 7. o 21.30 h - Kutyaparádé, 5. 7. o 21.30 h - Manžel na skúšku, 6. 7. o 22.00 h - Prvá očista, 7. 7. o 22.00 h a 8. 7. o 21.30 h - Ant-Man a Wasp
ŠTÚROVO
KINO DANUBIUS
3. 7. o 18.00 h – Luis a Ufóni, o 20.00 h - Som sexy, 4. 7. o 18.00 h a o 20.00 h - Psí detektív, 5. 7. o 18.00 h - Pat a Mat znovu v akci, o 20.00 h - Manžel na skúšku, 6. 7. o 18.00 h - Dve a pol kačky, o 20.00 h - Ant-Man a Wasp, 7. 7. o 18.00 h - Manžel na skúšku, o 20.00 h - Taguj!, 8. 7. o 18.00 h - Luis a Ufóni, o 20.00 h - Ant-Man a Was
KOMÁRNO
KINO TATRA
2. 7. o 9.00 h a o 13.45 h – Psí detektív, o 11.30 h - Kutypa-rádé, o 15.45 h - Túl Sexy Lány, o 18.15 h - Ocean’s 8: Az évszázad átverése, o 21.00 h - Sicario 2: Soldado, 3. 7. o 11.30 h - Psí detektív, o 13.30 h - Kutyparádé, o 15.45 h - Jurský svet: Zánik ríše, o 18.30 h - Sicario 2: A zsoldos, o 21.00 h - Felelsz vagy Mersz, 4. 7. o 11.30 h - Jim Gombička, Lukáš a lokomotíva Ema, o 13.45 h - Pat a Mat znovu v akci, o 15.30 h - Jurassic World: Bukott birodalom, o 18.30 h - Túl Sexy Lány, o 21.15 h - Kutyaparádé, o 15.45 h - Átejtve, o 18.15 h - Ant-Man a Wasp, o 20.45 h - Haverok harca, 6. 7. o 11.30 h - Kutyaparádé, o 13.30 h - Ant-Man a Wasp, o 16.00 h - Túl Sexy Lány, o 18.30 h - Átejtve, o 21.00 h - Haverok harca, 7. 7. o 11.30 h - Psí detektív, o 13.45 h - Kutyaparádé, o 16.00 h - Ant-Man a Wasp, o 18.30 h - Jurassic World: Bukott birodalom, o 21.15 h - Átejtve, 8. 7. o 11.30 h - Kutyaparádé, o 13.45 h - Psí detektív, o 16.00 h - Ant-Man a Wasp, o 18.30 h - Jurský svet: Zánik ríše, o 21.15 h - Haverok harca
NITRA
Nitra, milá Nitra...: Pribinove a Cyrilo-Metodské slávnosti - 4. - 6. 7.
* Streda 4. 7.:
DAB: Nitrafila 2018 - vernisáž o 16.00 h, 2. Slovensko-česká filatelistická výstava, Medzinárodný festival Akademická Nitra 2018 – 3. a 4. 7. o 18.00 h, 1. a 2. súťažný večer
Nitriansky hrad a podhradie: Pribinova Nitrawa – 17.00 otvorenie historického festivalu stredovekého života, 17.00 - sprievod z námestia na hrad, 17.30 – 21.00 - otvorenie historického tábora, scénky a ukážky dobového života, 18.00 - vystúpenie historickej ľukostreľby, 18.30 - ukážky stredovekých bojov, 19.30 - koncert skupiny Strigôň, 21.00 - večerné súboje s fakľami
Svätoplukovo námestie a pešia zóna: Nitriansky jarmok a Nitrianske pivné slávnosti – ponuka remeselníkov, slovenských a zahraničných pivovarov, Živo na korze - 15.00 - 19.00 h, história, remeslá, výstavy, hudba, V. Nitránska verklikáreň a Gašpariáda, folklórne súbory festivalu Akademická Nitra, ľudové remeslá a tvorivé dielne KOS (umelecké drôtovanie, maľba na sklo, košíky a misky z kukuričného šúpolia, pedigu a papierových rúročiek, servítková technika, domáce mydlá, frivolitkované náhrdelníky a náramky, slamené ozdoby, korálikovanie, sklenená vitráž, maľované textilné tašky, keramika, drevené a šité hračky, kvety z mašlí..., Benefičný koncert Večer ľudí dobrej vôle - o 20.00 h, účinkujú: Kristína, Janais, Poddukelský umelecký ľudový súbor, Martina Ťašková, Otokar Klein, Eva Pavlíková, Jana Andevská
* Štvrtok 5. 7.:
Svätoplukovo námestie: Cyrilo–metodská národná púť – o 10.00 h, v závere bohoslužby uvedenie známky 1150. výročie uznania slovanského liturgického jazyka, Krojovaná paráda – o 18.30 h, sprievod účastníkov Akademickej Nitry, Galavečer medzinárodného festivalu folklórnych súborov Akademická Nitra - o 19.00 h
Nitriansky hrad: Deň otvorených dverí – 13.00 – 16.00, voľný vstup do biskupského paláca, Katedrály sv. Emeráma, expozícií Diecézneho múzea, celého hradného areálu a kazemát, Podhradie - Pribinova Nitrawa - od 11.00 h, vojenské ležoviská s dobovým trhom, historické tvorivé dielne -tradičné remeslá, kuchyňa a vojenský výcvik, historické scénky a turnaj bojových zručností, 13.00 – sprievod spod župy na hrad, 14.00 - prehliadka dobového odievania v Gotickej priekope, 14.30 - historické scénky, predstavenia a súboje, 15.00 a 16.00 - divadelné predstavenie Dvor zázrakov, 15.30 - vystúpenie historickej ľukostreľby, 16.30 - živý šach pod hradbami, 17.30 - vystúpenie sokoliarov, 18.00 - ukážky súbojov, 18.30 - turnaj bojovníkov, Gotická priekopa – Legenda o Svoradovi a Benediktovi - 17.30, hra SDKS, Krajský pamiatkový úrad Nitra - Deň otvorených dverí: Ranostredoveká sakrálna architektúra Nitrianskeho kraja - 11.00 - 18.00 h
Pribinovo námestie: Nitriansky jarmok - od 13.00 h, tvorivé dielne hlaholiky, interaktívne historické inštalácie, Stretnutie s Veľkou Moravou – od 15.00 h, v podaní SDKS
Mestský park: Gašpariáda - od 15.00 h
Pivnica pod Hradom na Podzámskej ulici: Ružová vinárska ulička - 14.00 - 22.00 h, parkovisko pri Agátoch, prezentácia a degustácia vín z Nitrianskej regionálnej oblasti
* Piatok 6. 7.:
Ponitrianske múzeum: Konferencia Nitra v kontexte významných historických výročí (osudové osmičky v dejinách Nitry) - o 9.00 h, prednášky odborníkov,
Výstava „Znovuobjavený“ archív mesta Nitry - o 15.00 h, prezentácia písomností archívu mesta Nitry z rokov 1632 – 1922 z fondov Štátneho archívu v Nitre, Prezentácia nových publikácií o Nitre: Nitra, ako si ťa pamätáme 3
Kostol sv. Michala v Dražovciach – Zoborský kláštor – Archeopark Nitra na Martinskom vrchu – Svätoplukovo námestie: Po stopách sv. Cyrila a Metoda z Dražoviec cez Zobor do Nitry - od 12.30 h, zážitkové turisticko-historické putovanie pešo i na bicykli, s Certifikátom pútnika Európskej kultúrnej cesty sv. Cyrila a Metoda pre všetkých účastníkov
Svätoplukovo námestie a pešia zóna: Nitriansky jarmok a Nitrianske pivné slávnosti - o 13.00 h, Živo na korze - 15.00 - 18.00 h, história, remeslá, výstavy, tvorivé dielne, hudobné pódium BeWell, Itcho Pčelár & Juraj Janík, The Smalltown Boy, Slavica festival - o 16.30 h, 10. ročník medzinárodného folklórneho festivalu Slovanov, vystúpia súbory z Chorvátska, Bieloruska, Poľska, Česka, Slovenska a Folklórny súbor Matica slovenská Osijek, Koncert Jany Kirschner a skupiny Jelen - o 20.00 h
* Niektoré sprievodné podujatia:
Zoborský kláštor: 6. 7.– areál voľne prístupný od 12.00 do 17.00 h,
prehliadka so sprievodcom pre účastníkov putovania Po stopách sv. Cyrila a Metoda z Dražoviec cez Zobor do Nitry, jazda konským povozom - trasa po Zobore - nástup na zastávke MHD Nemocnica Zobor, Pravidelné prehliadky areálu pre verejnosť s turistickým sprievodcom - 14., 21., 28. 7. a 4., 11., 18. a 25. 8. o 15.00, 16.00, 17.00 a 18.00 h
Nitriansky hrad - Katedrála sv. Emeráma: Slávnostná kantáta sv. Cyrila a Metoda - 7. 7. o 18.00 h, účinkuje Miešaný spevácky zbor Technik Akademik
Piaristický kostol sv. Ladislava: Cyrilo-metodský koncert - 8. 7. o 19.00 h, účinkuje: Danubius Octet Singers s Martinom Babjakom
Krajská knižnica Karola Kmeťka: Nitra v regionálnych periodikách (1895 – 2000) - 5. 7. 14.00 - 18.00, trvanie výstavy: 6. - 13. 7. 7.30 – 16.30,
Výstava Cyril a Metod v knihách - 2. - 31. 7. 7.30 – 16.30 h
Trafačka: Výstava pohľadníc a fotografií starej Nitry - 3. 7. o 18.00 h, do 5. 9.
NITRIANSKA GALÉRIA
Nie som tu, som v Arkádii – do 26. 8., Reprezentačné sály NG, Záh(r)ada? – do 16. 9., Salón, Vertical Limit – do 2. 9., Galéria mladých, Deset moří – do 9. 9., Bunker, Tvoriť môže každý! – do 31. 8., Farebná galéria
Prázdninové maľovanie - 10. 7. – 24. 8., ut a štv 10.00 – 12.00 h pre verejnosť, str 10.00 – 12.00 h pre organizované skupiny
MESTSKÝ PARK
STARÝ BISKUPSKÝ HOSTINEC
Výstava Dotýkanie – do 15. 7., vystavujúci autori: Ivett Axamitová, Richard Grega, Danuše Markovová, Ivan Patúc, Peter Pauko, Ján Svoboda a Ondřej Svoboda
PONITRIANSKE MÚZEUM
Znovuobjavený archív mesta Nitry – 6. 7. o 15.00 h, trvá do 31. 10., výstava z archívneho fondu Magistrát mesta Nitry 1632 - 1922 pri príležitosti Mestských slávností Nitra, milá Nitra
Ladislav Švihel: Život s farbami – do 31. 8., výstava obrazov pri príležitosti životného jubilea 80 rokov akad. architekta
Skvosty dávnovekého Slovenska – stála expozícia vyše 2100 nálezov od doby kamennej až po 18. storočie, Nitriansko v zrkadle dejín - najvýznamnejšie nálezy z Nitry a okolia, Život v lesných a vodných biotopoch - dermoplastické preparáty
TRAFAČKA
Talkshow so Zuzanou Čaputovou, kandidátkou na prezidentku - 2. 7. o 19.00 h
Výstava fotografií starej Nitry - 3. 7. o 17.00 h, trvá do 5. 9., fotografie a pohľadnice prevažne z minulého storočia, 8. ročník výstavy materiálov od členov Klubu priateľov starej Nitry, 17.00 h - otvorenie výstavy a prednáška historika umenia a pamiatkara Petra Kresánka spojená s diskusiou, 19.30 – džezový koncert tria v zložení Gabo Jonáš, Samuel Hošek a Miro Polák
Koncert Zuzany Suchánkovej & Fine Boosters - 5. 7. o 18.00 h
(rod)INÉ SOBOTY s Artes - 7. 7. o 11.00 h, vytvoria hudobné nástroje z obalov druhotných surovín, ozdobia sa ako Indiáni, vyrobia koníkov a indiánske omaľovánky
DMS
Cyrilo-metodská národná púť - 5. 7. od 10.00 h, program: 9.00 h - vystúpenia matičných speváckych skupín Močenčanka a Janíkovská studnička (pred sv. omšou o 10.00 h)
Matičné družobné dni - 6. a 7. 7., v rámci zahraničnej partnerskej návštevy a dlhoročnej spolupráce Matice slovenskej Osijek z Chorvátska
Textilné nápisové nástenky výtvarné prejavy našich babičiek – do 4. 7., materiál z etnografického terénneho výskumu v obciach v Chorvátsku, v ktorých žijú Slováci
Pondelok: Stolnotenisový krúžok pre deti a mládež, Mladá Matica Nitra – šerm - 19.00 h, Utorok: od 14.30 h – filatelisti (nepárny týždeň), Mladá Matica Nitra – šerm - 19.00 h, Štvrtok: Dobový spolok Satyros - 18.00 h Nové divadlo – skúšky a predstavenia, Teatro Moliére – skúšky
SYNAGÓGA
Putovanie dejinami s Cyrilom a Metodom - 5. 7. – 20. 8., výstava vybraných diel výtvarnej súťaže pre žiakov ZŠ, SŠ a umeleckých škôl, súťaž je súčasťou slávností Nitra, milá Nitra a projektu Cyrilometodská tradícia v novodobých československých dejinách
Záverečný koncert účastníkov medzinárodných komorných kurzov - 8. 7. o 18.00 h, vstup voľný
Stále výstavy: História a tradície Židov v Nitre, Shraga Weil: Grafika, Nitrianske pohľady Aleny Bugárovej
KKKK
Celý júl: Sovy Slovenska – výstava, Jozef Miloslav Hurban – výstava - 130. výročie úmrtia, 100. výročie ukončenia 1. svetovej vojny – výstava, Foto Dialóg – do 31. 8., výstava umeleckého fotografa Ladislava Szabóa, 8x Prázdninová streda v knižnici: Z každého rožka troška - zábavné dopoludnie plné rozprávok, hádaniek, kvízov, výtvarných dielní a poučných rozprávaní (treba sa vopred nahlásiť)
Cyril a Metod v knihách - 2. - 31. 7. 7.30 - 16.30 h, výstava kníh z fondu KKKK
Rozprávky pre najmenších - 2. 7. o 14.30 h, čítanie a divadelná dramatizácia rozprávok pre najmenších čitateľov spolu s rodičmi
Nitra v regionálnych periodikách (1895 – 2000) - 5. 7. 14.00 – 18.00 h, výstava regionálnych periodík z fondu KKKK pri príležitosti slávností Nitra, milá Nitra, potom 6. - 13. 7. 7.30 – 16.30 h
KOS
Nitra milá, Nitra - 4. 7. o 15.00 h, prezentácia ľudových remesiel na pešej zóne
AMFITEÁTER
IMT SMILE - Amfiteáter Tour – 14. 7. od 17.00 h
Amaro fest 2018 – open air gipsy festival – 21. 7. o 15.00 h, účinkujú: Imperio (CZ), Diny Košice, Gipsy Čave, Berci Mamuko, Peťo Jarko Maco, Gipsy Boys Ulak, Porubka, Gitana
MUSIC A CAFE
Letné koncerty na terase: Edo Klena a Lukáš Valkučák – 12. 7. o 20.00 h
OC CENTRO
Výstava Čaro slovenského ornamentu – do 31. 7.
OC GALÉRIA MLYNY
Lode a majáky – 6. – 24. 7., desať diorám najkrajších a najromantickejších majákov sveta a štyri športové plachetnice v skutočnej veľkosti, ktoré aktívne pretekajú na Slovensku
SPM
Expozície SPM a Skanzen: zbierkový predmet mesiaca – zvon - s nápisom Campana ECCL LEKER. ANNO 1718, kostol, v ktorom sa zvon nachádzal bol vysvätený Sedembolestnej Panne Márii
AGROKOMPLEX
Burza exotov a Farmárske trhy - 22. 7.
KAŠTIEĽ BELADICE
Prírodná galéria umeleckej keramiky - stála prezentácia keramických diel svetových, európskych i slovenských keramikov i sochárov, vstup voľný
ZLATÉ MORAVCE
MESTSKÉ MÚZEUM
Stále výstavy: Spoločensko-vedná expozícia, archeologické, historické, numizmatické, etnografické a umelecké predmety, ktoré pochádzajú z Požitavia aj z iných regiónov a krajín, Prírodovedná expozícia - paleontologické nálezy a mineralogická zbierka, zaujímavé sú najmä obrovské drevné opály a zlatinky
Výstava obrazov Stanislavy Havettovej – do 31. 8.
MSKaŠ
Odborný seminár Zlaté Moravce a okolie v časoch Veľkomoravskej ríše - 6. 7. o 16.00 h, pozýva miestny odbor Matice slovenskej, program: otvorenie - SS Zlatomoravčianka, prednáška historika Jarolíma Koprdu, prehliadka mestského múzea
SEREĎ
MÚZEUM – FÁNDLYHO FARA
Stále expozície: Prehistória seredského regiónu, Hrad Šintava, Obrázky odviate časom - výstava dobových pohľadníc zo zbierky Rastislava Petroviča, Lapidárium s barokovými sochami, Expozícia v Múzejnej záhrade s pilierom stredovekého kostola s kamennými fragmentmi z hotelov Lichtner a Frištaczký a výstava tehál zo zbierky Dušana Irsáka
Seredská paleta – do 31. 8, I. ročník výstavy umeleckých diel výtvarníkov zo Serede a blízkeho okolia
Prázdninové premietanie filmov o kaštieli v Seredi a prezentácie odborných štúdií z histórie mesta Sereď - 4., 18. a 25. 7. 16.00 – 18.00 h, vstup voľný
ŠAĽA
DOM ĽUDOVÉHO BÝVANIA
Expozícia: vyznačuje sa sochovou konštrukciou krovu, trstinovou strechou a vypletanými stenami obytnej časti objektu, podľa vročenia na pôvodnej mešternici bol postavený v roku 1831, mobiliár poskytlo Vlastivedné múzeum v Galante a je skoro identický s predchádzajúcou expozíciou
GALANTA
NEOGOTICKÝ KAŠTIEĽ
Výstava obrazov Zdenky Nedomovej - potrvá do 31. 7.
Promenádny koncert: Martin Bies & Natalie - 12. 7. o 19.00 h, na nádvorí, vstup voľný
RENESANČNÝ KAŠTIEĽ
Salón 2018 – do 30. 8., výstava
MsÚ
Výstava prác absolventov ZUŠ – do 31. 8.
VLASTIVEDNÉ MÚZEUM
Od chmeľu k pivu – do 8. 9., výstava
NOVÉ ZÁMKY
FRANTIŠKÁNSKE NÁMESTIE
Oslavy sviatku svätých Cyrila a Metoda - 4. 7. o 17.00 h
ASTRONOMICKÝ KABINET
Straky a nálezy - 6. 7. o 20.00 h
GALÉRIA UMENIA ERNESTA ZMETÁKA
Stále expozície: Diela 16. – 20. storočia z daru akad. mal. Ernesta Zmetáka a Danice Zmetákovej, Stála expozícia Lajosa Kassáka z daru Kláry Kassákovej
Ágnes Stiller-Luzsicza: Voľný pád - potrvá do 1. 9.
MÚZEUM JÁNA THAINA
Európa pred 400 rokmi – Tridsaťročná vojna (1618-1648) – potrvá do 21. 7.
KOMÁRNO
PODUNAJSKÉ MÚZEUM
Svet macíkov – do 2. 7., svet zberateľky plyšových medvedíkov Anny Szóda (Maďarsko)
ŠTÚROVO
PEŠIA ZÓNA
Divadlo z domčeka: Kráľ Drozdia Brada - 2. 7. o 19.00 h, vstup zdarma, v prípade zlého počasia v kine Danubius
Baranovics & Jarková - 3. 7. o 20.00 h
Samuel Tomeček: „Ikony” - 5. 7. o 20.30 h
LEVICE
KINO CK JUNIOR Ant-Man a Wasp - 5. a 6. 7. o 17. h a 7. 7. o 19.30 h, Prvá očista - 5. a 6. 7. o 19.30 h, Pat a Mat znovu v akcii - 7. a 8. 7. o 17. h, Manžel na skúšku - 8. 7. o 19.30 h AMFITEÁTER NA LEVICKOM HRADE Zúfalé ženy robia zúfalé veci - 6. 7. o 21.30 h
TEKOVSKÉ MÚZEUM
Stále expozície: Archeológia - história hradu, História lekárnictva, Spoločenský život - cechy, Ladislav Bielik - August 1968, Ľudový odev
DOBÓOVSKÝ KAŠTIEĽ
Príroda Levíc - do 19. 8.
GALÉRIA J. NÉCSEYHO
Paleta štýlov - do 29. 7., 12. ročník výstavy prác žiakov SUŠ L. Bielika
KAPITÁNSKA BUDOVA
Dni fotografie v Leviciach - do 31. 10.
KLUB DÔCHODCOV
Stála výstava makiet Jána Plevu
HONTIANSKE MÚZEUM
Stála výstava archeológie, histórie a národopisu
PIVNICE V MESTE
Festival Levice Secret Location & Local Taste (ochutnávka lokálnych vín a jedál) - 13. – 14. 7. o 13. – 20. h
KÚPALISKO MARGITA-ILONA
Slnko a zábava - 11. 7. o 13. h
MESTO
Dni fotografie v Leviciach - do 31. 10.
ŽELIEZOVCE
DK
Z vôle ľudu obnovená (slávnosť pri príležitosti 50. výročie znovuoživenia MO MS v Želiezovciach) - 5. 7. o 14. h
TLMAČE
AMFITEÁTER
Kopec hudby Tlmače 2018 (koncert hudobných skupín) - 7. 7. o 19. h
Autor: RE