NITRA. Veriaci slovenskej aj maďarskej národnosti sa zídu na trojdňovej Mariánskej púti na nitrianskej Kalvárii. Hlavnému programu púte, ktorý bude
počas nachádzajúceho víkendu, budú predchádzať v stredu 15. augusta na sviatok Nanebovzatia Panny Márie sväté omše v slovenskom a v maďarskom jazyku.
Na Mariánskej púti na Kalvárii sa každoročne zíde niekoľko tisíc veriacich. "Toto pútnické miesto je viazané na miestny farský kostol, ktorý je zasvätený Božej Matke a ku ktorému už niekoľko storočí s dôverou putujú veriaci slovenskej i maďarskej národnosti," informoval hovorca Biskupstva Nitra Miroslav Lyko.
Súčasťou sobotňajšieho programu bude aj prednáška pre manželov a program pre deti s divadlom, hrami a prehliadkou Misijného múzea.
Svätú omšu v slovenskom jazyku bude celebrovať vojenský ordinár František Rábek, celebrantom maďarskej omše bude diecézny biskup z maďarského mesta Pécs György Udvardy. O 20.30 h pôjde procesia k Lurdskej jaskyni na Kalvárii.
Nedeľný program púte sa začne o 5. h Krížovou cestou. Slávnostnú svätú omšu o 10. h bude celebrovať nitriansky biskup Viliam Judák. Púť ukončí o 15. h Mariánska pobožnosť s Eucharistickým požehnaním.
Pobožnosti zasvätené Panne Márii majú na Kalvárii v Nitre dlhú tradíciu. Prvá správa o miestnom kostole Panny Márie sa nachádza v listine uhorského kráľa Belu IV. z roku 1248, ktorým dáva Nitre mestské práva.
Podľa zasvätenia kostola už vtedy Kalváriu volali Vrch Matky Božej. Nitriansky biskup Ján Gustíni zaviazal obyvateľov Nitry listinou z 20. decembra 1765, aby sa každoročne 15. augusta uskutočnila procesia na sviatok Nanebovzatia Panny Márie pod vedením mestského farára.
Biskup Gustíni zaviedol zvyk, ktorý sa zachováva doteraz, že slávnostné bohoslužby na Kalvárii vedie nitriansky biskup. V roku 1765 postavili na Kalvárii renesančný kláštor pre španielsky rád Nazarénov, z ktorého neskôr vznikol dnešný Misijný dom Matky Božej. Nachádza sa v ňom Misijné múzeum, ktoré zhromažďuje predmety z ďalekých krajín od misionárov.
Nitriansku Kalváriu tvorí dvanásť neorománskych kaplniek zastavení Krížovej cesty. Na vrchole kopca sa nachádza Kaplnka Božieho hrobu a súsošie Ukrižovanie.