NITRA. Počet mestských poslancov sa v Nitre nezmení. V novembrových voľbách ich opäť budeme voliť 31. Schválilo to augustové mimoriadne zastupiteľstvo.
Zachovaných zostáva aj sedem volebných obvodov. Návrh Miloša Dovičoviča, aby bol počet poslancov znížený na 24, neprešiel. Viacerí však pripustili, že súčasný stav nie je ideálny a treba diskutovať o zmene.
Z novely to vypadlo
Kedysi bolo v Nitre až 51 mestských poslancov, v súčasnosti ich zákon umožňuje mať 19 až 31. Vychádza to z počtu obyvateľov – k 6. júlu ich v Nitre žilo 78 811.
Pri aktuálnom počte poslancov 31 tak vychádza na jedného v priemere 2542 obyvateľov. Najviac ich je vo volebnom obvode Zobor – Dražovce, až 3102, a v Krškanoch – 3073. Najmenej obyvateľov na poslanca je na Klokočine – 2342.
„Pri počte 24 by bol priemer 3283 obyvateľov na poslanca. Odchýlky medzi volebnými obvodmi by sa výrazne znížili, oveľa viac by sa priblížili k priemernému číslu,“ povedal Miloš Dovičovič.
Myslí si, že menej poslancov by zároveň znamenalo väčšiu motiváciu ísť voliť: „Obyvatelia by boli viac motivovaní k tomu, aby prišli k voľbám a rozhodli, kto ich bude v mestskom zastupiteľstve zastupovať.“
So znížením počtu poslancov pôvodne uvažoval aj návrh novely o obecnom zariadení. Pre mestá s veľkosťou od 50tisíc do 100-tisíc obyvateľov mal byť limit 17 až 21 poslancov. Nakoniec to však z návrhu vypadlo.
Potrebná je diskusia
„Je to citlivá téma a pár mesiacov pred voľbami sa asi ťažko zhodneme na zmene,“ poznamenal Peter Oremus. Počet poslancov treba podľa neho vážnejšie prediskutovať v jednotlivých kluboch.
Oremus poukázal na volebný obvod Dolné a Horné Krškany, kde na jedného poslanca pripadá vyše 3-tisíc obyvateľov: „Je tam veľa firiem a počet ľudí sa môže počas dňa zdvojnásobiť. Aby to jeden poslanec zvládol, je nemysliteľné. Pri znížení počtu poslancov treba vymyslieť model tak, aby boli v Krškanoch dvaja poslanci.“
Oremus sa dotkol aj nového spôsobu odmeňovania poslancov, ktorý zaviedla spomínaná novela o obecnom zriadení. Niektorí teraz dostávajú mesačne len 203 eur, strop je 254 eur. Župní poslanci majú niekoľkonásobne viac.
„Aby sa odmena pre mestských poslancov, ktorí sa dennodenne musia zapodievať problémami občanov, odvíjala od platu primátora, je úplne scestné a nemysliteľné. Niektorí si myslia, že máme tisíceurové odmeny,“ povedal Oremus, podľa ktorého treba hľadať spôsob, ako to zmeniť.
Majú najviac ľudí na poslanca
„Taký istý problém ako v Krškanoch je aj v Dražovciach. Zvyšuje sa nám počet obyvateľov, volebný obvod Zobor – Dražovce má na jedného poslanca najviac ľudí,“ upozornil Pavel Varga.
Poznamenal, že v Dražovciach sa budú potýkať s oveľa väčšími problémami ako na Zobore (vzhľadom na investíciu JLR). „A to ešte uvidíme, ako dopadnú voľby a či bude za Dražovce zvolený nejaký poslanec.“
V Dražovciach aj Krškanoch býva navyše množstvo neprispôsobivých obyvateľov. Poslanec Miroslav Gut z Krškán konštatoval, že je iné zastupovať 30-tisíc ľudí, ktorí žijú usporiadaným životom „a zastupovať síce menšinu, menší počet obyvateľov“, ale s oveľa viac problémami.
Každá mestská časť by podľa neho mala mať svojho poslanca v zastupiteľstve. Zlúčené mestské časti túto záruku nemajú.
Gut navrhol vrátiť materiál na dopracovanie. Vzhľadom na fakt, že do 17. augusta musí byť zo zákona schválený, to neprešlo.
31 POSLANCOV V 7 OBVODOCH
V novembri budeme opäť voliť 31 poslancov v siedmich volebných obvodoch: 1. Dolné Krškany, Horné Krškany (1 poslanec); 2. Staré mesto (6 poslancov); 3. Čermáň (2 poslanci); 4. Klokočina (8 poslancov); 5. Diely, Kynek, Mlynárce, Párovské Háje (4 poslanci); 6. Zobor, Dražovce (3 poslanci); 7. Chrenová, Janíkovce(7 poslancov).
Poslanec Miloš Dovičovič navrhol znížiť celkový počet poslancov na 24. Ak by to prešlo, o dvoch poslancov menej by mali v Starom meste, na Klokočine aj vo volebnom obvode Chrenová – Janíkovce. O jedného poslanca menej by mal volebný obvod Diely, Mlynárce, Kynek, Párovské Háje.