ROHOVCE. Deti zo siedmich obcí na Žitnom ostrove nemajú momentálne možnosť navštevovať základnú školu s vyučovacím jazykom slovenským. Ide o obce Rohovce, Trnávka, Báč, Blatná na Ostrove, Kyselica, Macov a Horný Bar.
Kroky začali podnikať rodičia, ktorí sa združili do Iniciatívy BKZ. „Naším cieľom je otvoriť slovenskú školu v Rohovciach. Chceme nový školský obvod pre naše obce,“ vyjadrila sa Lenka Žárová z Iniciatívy BKZ.
V budove maďarskej školy
Nová škola by podľa slov Lenky Žárovej mohla byť napríklad v budove základnej školy s vyučovacím jazykom maďarským. „Má kapacitu cca 280 žiakov a navštevuje ju necelých sto. Vidíme tu priestor na fungovanie slovenskej školy.“
Podľa vyjadrení Iniciatívy BKZ nie sú triedy v ZŠ naplnené. „Vybudovaním školy s vyučovacím jazykom slovenským žiadame Slovákom také isté práva ako menšinám. Problém je aj v škôlkach, slovenské deti chodia do maďarských, nakoľko slovenské sú plné. Rodičia detí s maďarskou národnosťou chcú tiež slovenskú školu.“
Slovenská škola nechýba podľa jej slov iba v Rohovciach, ale aj v okolí. „Chýba už približne 4-5 rokov.“ Problém naplno vypukol, keď Šamorín zrušil obvod pre okolité dediny. „Sme za postupné otvárania tried, i keď sa nám ozývajú rodičia, ktorí by v prípade otvorenia prvého stupňa prehlásili svoje deti do Rohoviec,“ povedala Žárová. „Momentálne vieme o 15 prvákoch,“ doplnila.
Momentálna situácia je taká, že všetci rodičia svoje deti umiestnili. „Vyriešili to buď prehlásením trvalého bydliska do Šamorína či Dunajskej Lužnej alebo sa individuálne obrátili na školy v okolí,“ doplnila Lenka Žárová.
Nepomohla ani petícia
Pre deti z Rohoviec a okolia platí obvod v Gabčíkove. Túto možnosť využili len dvaja rodičia z Horného Baru, teda obce, ktorá je ku Gabčíkovu najbližšie. Cesta z Rohoviec do Gabčíkova však trvá 35-45 minút autobusom.
Rodičia bojujúci o slovenskú školu spísali petíciu so 113 podpismi, o ktorej rokovalo mimoriadne zvolené obecné zastupiteľstvo v Rohovciach. Poslanci ju však po búrlivej debate jednohlasne odmietli z dôvodu „nedostatočného počtu detí s trvalým pobytom v obci Rohovce a uplynutia zákonnej lehoty na zriadenie základnej školy v tomto roku.“ Problém odsunuli na nové zastupiteľstvo, ktoré vzíde z nových komunálnych volieb.
Poslanec Blažej Horváth povedal na margo iniciátorov petície, že narušili „dlhodobé pokojné spolunažívanie Slovákov a Maďarov v obci.“

Spomenul ich aj premiér
Na zamietavé stanovisko obecného zastupiteľstva reagoval v jednom zo svojich príhovorov aj predseda vlády SR Peter Pellegrini. „Nebudem nikdy tolerovať a nebudem súhlasiť s tým ako predseda vlády, aby som súhlasil s tým, aby sme sa dostali do situácie, kedy slovenským deťom nebolo umožnené, respektíve škola nemienila otvoriť školu pre deti, aby sa mohli vzdelávať v slovenskom jazyku,“ povedal Pellegrini.
„Tak ako Slovensko garantuje všetkým našim menšinám ich možnosť vzdelávať sa v ich jazyku, na druhej strane na území Slovenskej republiky musí byť garantované, že ak sa Slovák chce vzdelávať v slovenčine, má na to plné právo a štát to musí zabezpečiť,“ dodal.
Členovia Iniciatívy oslovili viaceré osobnosti. „Sedeli sme s pánom Galanom na ministerstve školstva, takisto s ombudsmankou pre deti pani Tomanovou. Písali sme pánovi Dankovi a Pellegrinimu, keďže náš problém menovite spomenul vo svojom prejave. Žiaľ, len ho odstúpil na ministerstvo školstva, i keď väčšie kompetencie má Krajský školský úrad spadajúci pod ministerstvo vnútra,“ dodala Lenka Žárová.
Nedostatok miest aj v Šamoríne
Celý problém sa markantnejšie začal prejavovať vo chvíli, keď v Šamoríne zrušili školský obvod pre okolité dediny. Tamojšia Základná škola Mateja Bela je preplnená, navštevuje ju približne o 200 žiakov viac ako je jej kapacita.
Z toho dôvodu neprijímajú deti z okolia. Úrady odporučili rodičom prihlásiť svoje deti do Gabčíkova, kde však trvá cesta približne trištvrte hodinu. „Mesto Šamorín pre zlepšenie podmienok výchovno – vzdelávacieho procesu bolo nútené okresať školské obvody zriadené pre ZŠ Mateja Bela, čo sa stalo postupne.
Začali sme v roku 2015 a v školskom roku 2018 – 2019 sa na spomínanú školu budú prijímať deti, ktorých rodičia majú trvalý pobyt v meste Šamorín,“ vyjadril sa prednosta Mestského úradu v Šamoríne Ervin Sármány. Ako zdôraznil, je to v prospech skvalitnenia výučby.
Enormné rozrastanie obcí
K uvedenej situácii prišlo podľa prednostu „neohľaduplnou developerskou činnosťou,“ kvôli ktorej došlo k enormnému rozrastaniu okolitých obcí, v ktorých nie sú zriadené predškolské ani školské zariadenia.
„Sme toho názoru, že mesto Šamorín je povinné vytvárať čo najlepšie podmienky výučby pre deti obyvateľov nášho mesta, a preto sme postupne riešili situáciu vyššie uvedeným spôsobom,“ ozrejmil Sármány.
Rodičom v Šamoríne nepomohla ani petícia za riešenie nedostatočnej kapacity. Riešením by mohlo byť zriadenie elokovaného pracoviska v Rohovciach, čo však obec odmietla.