NITRA. Cyrilo-metodskou národnou púťou sa začal druhý deň mestských slávností Nitra, milá Nitra. Konala sa tradične na sviatok vierozvestcov na Svätoplukovom námestí, kde sa zišli stovky Nitranov i návštevníkov mesta.
Primátor Jozef Dvonč privítal predsedu NR SR Andreja Danka, premiéra Petra Pellegriniho, ministrov, poslancov, zástupcov cirkví, rehoľných spoločenstiev, predstaviteľov samosprávy, mesta, diplomatického zboru, ozbrojených zložiek, partnerských miest Nitry a ďalších hostí zo Slovenska i zahraničia.
Potrebujeme zodpovedných vodcov
Osobitne uvítal hlavného celebranta sv. omše - Mons. Jána Babjaka, prešovského arcibiskupa a metropolita sui iuris.
Ako povedal, zišli sme sa v starodávnej Nitre, symbole našej vlasti, kde sa pred vyše 1 100 rokmi dotkli našej zeme vierozvestcovia sv. Cyril a Metod.
„Dotkli sa našej zeme nielen nohami, ale predovšetkým božím slovom a božou milosťou. Vtedy vtlačili pečať našim predkom Slovanom, zasiali im do sŕdc živú vieru v jedného trojjediného Boha a cez nich sme tento dar živej viery prijali aj my, ich potomkovia. Sme dnes hrdí na našich vierozvestcov, lebo sú našimi otcami vo viere,“ prihovoril sa veriacim arcibiskup Babjak.
„Dnes si na nich zvlášť spomíname, lebo cítime, že to s nami nejde dobrým smerom, že nás niekto cudzí chce zviesť. Naša krajina potrebuje znovu počuť pevný hlas a mocný príklad vierozvestcov dneška. Ale potrebuje aj zodpovedných vodcov, ktorým by bytostne išlo o ľud, pre ktorý by boli schopní namáhať sa a prinášať obety podľa vzoru solúnskych bratov. Takých duchovných i svetských vodcov potrebuje Slovensko, aby sme nemuseli zapierať samých seba, aby nami nemohol nikto manipulovať a nanucovať nám neprijateľné zákony na úsvite tretieho tisícročia.“
Arcibiskup vyzval ľudí žijúcich na Slovensku, aby zostali sami sebou, aby nedovolili, aby im niekto nanucoval, komu a čo majú veriť, ako majú žiť, aké majú byť ich manželstvá, koľko môžu mať detí a ako a čo sa môžu učiť v škole.
Pripomenul vraždu Jána Kuciaka
Zvlášť sa arcibiskup Babjak obrátil na novinárov a pracovníkov masmédií. Uznal, že ich práca je veľmi náročná a dôležitá, že je viac poslaním ako zamestnaním. Najdôležitejšie na nej je, aby bola postavená na pravde, a nie na polopravde či na lži, keďže nielen informujú široké masy ľudí, ale ich aj formujú.
„Vidíme, ako celá naša spoločnosť zatúžila po pravde po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. A stále to v spoločnosti rezonuje, lebo ich vrah je na slobode. Nechceme počúvať rozprávky a mýty, ale chceme počúvať pravdu,“ pokračoval hlavný celebrant.
„Verím, že potom by sa také veci nestávali. Naša spoločnosť je citlivá na korupciu, klientelizmus, na zneužívanie európskych fondov, na rôzne podvody a mafiánske maniere. Slušní ľudia v tejto spoločnosti chcú, aby sa tieto veci riešili a vyriešili.“
Čo je morálne, určuje Boh, nie ľudia
Ako ďalej povedal, vierozvestcovia boli pre našich predkov skutočným svetlom, lebo boli hlásateľmi pravdy s veľkým P. Priniesli im vieru a kultúru so všetkým, čo k tomu patrí. Svojím životom svietili všetkým ľuďom na cestu života tým, že ich učili žiť podľa viery v Ježiša Krista a formovali ich svedomie.
„To je veľmi potrebné aj dnes. Mnohí ľudia majú svedomie veľmi pokrivené až zdeformované. Ako inak by mohli prekrúcať pravdu tak, ako sa to dnes deje?! To, čo bolo morálne, je dnes nemorálne, a naopak. Ale nemýľme sa, to určuje Boh, a nie my, ľudia,“ zdôraznil arcibiskup. Stokrát opakovaná lož sa podľa neho nikdy nestane pravdu, hoci sa to tak hovorí, hriech vždy zostane hriechom.
„Treba sa nám spamätať, veď upadáme na morálne dno, ktoré ešte nikoho neurobilo šťastným. Potrebujeme počuť hlas, ktorý nám presvedčivo ohlási pravdu, nesmie to však by len prázdne moralizovanie. Hľadajme pravdu a pravda nás vyslobodí zo všetkého zla a každého nešťastia. Za naše skutky budeme raz zodpovední nielen pred Pánom Bohom, ale aj pred generáciami, ktoré prídu po nás. Zachovajme im krásnu a zdravú krajinu,“ uzavrel hlavný celebrant.
Predstavili slovensko-vatikánsku známku
V závere slávnostnej sv. omše predseda nitrianskeho Klubu filatelistov 52-51 Nitra Milan Šajgalík predstavil spoločnú slovensko-vatikánsku známku. Vyšla pri príležitosti 1150. výročia uznania staroslovienčiny ako štvrtého liturgického jazyka.
„Táto udalosť sa bude do celého sveta rozbiehať na poštových známkach Slovenskej republiky a Vatikánu vo forme hárčeka alebo známky. Vychádza u nás ako 660. slovenská známka v poradí za 25 rokov existencie nášho štátu. Vznikla formou oceľotlače z plochej platne v kombinácii s ofsetom. Autorom grafického návrhu je Dušan Kállay, rytinu urobil František Horniak. Želám známke úspešný obeh po celom svete, aby šírila tieto vzácne a pamätné chvíle,“ povedal Šajgalík a hárček so známkou odovzdal arcibiskupovi Jánovi Babjakovi.