
NITRA. Ministerstvu zdravotníctva sa nepozdáva vyberanie poplatku za sledovanie televízie v Špecializovanej nemocnici sv. Svorada v Nitre. Označilo ho za nevhodné. Správnu radu nemocnice požiadalo, „aby našla spôsob vypovedania zmluvy s firmou, ktorá dodala nemocnici televízory so spoplatneným sledovaním“.
Zaujímavé je, že za sledovanie televízie sa platí už od apríla minulého roka, v októbri sme o téme písali v novinách. Prečo ministerstvo koná až teraz, nevysvetlilo.
Stanovisko sa nezmenilo
„Ministerstvo požiadalo prostredníctvom svojich členov, ktorí sú v Správnej rade Špecializovanej nemocnice sv. Svorada, aby táto problematika bola predmetom najbližšieho rokovania Správnej rady,“ povedala hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová.
Kontaktovali sme aj riaditeľku zariadenia Eriku Chudú. Pýtali sme sa, k akému termínu je možné vypovedať zmluvu a či si v takom prípade firma odnesie televízory. Chceli sme tiež vedieť, koľko pacientov mesačne využíva spomínanú službu.
„V októbri 2017 sme dali k tejto veci stanovisko a to platí, vám bolo zaslané 13. 10. 2017,“ reagovala riaditeľka nemocnice Erika Chudá. Na aktuálne otázky neodpovedala.
Za 1,5 hodiny 50 centov
Informácia o spoplatnení sledovania televízie sa vlani objavila na sociálnej sieti. Mnohých pobúrila, písali o hyenizme. Iní to však považovali za normálne, poukázali, že rovnako to funguje aj v zahraničí.
V špecializovanej nemocnici, kde liečia pacientov s pľúcnymi chorobami, sú spoplatnené televízory na izbách (všetky sú dvojlôžkové) na dvoch oddeleniach. Pri každom je automat. Kto chce pozerať, musí zaplatiť – 1,5 hodiny stojí 50 centov. Automat berie mince v hodnote 20 a 50 centov, 1 a 2 eurá.
„Prevádzkovanie má svoje striktné pravidlá a záverečnú hodinu a je podriadené priorite ošetrenia a liečenia pacientov,“ píše sa v stanovisku nemocnice z minulého roka.
Pacienti sú vraj spokojní a jediné negatívum je, že si nemajú kde rozmeniť peniaze. Bezplatne je možné sledovať televíziu v spoločenskej miestnosti.
Využili ponuku firmy
Špecializovaná nemocnica vlani okrem iného argumentovala, že terapia u nich trvá aj niekoľko týždňov a pacienti sú často z väčšej vzdialenosti, takže nemajú denné návštevy. Niektorí musia byť v izolácii a televízia je pre nich jediným stykom s okolitým svetom.
„Vzhľadom na to, že sa nikdy skupina pacientov nevedela dohodnúť na pozeraní jednotného programu, vznikali zbytočné konflikty,“ píše sa v stanovisku.
Nemocnica hľadala riešenie, no na nákup televízorov do izieb vraj nemala financie. Preto využila ponuku firmy Intervize, ktorá ich kúpila a prevádzkuje
„Priestor, kde je televízor umiestnený, si od nás firma prenajíma za poplatok, ktorého súčasťou je aj priemerný poplatok za spotrebu energie,“ informovala nemocnica.
Čo urobí ministerstvo, ak nebude jeho požiadavka na zrušenie spoplatnenej služby akceptovaná? „Relevantné stanovisko bude možné poskytnúť až po rokovaní správnej rady,“ reagovala Eliášová.