Nitrianska radnica pred časom na svojej webovej stránke informovala o dobrej kondícii mesta a o zadĺžení na úrovni28,66 percenta. Zároveň zverejnila, že Nitra by mala byť do roku 2020 najmenej zadĺženým mestom na Slovensku. Podľa ekonóma Mariana Krivošíka by tieto informácie mohli byť dobrou správou pre obyvateľov Nitry. „Problémom však je, že celkom nekorešpondujú s údajmi nezávislých inštitúcií, akou je napríklad INEKO. Podľa neho je zadĺženie mesta na úrovni 34,77 percenta a dlh na obyvateľa 256 eur. Myslím, že by bolo lepšie, keby mesto operovalo reálnymi informáciami,“ skonštatoval M. Krivošík.
Podľa jeho slov je chvályhodné, ak radnica začína hovoriť o postupnom znižovaní dlhu, zároveň však pripomenul, že nie je dobré, ak sa ekonomika mesta vyvíja neplánovane. „Znižovanie dlhu je samozrejme správne, ale musí sa robiť premyslene a plánovite, aby to nemalo za následok stopnutie potrebných investícií a zastaviť jeho rozvoj. Aj v najbližšom volebnom období bude treba investovať, poddimenzovaný je najmä rozvoj mestských častí. Nejde len o opravu chodníkov, ciest, výstavbu nových parkovísk, športovísk a oddychových miest, ale najmä o dokončenie základnej infraštruktúry a kanalizácie. „vysvetlil M. Krivošík. Podľa neho je nutné, aby sa menšie i veľké investície plánovali dlhodobo a boli kvalifikovane pripravené. Predovšetkým väčšie akcie treba koordinovať aj s Nitrianskym samosprávnym krajom, prípadne so štátom.
Dobrým nástrojom by podľa jeho slov mohla byť funkčná investičná mapa mesta, ktorá by obsahovala informácie o pripravovaných investíciách, no ponúkala by aj možnosť ich pripomienkovania zo strany obyvateľov Nitry. „Mesto síce zverejnilo mapu investícií, kde informuje o hodnote investičných akcií. Bolo by však potrebné doplniť ju napríklad aj o informácie o dodávateľovi diela a priebežne aktualizovať stav celej akcie,“ uviedol M. Krivošík.
Momentálne asi najsilnejšie pociťovaným problémom mesta je doprava a na riešenie dopravnej situácie mestu tiež nestačia vlastné zdroje. Parkovacie domy i často spomínaný a odkladaný malý južný obchvat si žiadajú zodpovedné ekonomické plánovanie. Efektívne využívanie peňazí na zmysluplné investície je podľa jeho slov jednou z oblastí, kde by mestu mohol výrazne pomôcť systém „Hodnota za peniaze“. Ide o systém, v ktorom sa zbieha viacero dôležitých činností, od správneho a dlhodobého plánovania, cez zodpovedný výber dodávateľa prác, stanovenie reálnej ceny diela, kontrola realizácie až po úplné dokončenie a uvedenie investície do prevádzky.
Podľa M. Krivošíka tento princíp racionálneho ekonomického správania mal v Nitre už dávno fungovať. „Zabraňuje chaotickému a neúčelnému vynakladaniu peňazí na investície, ktoré kvôli zlému plánovaniu alebo chybnej realizácii neprinášajú požadovaný efekt. Systém Hodnota za peniaze môže mestu pomôcť k stabilite a ekonomickej kondícii, bez ktorých sa veľké investičné akcie nepodaria alebo výrazne predražia a mesto sa opäť prepadne k najviac zadĺženým mestám na Slovensku.“ dodal M. Krivošík.