NITRA. Knihy Vladimíra Bártu majú u čitateľov úspech. Aj tie o Nitre. V decembri pred dvoma rokmi vydavateľ, fotograf a dlhé roky predtým redaktor banskobystrického rozhlasového Rádiovíkendu predstavil v Nitre knihu vtipných príbehov, nostalgických spomienok a stoviek fotografií nášho mesta s názvom Nitra - Ako si ťa pamätáme. V júli 2017 už bola na svete dvojka, ktorú opäť zostavil Vladimír Bárta s kolektívom autorov a predstavil ju v synagóge počas vlaňajších slávností Nitra, milá Nitra.
Počas aktuálnych mestských osláv priniesol do Nitry už tretí diel - opäť plný zaujímavého čítania a rovnako zaujímavých dobových fotografií. Knihu, ktorá vyšla s podporou mesta, v Ponitrianskom múzeu kvetmi z lipy a hroznom do života uviedli viceprimátor Ján Vančo, riaditeľ múzea Anton Števko, primátor Jozef Dvonč a vydavateľ Vladimír Bárta.
Športovci na pozadí veduty Nitry
„Na tomto treťom dieli publikácie Nitra – Ako si ťa pamätáme som začínal prakticky hneď po odovzdaní predchádzajúcej časti do tlačiarne, takže som na ňom pracoval niečo vyše roka,“ hovorí Vladimír Bárta.
„Vizuál všetkých troch kníh je podobný, pretože všetky patria do edície Ako sme tu žili, ktorú sme založili pred ôsmimi rokmi. Výber fotiek je viac-menej kolektívnym dielom, ale posledné slovo má zvyčajne grafik. Snažili sme sa dať na obálku knihy prevažne športovú tematiku, lebo Nitra, ako vieme, bola v tomto roku vyhlásená za mesto športu. Tak sa na obálke ocitli futbalisti a hokejisti s veľkým N na dresoch aj dievčatá na korčuliach. Krásne farebné pozadie tvorí unikátna Veduta Nitry z roku 1848.“
Svojimi článkami sa tvorbe tretieho dielu knihy podieľalo 15 spoluautorov. Okrem tých tradičných ako Vladimír Libant, Anton Števko, Ivan Mojmír Zoborský, Milan Hlôška, Jozef Mojto svojimi článkami prispeli aj noví spoluautori ako Anzelma Hlôšková, Štefan Košovan, Ivan Szabó, Vladimír Lajcha, Miloš Bača, Klára Grosmannová, (ktorú v Nitre poznajú pod dievčenským menom Máčiková), Ľudmila Oravcová-Čibíková aj Daniela Wolfová.
O histórii svojich škôl - Piaristického a Párovského gymnázia - napísali ich riaditelia Iveta Zverková a Martin Chudík.
Príbehy, spomienky, osobnosti
„V knihe čitatelia nájdu 26 príspevkov, príbehov i spomienok na život v Nitre v 2. polovici minulého storočia. Slovom aj obrazom predstavujeme aj niektoré významné osobnosti ako Jozef Dvonč starší, Pavel Vančo a Oľga Csákayová, bez ktorej sa hádam neobišlo ani jedno kultúrne podujatie v meste,“ pokračuje Bárta.
„Zaujímavý je príspevok o Jánovi Majkovi, objaviteľovi jaskyne Domica, ktorému sa podarilo odhaliť krásnu kvapľovú jaskyňu aj v Nitre, v útrobách vrchu Kalvária.
Kniha približuje tiež penzión Oko, kde, mimochodom, vznikla myšlienka na tvorbu týchto kníh o Nitre. Terajší majiteľ Jozef Okoličáni v knihe približuje zaujímavý osud tejto pôvodom meštianskej vily, ktorú postavili v roku 1927, v 70. rokoch ju zbúrali a v roku 1987 ju podľa pôvodného projektu znovu postavili.“
Nechýba kalendárium
V knihe spomínajú jej autori aj na chlapčenskú, ale najmä dievčenskú módu, na detstvo pri cukrovare a v Hornom meste, na huncútstvo školákov na Číneši, Tulipáne, Červenom kríži i v gymnáziu Eugena Gudernu.
Titul prináša tiež dramatickú atmosféru na starom futbalovom ihrisku pri Aujezského mlyne, čriepky z histórie hádzanej aj tenisu. Autorský kolektív sa podľa Bártu snažil vytvoriť takú knihu, aby si každý jej čitateľ v nej našiel pre seba aspoň čosi zaujímavé.
Najviac príbehov je z obdobia, ktoré si väčšina z autorov pamätá, teda z 2. polovice 20. storočia, ale kniha zachádza aj do staršieho i mladšieho obdobia až takmer do súčasnosti, napríklad históriou dvoch spomínaných nitrianskych gymnázií.
V oživovaní histórie nitrianskych škôl a predstavovaní jej učiteľov by chceli pokračovať aj v ďalších dieloch edície. Medzi čitateľmi obľúbené kalendárium nechýba ani v tejto knihe - uvádza niektoré významnejšie udalosti v živote mesta v rokoch 1919 - 2014.
Najviac fotiek je od rodiny Gisserovcov
„Kniha bez fotografií by nebola tým, čím je. Najviac snímok, nielen v tomto, ale aj v predchádzajúcich dieloch, pochádza z archívu Ponitrianskeho múzea. Je to v podstate zbierka fotografií rodiny Gisserovcov, ktoré múzeu venovala pravnučka zakladateľa tohto rodu pani Griesbachová. Do našich kníh čerpáme aj zo studnice fotografií exprimátora Vladimíra Libanta,“ prezrádza Bárta zdroje snímok v knihe.
„Svoje články doplnili autori textov výberom zo svojich vlastných albumov, najmä Klára Grosmannová-Máčiková, Vladimír Lajcha, Jozef Mojto, Milan Hlôška, Jozef Dvonč, rodina Vančovcov a ďalší. Vzácne historické fotografie ponúkajú úžasnú atmosféru starého nitrianskeho námestia a nezabudnuteľného nitrianskeho korza. Knihu sme oživili aj leteckými snímkami Vladimíra Bártu ml. Vybrali sme ich z publikácie nášho vydavateľstva Nitra z oblakov, ktorú vyšla v roku 2009.“
Ako vydavateľ prezradil, čitateľský ohlas, ktorý je mimoriadne priaznivý, ich priam zaväzuje v tejto knihe pokračovať. Materiál už zbierajú, texty a fotografie privítajú aj od ďalších Nitranov a rodákov z mesta. Môžu to byť príbehy zo školských lavíc, spomienky na rodinu, priateľov, učiteľov, na zážitky zo športu. Čitateľov môžu zaujať i spomienky na nitrianske obchody, kaviarne, krčmy a reštaurácie. Texty môžu vhodne dopĺňať autentické fotografie, ktoré im môžu ich majitelia zapožičať zo svojich rodinných albumov.
„Bolo by dobré, aby si svoje zážitky a spomienky nenechali ľudia len pre seba, ale aby ich cestou našich kníh odovzdali aj ostatným Nitranom a navždy sa tak zapísali do histórie mesta pod Zoborom,“ dodal Vladimír Bárta, ktorý v Nitre strávil kus mladosti ako vysokoškolák.