NITRA. Ulica, na ktorej stojí Staré divadlo Karola Spišáka v Nitre, by sa mohla volať Divadelná. Dnes je to Ulica 7. pešieho pluku. Žiadosť o zmenu názvu zaslal riaditeľ divadla Martin Kusenda na radnicu.
Podobnou žiadosťou sa mestskí poslanci zaoberali v minulosti opakovane. Naposledy – pred jedenástimi rokmi – poslanecký klub SDKÚ navrhol, aby sa ulica volala po zosnulom riaditeľovi divadla Karolovi Spišákovi. Neuspeli. Namiesto toho sa zmenil názov divadla, schválila to župa, ktorá je jeho zriaďovateľom.
Dlhé názvy
Riaditeľ divadla Martin Kusenda v žiadosti píše, že súčasný názov ulice je z historického hľadiska nepresný: „Pôvodný názov pluku znie 7. československý peší Tatranský pluk.“
Tento pluk sa sformoval v Rusku v roku 1917, bol súčasťou legionárskeho vojska. Keď sa vrátil na Slovensko, jeho časť sídlila v Nitre – v kasárňach, kde je teraz mestská tržnica, teda oproti dnešnému divadlu. Podľa Kusendu by celý názov pluku mohol byť uvedený na pamätnej tabuli, ktorá by bola osadená na tržnici.
„V povojnovej histórii mesta je táto ulica v povedomí Nitranov spájaná s divadlom, pôsobiť tu začalo už v roku 1949,“ argumentuje Kusenda. Pripomína, že s návrhom na zmenu názvu ulice prišiel už bývalý riaditeľ, nebohý Karol Spišák.
Kusenda poukázal aj na praktickú stránku veci – zmena názvu sa priamo nedotkne žiadnych obyvateľov, keďže na Ulici 7. pešieho pluku podľa neho sídli len divadlo a divadelné dielne.
Dodal, že „pri bežnej poštovej korešpondencii spôsobuje problémy už beztak dlhý názov divadla: Staré divadlo Karola Spišáka v Nitre. Keď sa k nemu pridá aj celý názov ulice, 7. pešieho pluku, je adresa divadla príliš dlhá“.
Čakajú na stanoviská
Kusenda zistil, že v susednej Českej republike má až 24 miest svoju Divadelnú ulicu, na Slovensku sú to iba tri – Martin, Trnava a Zvolen. „Pritom v Nitre by to malo byť samozrejmosťou, vzhľadom na jej divadelnú históriu, súčasnosť a verím, že aj budúcnosť.“
Zdôraznil, že v žiadnom prípade nespochybňuje význam „7. pešieho československého Tatranského pluku“. Myslí si však, že jeho význam by bolo lepšie pripomínať si spomínanou pamätnou tabuľou na tržnici. „Tento pluk sídlil krátko v tomto priestore, a nie v budove nášho divadla.“
Kusenda v žiadosti adresovanej mestu ďalej píše, že v roku 2020 si pripomenieme sté výročie vzniku profesionálneho divadla na Slovensku. Práve zmena názvu ulice na Divadelnú by podľa neho akcentovala významné postavenie divadla v Nitre.
Členovia výboru mestskej časti Staré mesto, ktorí už mali žiadosť na stole, však podľa našich informácií poukázali na inú storočnicu: výročie vzniku Československa (1918), s ktorým sa spája aj 7. peší pluk.
VMČ sa zatiaľ k žiadosti oficiálne nevyjadril. Jeho predseda a viceprimátor Ján Vančo povedal, že ju posunuli na odbor kultúry.
„Mesto momentálne zhromažďuje stanoviská jednotlivých poradných orgánov. Po ich zosumarizovaní sa bude uvedeným návrhom zaoberať zastupiteľstvo,“ vyjadril sa Andrej Jančovič z radnice.
Návrhom na premenovanie Ulice 7. pešieho pluku sa poslanci na podnet divadla zaoberali naposledy v roku 2004. Nepodporili ho. Kultúrna komisia bola za, VMČ Staré mesto proti.
Vytlačia autá?
Divadlo sa v budúcnosti pokúsi aj o zmenu režimu na ulici, na ktorej sídli. V súčasnosti tam parkujú autá, podľa Kusendu je to neutešené miesto – jedno veľké parkovisko.
„Pritom dominantou ulice by mala byť národná kultúrna pamiatka, pôvodne Sokolovňa (postavená bola v rokoch 19281929), v ktorej sídli naše divadlo. Chceme, aby tu vznikol kúsok pešej zóny, ktorá by vytvárala pred divadlom miesto oddychu a priestor pre pouličné umelecké aktivity,“ naznačil riaditeľ.
Parkujúce autá nekazia len estetický vzhľad ulice, ale zároveň blokujú prejazd záchranárskych vozidiel k divadlu: „Ukázalo to aj požiarne cvičenie, ktoré sme v spolupráci s hasičmi absolvovali.“
Keby sa z uličky podarilo vytlačiť autá, mohol by tu podľa divadelníkov vzniknúť malý nitriansky montmartre s chodníkom slávy významných nitrianskych umelcov. O vizualizácii vraj už diskutujú s architektmi.