Telo dokáže oklamať, ale hlas vás prezradí, hovorí herečka Lenka Barilíková

Pracovať s hlasom pre ňu neznamená robiť len nejaké cvičenia. Je to hlavne osobný, veľmi blízky kontakt s človekom. Workshopy pripravuje v Bratislave aj na ich chalupe v Cigeľke.

Lenka Barilíková so študentmi z workshopu v krásnom prostredí východoslovenskej Cigeľky.Lenka Barilíková so študentmi z workshopu v krásnom prostredí východoslovenskej Cigeľky. (Zdroj: ARCHÍV L.B.)

NITRA. Lenku Barilíkovú ako výraznú hereckú osobnosť poznáme z divadelných dosiek aj televíznych seriálov. K sympatickému zjavu atraktívnej tmavovlásky neodmysliteľne patrí aj príjemný hlasový prejav.

A práve hlas, jeho technika a spôsob dýchania, sa popri herectve stali dôležitou súčasťou jej profesionálneho pôsobenia. Herečka Divadla Andreja Bagara je totiž už niekoľko rokov aj učiteľkou a lektorkou. Napriek školským či divadelným prázdninám sa jej povinnosti neskončili, v práci pokračuje, dokonca aj na chalupe svojich rodičov v Cigeľke.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Učí budúcich operných spevákov

V roku 2012 Lenka Barilíková ukončila doktorandské štúdium v odbore technika hlasu. So štúdiom začala v roku 2009 u svojej pedagogičky, ku ktorej chodila, ešte keď študovala na VŠMU.

„Už počas tohto štúdia som začala predmet Technika hlasu učiť na Katedre herectva divadelnej fakulty VŠMU – pôsobila som tam šesť rokov. Na medzinárodnom sympóziu Umelecký hlas, ktoré sa konalo na VŠMU v roku 2012, som predviedla s mojimi študentkami herectva ukážku svojej práce a postupov z hodín Techniky hlasu smerujúcich k hereckej práci,“ hovorí Lenka Barilíková.

„Vypočuli si ma aj pedagógovia Katedry spevu, ktorí ma prizvali k spolupráci a od školského roka 2012-13 som začala učiť aj na Katedre operného spevu. Dnes pôsobím už len tu, učím tu herectvo a javiskovú reč, keďže pracujem s budúcimi opernými spevákmi, ktorí tiež potrebujú hereckú prípravu.“

SkryťVypnúť reklamu

Ako hovorí, vytvorila si svoju vlastnú špeciálnu metodiku práce, založenú na dychu a technike hlasu, pretože speváci v hovorenom prejave naozaj potrebujú odľahčiť hlasivky a pohybovať sa vo svojej prirodzenej hovorovej polohe znenia, čo je základ pre ďalšiu prácu v hereckej tvorbe.

Je hlasová terapeutka

Odchodom z Katedry herectva sa nitrianskej herečke otvoril priestor viac a na inej úrovni sa zaoberať výučbou techniky hlasu. Ako lektorka organizuje workshopy aj pre hlasových „neprofesionálov“, pre ľudí, ktorí nejakým spôsobom potrebujú otvoriť svoj hlas a tým pozdvihnúť aj svoje sebavedomie v hlasovom prejave. V roku 2015 a 2016 však školila aj odborníkov – klinických logopédov, ktorí sa venujú ťažkým prípadom po mozgovej mŕtvici, prebudení z kómy a podobne.

SkryťVypnúť reklamu

„Metodiku, s ktorou pracujem, som nedávno predstavila na ďalšej medzinárodnej konferencii – tentoraz lekárskej – pod názvom Laryngológia 2018 v Piešťanoch, kde sa zišli lekárske špičky z oblasti ORL zo Slovenska i Čiech. Veľmi ma potešilo, že ma označili za hlasového terapeuta. Verím, že v našej spolupráci budem pokračovať aj budúci rok workshopmi pre lekárov,“ pokračuje Lenka Barilíková.

„Až ma prekvapilo, keď sa ma spýtali, či mi môžu posielať pacientov. Aj posielajú. Viem pomôcť v prípadoch, ak nejde o nejaké vážne funkčné poškodenie hlasiviek, ale len o psychosomatickú záležitosť. Viem, na čo mám a na čo nemám, nie som lekárka, môžem len ukázať cestu.“

Schopnosť vedieť sa hlasom „predať“

Herečka má konzultácie v drvivej väčšine s dospelými „pacientmi“. Sú to hlavne ľudia z praxe, nielen herci, speváci, ale aj právnici, manažéri, politici, ľudia, ktorí ponúkajú produkty či služby cez telefón...

Mnohí z nich sú z nejakého dôvodu „zacyklení“ a neriešený problém im „sadne“ na hlas, iní sa nevedia presadiť, nedarí sa im. Alebo majú nevýrazný hlas a oni práve naopak - potrebujú ním zaujať, prejaviť ním praktickú stránku svojho sebavedomia, mať schopnosť vedieť sa cez svoj rečový prejav „predať“.

„Pracovať s hlasom pre mňa neznamená robiť len nejaké cvičenia. Je to hlavne osobný, veľmi blízky kontakt. Vo vzťahu s klientom je veľmi zásadná úprimnosť a pravdivosť vo vzájomnej komunikácii,“ podotýka herečka.

„Som pre nich ako cudzí človek, takže mi niekedy nemajú problém povedať aj veľmi osobné veci a ja na základe toho pátram, pretože v hlase počuť nielen momentálny emocionálny stav, ale aj stopy minulosti. Telo dokáže oklamať, ale hlas vás prezradí. Všetko začína dychom. To, čo počujem, si dávam do súvislosti s tým, čo vidím, lebo telo a jeho svalové napätie odzrkadľujú aktuálnu psycho-fyzickú kondíciu.“

Nevieme sa stretnúť sami so sebou

Po odčítaní rôznych prejavov môže analyzovať, prečo má jeden človek hlas „vzadu“, prečo ho má iný „schovaný v nose“ a ďalší rozpráva veľmi potichu. Potom ľuďom postupne pomáha odhaľovať ich problémy či bloky a nájsť vlastné prirodzené znenie svojho hlasu.

„Všetci to poznáme. Človek veľmi často rozpráva hlasom v inej polohe, než aká je mu najbližšia, lebo na seba preberá rôzne životné roly a problém je, že niekedy sa nevie stretnúť sám so sebou. Venujem sa tejto práci skoro desať rokov, takže mám už svoje skúsenosti. V tomto smere mi veľmi pomáha moja profesia, to, ako pracujem s prejavmi hlasu i tela, keď hľadám kľúč k uchopeniu mojich divadelných postáv.“

Beh na dlhé trate

Ako herečka vraví, lekári riešia medicínsku stránku problému. Vedia síce poradiť v oblasti hlasovej hygieny, ale človek, ktorý na hlase nikdy nepracoval, skoro takmer okamžite skĺzne do starého stereotypu. Je veľmi ťažké to, čo sa človek naučí, zakomponovať do života, pretože to musí byť každodenná intenzívna vedomá práca preberania nových skúseností a schopností.

„Celá metodika a snaha pomôcť týmto ľuďom začína správnym dýchaním. Dávam im jednu radu – aspoň 5-krát za deň sa zastav, uvedom si, ako dýchaš, ako stojíš, čo si povedal, na čo myslíš,“ vysvetľuje Lenka Barilíková.

„Človek sa prestal zaoberať sám sebou a to je cesta do pekla. Riešime len to, čo nám niekto naložil na plecia. V dnešnej dobe je ale veľmi podstatné trochu sa zastaviť, stíšiť a pozrieť sa do seba.“

Podľa herečky je hlasových terapeutov na Slovensku veľmi málo a hlasová edukácia a reedukácia nie je tak rozšírená ako napríklad v Čechách. Pracovať na hlase znamená pracovať s celou psychikou človeka a je to beh na dlhé trate. Dôležité je, že človek musí sám chcieť a výsledky sa dostavia.

Čoskoro bude babkou

Worskshopy robí herečka väčšinou v Bratislave, prichádzajú na ne ľudia z celého Slovenska. Nedávno však týždenný workshop organizovala na JAMU v Brne a pre veľký ohlas tam v septembri pôjde opäť.

Hoci je to náročné, svoje fungovanie v DAB vie zladiť s prácou hlasovej terapeutky. Ani v lete neoddychuje, workshopy pripravuje aj na nádhernej chalupe v Cigeľke.

„Je to dielo môjho 77-ročného otca, jeho rodičovský dom, kde sa narodil. Má už vyše 150 rokov a otec, ktorý je veľmi zručný a vynaliezavý, sa svojimi úpravami snaží zachovať jeho autentický ráz. Všetko robí sám, stojí na 9-metrovom rebríku a majstruje a moja mama sa len dolu strachuje, aby sa mu niečo nestalo,“ vraví herečka, ktorá na chalupe prežíva čarovné chvíle v kruhu širokej rodiny. Pomestí sa ich sem aj dvadsať.

„Je to taký malý raj na zemi, všetko tu inak vonia a inak chutí, vždy tu z maminých výborných jedál priberieme,“ smeje sa Lenka. „A teraz sa naša rozvetvená rodina ešte rozrastie – starší syn bude mať s priateľkou dieťa, takže čoskoro budem babkou. Veľmi sa teším na moje nové príjemné povinnosti.“

Chalupa sa stala ideálnym miestom pre Lenkine workshopy, jeden z nich bude teraz v lete. Pomáha jej s nimi aj jej manžel, režisér Michal Spišák. Cvičenia prebiehajú v záhrade, v zlom počasí v miestnej škole.

Večer sa účastníci stretnú v obrovskom podkroví ich chalupy, kde je veľké plátno, na ktorom si premietajú inscenácie a filmy. Tento rok príde zaujímavá zostava z Bratislavy a Brna – spolu so študentmi tu budú aj štyria profesionálni herci.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Nitra

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  2. Čo bude toto leto in?
  3. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  5. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  7. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 631
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 353
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 4 656
  4. Kam smerujú peniaze bohatých? 4 150
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 597
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 213
  7. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 3 155
  8. Crème de la Crème štartuje už čoskoro 1 864
  1. Martin Turčan: Krajina padajúceho mosta, kde skapal pes
  2. Štefan Šturdzík: Hranol,semafor a F1.
  3. Marek Tocimák: Chytrá Láska
  4. Viktor Pamula: Postavme radšej sochy generálom Viestovi a Golianovi
  5. Anna Miľanová: "Chaos je tímová práca", čítala som v časopise Kamarát...
  6. František Kukura: 10 prikázaní občana SR 2025 - Manuál pre prežitie
  7. Júlia Piraňa Mikolášiková: Rozhodovanie o monitorovacom náramku odhalilo, že kauzu takáčovcov pojednával nezákonný senát
  8. Vladimír Čuchran: Putovná nemocnica v Sk. V televíziách sa predháňajú rozličné seriály a často z nemocničného prostredia, ale kto natočí tento?
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 29 077
  2. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 17 110
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 10 161
  4. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 8 219
  5. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 7 741
  6. Branko Štefanatný: Hráči z KHL nie, Šatan nie! 6 917
  7. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky 6 762
  8. Natália Milanová: Nové záchody na ministerstve kultúry smrdia. Poriadne smrdia. 6 556
  1. Anna Brawne: Pán minister, to naše zdravotníctvo som už zachránila ja, preto je najvyšší čas, aby ste zo seba prestali robiť šaša!
  2. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  3. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  4. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  5. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  6. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
  7. Tupou Ceruzou: Pandemická
  8. Radko Mačuha: "Rež a rúbaj do krve po Šimečkovej kotrbe" dokial Fico na Slovensku, pánom nebude.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Nitra, Zlaté Moravce a Šaľa - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Nitra

Tánička Altusová a Vladko Suchanič spoločne s moderátormi markizáckeho Telerána Simonou Ondrušovou a Marekom Polomským.

Majú radi hory, nahrávajú podcasty o nich a nedávno boli o svojej turistickej a moderátorskej vášni rozprávať aj v markizáckom Teleráne.


Jubilant Ján Plesník s dcérou.

Vždy bol hrdý Nitrančan.


Hľadáte pre svoje dieťa aktivity počas prázdnin ?


Kanaďan Jayden Lawson je už druhú sezónu oporou tímu Nitra Knights.

Nitra je skvelé miesto pre americký futbal, hovorí Jayden Lawson, pilier Nitra Knights.


  1. Martin Turčan: Krajina padajúceho mosta, kde skapal pes
  2. Štefan Šturdzík: Hranol,semafor a F1.
  3. Marek Tocimák: Chytrá Láska
  4. Viktor Pamula: Postavme radšej sochy generálom Viestovi a Golianovi
  5. Anna Miľanová: "Chaos je tímová práca", čítala som v časopise Kamarát...
  6. František Kukura: 10 prikázaní občana SR 2025 - Manuál pre prežitie
  7. Júlia Piraňa Mikolášiková: Rozhodovanie o monitorovacom náramku odhalilo, že kauzu takáčovcov pojednával nezákonný senát
  8. Vladimír Čuchran: Putovná nemocnica v Sk. V televíziách sa predháňajú rozličné seriály a často z nemocničného prostredia, ale kto natočí tento?
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 29 077
  2. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 17 110
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 10 161
  4. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 8 219
  5. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 7 741
  6. Branko Štefanatný: Hráči z KHL nie, Šatan nie! 6 917
  7. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky 6 762
  8. Natália Milanová: Nové záchody na ministerstve kultúry smrdia. Poriadne smrdia. 6 556
  1. Anna Brawne: Pán minister, to naše zdravotníctvo som už zachránila ja, preto je najvyšší čas, aby ste zo seba prestali robiť šaša!
  2. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  3. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  4. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  5. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  6. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
  7. Tupou Ceruzou: Pandemická
  8. Radko Mačuha: "Rež a rúbaj do krve po Šimečkovej kotrbe" dokial Fico na Slovensku, pánom nebude.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu