Väčšia čistota, zvýšenie bezpečnosti, bezbariérovosť, či viac zelene. To je niekoľko podnetov od rodín s deťmi, ktoré vyzbierali členovia iniciatívy za prebudovanie Nitry na baby friendly mesto. Rodičia upozorňovali aj na poškodené ihriská, absenciu lavičiek, či odpadkových košov, rozbité a chýbajúce chodníky i veľký nedostatok vhodnej zelene, ktorá by počas horúčav vytvárala v meste tieň.
Podnety, ktoré poskytli rodiny s deťmi, ukázali na zaujímavý fenomén. „Ak by sa nám podarilo zmeniť Nitru na baby friendly mesto, nepomohlo by to iba rodičom a deťom, ale aj mnohým ďalším skupinám ľudí, od zdravotne hendikepovaných až po seniorov. Ukazuje sa, že baby friendly mesto neznamená rozdelenie ľudí na mamičky s deťmi a „tých druhých“. Práve naopak, v meste priateľskom voči deťom by sa určite žilo lepšie všetkým,“ hovorí Katarína Kompasová, mladá mamička a zároveň spoluautorka projektu „Rodiny s malými deťmi. „Hendikep“ spoločnosti?“, ktorý sa realizuje na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre.
Ako pripomenula, odbarierizované mesto, viac zelene, opravené chodníky, väčší počet lavičiek, smetných nádob, či upravené ihriská určite uvíta každý obyvateľ Nitry, nie len rodiny s deťmi. „K týmto aktivitám treba postupne dopĺňať ďalšie. V podnetoch mamičiek sa napríklad objavila požiadavka na zriadenie miestnosti, v ktorej by mohli kojiť a kŕmiť svoje deti. Vybavená základnými potrebami, mikrovlnkou, rýchlovarnou kanvicou a prebaľovacím pultom, by mohla byť možno v NISYS-e,“ vysvetlila K. Kompasová.
Podľa jej slov sa iniciatíva už dnes zamýšľa nad opatreniami, ktoré by pomohli spríjemniť život v Nitre viacerým vekovým skupinám. „Napríklad v mestskom parku je väčšina aktivít zameraná pre malé deti do 5 až 6 rokov. Treba však myslieť aj na školákov a staršiu mládež. Zrekonštruovať bludisko, postaviť work outové ihrisko, skejtpark či priestor na cyklotrial, to nie sú žiadne veľké investície, nehovoriac o tom, že by pri ich výstavbe určite pomohli aj dobrovoľníci. Seniorom by mohli slúžiť napríklad letné čitárne s knižnými búdkami, jednoduché cvičebné nástroje alebo trávniky vyhradené na cvičenie, petanque a iné aktivity,“ uviedla K. Kompasová.
Ak by navyše mesto dokázalo rozšíriť dráhu pre korčuliarov, dobudovať a poprepájať cyklotrasy, prípadne zriadiť jednoduché trávnaté plochy, kde by sa dali robiť pikniky, alebo, hrať bedminton, či volejbal, voľnočasové vyžitie ľudí by sa v Nitre podstatne skvalitnilo. „Tieto opatrenia by výrazne pomohli viesť deti a mládež k športu. Zdravý životný štýl je dnes veľkým trendom, určite ho treba podporiť,“ dodala K. Kompasová.