NITRA. Najznámejšia jaskyňa na Kalvárii, a jediná prístupná verejnosti, je Lurdská. Od roku 1913 slúži ako vonkajšia kaplnka.
„Vznikla prispôsobením prírodnej vápencovej jaskyne na tento účel. Bežne sa z kameňa takéto kaplnky stavajú pri kostoloch i v interiéroch kostolov na pripomienku zjavenia sa Panny Márie svätej Bernadete Soubirousovej (11. februára 1858 v jaskyni vo francúzskych Lurdoch),“ informuje páter Jozef Strečka SVD, správca farnosti Nitra - Kalvária.

Najstaršie texty sú aj v maďarčine a latinčine
Veriaci sem prichádzajú podobne ako na mnohé iné mariánske pútnické miesta, „aby Pannu Máriu prosili o orodovanie u Boha a vyprosenie daru zdravia či inú pomoc v osobnej núdzi“.
Na stenách vedľa kaplnky sú ďakovné tabuľky, ktoré sú podľa pátra vyjadrením osobnej skúsenosti veriacich a ich pravdivosť sa „úradne“ neoveruje.
„Inak je tomu v samotných Lurdoch, kde na overenie faktu uzdravenia a jeho potvrdenie ako trvalého, a to aj s odstupom niekoľkých rokov, slúži oficiálna lekárska komisia.“
Ďakovnú tabuľku si možno na stenu umiestniť so súhlasom správcu farnosti. „Dbá sa na primeranú veľkosť a tiež na pravopis v ďakovnom texte,“ dodáva páter Strečka. Najstaršie tabuľky sú už ťažko čitateľné, na stene pribudli už pred vyše sto rokmi. Najstaršie texty sú aj v maďarčine a latinčine.
Na jednom, z roku 1948, sa po slovensky píše: „Matička Zlatá! Vrúcna vďaka ti za pomoc, tvoje orodovanie u syna zvíťazilo nad intrigami pozemského života“.
Už v auguste, ako každý rok počas hlavnej púte na Matku Božiu, bude k Lurdskej jaskyni smerovať procesia so sochou Panny Márie. V máji, vždy v sobotu, sa tu zase stretávajú miestni farníci k modlitbe ruženca.
„Sväté omše sa tu však neslúžia, k tomuto účelu prednostne slúži farský kostol,“ vysvetľuje páter Strečka.
Pozemky kúpil Spolok kresťanských socialistov
Kaplnka je od roku 2015 zaradená do evidencie pamätihodností mesta Nitry. Pozemky v lokalite, kde sa nachádza, kúpil začiatkom 20. storočia Spolok kresťanských socialistov.
„Následne ich rozparceloval a začal osídľovať. V rokoch 1909 až 1913 tak vznikla podstatná časť štvrte rodinných domov pod Kalváriou. Jej obyvatelia sa pričinili aj o vybudovanie jaskynnej Kaplnky Panny Márie Lurdskej, ktorá bola vytvorená v roku 1913 vo vápencovom brale na severovýchodnom úpätí kalvárskeho kopca,“ informuje štátny radca Rudolf Viršík z Krajského pamiatkového úradu v Nitre.
Pred kaplnkou bola v tom čase vybudovaná aj terasa spevnená kamenným oporným múrom, ktorá je tam dodnes.
„Na zriadení kaplnky, finančne podporenej Sídelnou kapitulou v Nitre, sa podieľal Dr. Ján Kasala za pomoci dolnomestského kaplána Dr. Eugena Filkorna,“ dodal Viršík.