NITRA. Krotitelia hadov! Na Zobor mávajú v týchto dňoch výjazdy odborníci, ktorí tu odchytávajú hady. V júni už v tejto mestskej časti chytili užovky napríklad na Panskej doline. Hady sa schovávajú v zašitých častiach príbytkov, alebo sa vyhrievajú v záhradkách na slnku.
V tomto období je ich výskyt bežný. Pre ľudí však stretnutie s hadmi predstavuje nepríjemný zážitok, mnohí spanikária. Experti však hovoria, že užoviek sa netreba obávať, človeka neohrozia.
Na Zobore žije najdlhší had na Slovensku
V Nitre a okolí žijú tri druhy užoviek. "Ani jeden z nich nie je pre človeka nijako nebezpečný. Na Zobore je rozšírená hlavne užovka stromová. Je to najdlhší had, ktorého môžeme na Slovensku vo voľnej prírode stretnúť, dorastá do dĺžky až 1,8 metra," opisuje herpetológ Róbert Kirchner.
Tohto hada spoznáme ľahko. Je hnedastý, zospodu do žlta sfarbený. "Ľudia ho môžu nájsť buď na prechádzke na Zobor, alebo ho objavia majitelia rodinných domov a záhradiek na Zobore. Vyhľadáva teplé suchšie oblasti. Živí sa hlavne hlodavcami. Častokrát nie je veľmi plachý, zvykol si aj na ruch mesta a s ľuďmi žije v akejsi symbióze," hovorí Róbert Kirchner.
Ďalším druhom, na ktorý nie je problém naraziť, je užovka obojková. Je olivovozelenej farby a jej významným znakom je žltý symbol v tvare polmesiaca alebo písmena C. Užovka obojková žije hlavne v povodí riek a potokov, pretože sa živí rybami a obojživelníkmi. "Na prechádzkach ľudia stretávajú najčastejšie práve tento druh. V záhradách sa vyskytuje skôr smerom na juh od Nitry," vraví Kirchner.

V Jelenci majú iné hady
Treťou do partie typických hadov v našom regióne je užovka hladká. Tá sa vo veľkom vyskytuje v okolí Jelenca a zrúcaniny hradu Gýmeš.
"Tento had vyvoláva v ľuďoch najväčšiu paniku, pretože je svojim sfarbením podobný vretenici severnej, nášmu jedinému jedovatému druhu hada. Užovka hladká je sfarbená do sivasta a na chrbte má vytvorený vzorec do takého cikcakového tvaru, ktorý ale nie je na rozdiel od vretenice pospájaný, vretenica ho má plný. Pri menších jedincoch však môže vzniknúť dojem, že je to spojené," vysvetľuje herpetológ.
Ani uhryznutie nie je väčšinou problém
Ani jedna z trojice užoviek nie je jedovatá a pre človeka ani jedna nepredstavuje nebezpečenstvo.
Pri stretnutí s nimi radí expert zachovať pokoj a nepokúšať sa užovku chytať ani s ňou nejako narábať. "Ona sa reálne bojí viac nás ako my jej, po chvíľke sa odplazí. Hlavne by sme ju nemali chytať - vtedy hrozí obranná reakcia, teda uhryznutie," upozorňuje Róbert Kirchner.
Ak už k uhryznutiu dôjde, odborník radí navštíviť lekára, hoci vo väčšine prípadov nie je medicínsky zásah nutný. "Nie je to však tak, že promptne, do hodiny treba byť u lekára. V pokoji si človek viac pomôže, ako keď si privodí šok, ktorým sa môže dostať do problémov. Aj keby nás uhryzol jedovatý druh hada, tak 70 % uhryznutí je suchých, kedy had nevpustí toxín do rany. Človek preňho nie je korisť, takže to nemá dôvod robiť," vysvetľuje Róbert Kirchner.

Hady odchytávajú na hák
Všetky spomínané užovky sú chránené. Ak teda ľudia naďabia v dome alebo na záhrade na hada, mali by zavolať mestskú políciu alebo priamo odchytovú službu zo Slobody zvierat, prípadne kontaktovať odborníkov na ochranu prírody.
Odchyt hadov závisí od viacerých podmienok. Ak je had len tak voľne v tráve, odplazí sa zväčša ešte pred príchodom odborníkov. Ak je schovaný napríklad v kôlni, tak sa najskôr musia odstrániť veci, ktoré by pri jeho výbere mohli prekážať a hada potom pomocou špeciálneho háku a rukavíc vyberú a odnesú.
