Knihou Rozpoltená sa vracia do sveta ľudskej psychiky

Snaží sa o to, aby ju čitatelia neškatuľkovali. Aby ich každý nový príbeh prekvapil a aby netušili, ako to celé dopadne.

Lucia Sasková so psíkom v útulku. Je jeho patrónkou.Lucia Sasková so psíkom v útulku. Je jeho patrónkou. (Zdroj: ARCHÍV L.S.)

NITRA. V roku 2013 debutovala knihou Neznámych nemiluj. Po mimoriadne úspešnej prvotine, ktorá v Knižnej revue obsadila 3. miesto v kategórii debut roka, prišli ďalšie úspešné knižky – Zlatokopka 1, 2, a 3, Nebezpečná a Prostitútka. Onedlho Nitrianke Lucii Saskovej vyjde ďalší zaujímavý príbeh s názvom Rozpoltená.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Návod aj varovanie

Jej knihy čítajú rovnako muži aj ženy. Páčia sa im príbehy priamo zo života, ktoré realitu nijako neprikrášľujú. Sú pravdivé, miestami vtipné, drsné až kruté. Ich dej vás strhne od prvej po poslednú stránku.

SkryťVypnúť reklamu

„Môj debut Neznámych nemiluj sa venuje téme znásilnenia, ktorá, bohužiaľ, bola, je aj bude asi vždy aktuálna. Hlavná hrdinka prekonáva traumu a snaží sa fungovať v živote, na ktorý bola doteraz zvyknutá. Nie je však jednoduché opäť začať veriť mužom,“ predstavuje svoje „prvé dieťa“ Lucia Sasková.

Jej nasledujúca trilógia Zlatokopiek, ktorá sa stala bestsellerom, je o trblietavom svete zištnej lásky hlavnej hrdinky. Ako dlho sa dá žiť v roli plateného módneho doplnku bohatého muža?

„Zlatokopka sa mi písala najľahšie zo všetkých mojich titulov. Čitatelia sa pri jej čítaní bavia rovnako, ako som sa ja bavila pri písaní. Je to aktuálna, priam až moderná téma. Každý sa v dnešnej dobe chce mať dobre a mnohí ľudia vidia v zaľúbenom „sponzorovi“ tú najjednoduchšiu cestu k blahobytu,“ myslí si Lucia.

SkryťVypnúť reklamu

„Niekto považuje knihu za návod, niekto za varovanie. Je to však aj príbeh o hodnotách, o tom, v čom spočíva skutočné bohatstvo a aká tenká hranica môže byť medzi životom v luxuse a naopak, na samom dne.“

Opäť na psychiatrii

Kniha Nebezpečná je o mladej žene s psychickými problémami. Odohráva sa na psychiatrickej klinike, zobrazuje diagnózy hlavnej hrdinky aj ostatných pacientov a vzťahy medzi nimi. Príbeh o žene, ktorá v podstate náhodou prepadne najstaršiemu remeslu, prináša jej kniha Prostitútka. Z príležitostného zarábania sa stáva pravidelné a ťahá hlavnú hrdinku na dno. Ako autorka prezradila, pri písaní knihy sa inšpirovala skutočným príbehom skutočnej ženy, preto sú v nej autentické zážitky.

„V knižke Rozpoltená, ktorá vyjde už čoskoro, sa vraciam do sveta psychiatrie, no v porovnaní s Nebezpečnou v nej pôjde o vážnejšie diagnózy a poruchy osobnosti. Na jej písaní som si naozaj dala záležať. Tentoraz nie je hlavná hrdinka jedna, ale dve. Dve ženy, jedna psychiatrická klinika, spoločný lekár, rôzne diagnózy a na prvý pohľad rôzne cesty, ktoré ich však zároveň spájajú,“ pokračuje autorka.

SkryťVypnúť reklamu

„Čitateľ bude mať možnosť preniknúť do duše psychicky narušených ľudí, ktorých prenasledujú halucinácie, bludy a bojujú sami so sebou. Úplný počiatok nápadu písať opäť na tému ľudskej psychiky prišiel už pri písaní Nebezpečnej, a keďže som príbeh nevedela vyhnať z hlavy, napokon som sa do toho pustila. Výsledok si budú môcť čitatelia čoskoro prečítať a ja dúfam, že aj keď som sa odklonila od „mojej klasiky“, tak ich nesklame.“

Hlavnou inšpiráciou život

Ako Lucia hovorí, každá jej kniha je inšpirovaná niečím skutočným. Nie sú to práve odpočuté príbehy, už vôbec nie jej osobné skúsenosti, ale zmes fantázie, skutočných udalostí a ozajstných ľudí.

„A, samozrejme, je v nich aj kus mňa, čomu sa asi nedá vyhnúť, ale v každom príbehu v inom pomere. Keďže hlavné hrdinky príbeh vždy rozprávajú, vyhovuje mi ženská postava na zobrazenie jej pohľadu, chápania a konkrétnych reakcií. No napríklad v Zlatokopke 3 je aj pohľad muža a jeho názor a bolo to celkom fajn „stretnutie“, takže ktovie, možno raz príde aj na to, že rozprávačom bude muž,“ načrtla autorka.

Jej knihy sú o živote, inšpirované životom, ale nie až takým bežným, aký žijú ľudia okolo nás. Vždy ju viac oslovujú témy, o ktorých nie je až tak veľa kníh, pretože o láske, šťastí, milostných trojuholníkoch a peniazoch píše mnoho iných autorov.

„Ja som iná. Vždy som bola iná než ostatné deti, iná ako moji rovesníci a aj v dospelosti som iná, ako ľudia okolo mňa. A preto sa snažím, aby boli také aj moje knihy. Aby ma čitatelia neškatuľkovali, aby ich každý nový príbeh prekvapil a aby netušili, ako to celé dopadne. Pretože sama rada čítam práve takéto príbehy.“

Prácu do kníh neťahá

Čo sa týka rukopisu a jeho „odobrovania“, tak na to ide Lucia vraj trochu sebecky. Nepýta sa priateľov, ani blízkych, úplne prvá mienka prichádza z vydavateľstva. Zakladá si totiž na oficiálnych názoroch, nie na tých priateľských, možno nie až tak úplne objektívnych.

„A tak sa mojim blízkym kniha dostáva až v tlačenej podobe po vyjdení. Priateľ moje knihy číta a vždy mi povie, čo považuje za plusy a mínusy, rovnako ako moji kamaráti či rodičia. Z kolegov v práci knihomoľov nemám, takže v nej som rovnaká kolegyňa ako každá iná a knihy veľmi neriešime,“ pousmiala sa Lucia.

Už niekoľko rokov pracuje v personalistike. Žeby k nej inšpirácia prichádzala aj z tejto oblasti? Ako vraví, je pravda, že niektorí ľudia, s ktorými prichádza pracovne do kontaktu, sú skutočne veľmi inšpiratívni. „No môj pracovný život striktne oddeľujem od toho knižného. Vlastne žijem dva životy - jeden, v ktorom píšem knihy a druhý, v ktorom sa naplno venujem práci,“ podotkla Lucia.

Je patrónkou útulku

Akýkoľvek voľný čas je pre ňu veľmi vzácny, žiť dva spomínané životy je niekedy celkom náročné. Má dvoch psov, ktorí sú zároveň jej záľubou aj súčasťou jej života.

„Psy mi veľmi prirástli k srdcu. Som patrónkou útulku Zatúlané psíky Šaľa a milujem ich úplne všetkých do jedného. Škoda len, že pes sa stal aj súčasťou ľudí, ktorým do rúk nepatrí. Bezhlavé množenie šteniat a podporovanie kúpy takýchto psíkov je boj s veternými mlynmi a týranie bezbranných zvierat je možno len krokom k týraniu ľudí, čo si často neuvedomujeme. Preto sa snažím podporiť každého, kto zháňa psieho parťáka v adopciách.“

Lucia okrem toho aj rada cestuje, spoznáva nové mestá a miesta, fotografuje, číta, keď má chuť, tak aj varí a pečie. Toto leto jej ubieha zbesilým tempom - pracovala na konečnej verzii Rozpoltenej, vyberali s vydavateľom obálku, samozrejme, denne je v práci.

„Oddychovú dovolenku som stihla ešte v júni a v septembri ma čaká ešte jedna, aktívnejšia, poznávacia, na ktorú sa teším asi ešte viac. Mojím najväčším oddychom je pocit, kedy nemusím nič – nič robiť, nad ničím premýšľať, nič neriešiť. S knihou, so psami, v útulku, na dovolenke, alebo pokojne aj doma, s vyloženými nohami pri dobrej knihe alebo filme. Keď môžem úplne vypnúť a len si vychutnávať okamih,“ dodala Lucia Sasková.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Nitra

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  2. Čo bude toto leto in?
  3. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  5. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  7. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 647
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 366
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 4 550
  4. Kam smerujú peniaze bohatých? 4 173
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 602
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 219
  7. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 3 181
  8. Crème de la Crème štartuje už čoskoro 1 882
  1. Patrik Benčík: Denník advokáta: 6x rozvod manželstva sui generis (svojho druhu)
  2. Ján Karas: Keď sa kloníme nízko: Mlčanie, ktoré súhlasí so zradou vlastného vedomia
  3. Marcel Rebro: Nebezpečný terorista s valaškou a mierumilovný rasista so samopalom
  4. Vladimír Čuchran: Správanie sa pri nákupoch. Až sa nabudúce v obchode zahľadíte na "krtkovanie" v potravinách. Možno návod, chvíľa na zamyslenie. Dôchodca v obchode.
  5. Martin Turčan: Krajina padajúceho mosta, kde skapal pes
  6. Štefan Šturdzík: Hranol,semafor a F1.
  7. Marek Tocimák: Chytrá Láska
  8. Viktor Pamula: Postavme radšej sochy generálom Viestovi a Golianovi
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 28 940
  2. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 17 115
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 10 042
  4. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 8 223
  5. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 7 751
  6. Branko Štefanatný: Hráči z KHL nie, Šatan nie! 6 926
  7. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky 6 726
  8. Natália Milanová: Nové záchody na ministerstve kultúry smrdia. Poriadne smrdia. 6 621
  1. Marcel Rebro: Nebezpečný terorista s valaškou a mierumilovný rasista so samopalom
  2. Anna Brawne: Pán minister, to naše zdravotníctvo som už zachránila ja, preto je najvyšší čas, aby ste zo seba prestali robiť šaša!
  3. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  4. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  5. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  6. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  7. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
  8. Tupou Ceruzou: Pandemická
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Nitra, Zlaté Moravce a Šaľa - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Nitra

Nová výstavba radových domov v Rovinke.

Obec má skvelú dostupnosť i voľné pozemky.


Tánička Altusová a Vladko Suchanič spoločne s moderátormi markizáckeho Telerána Simonou Ondrušovou a Marekom Polomským.

Majú radi hory, nahrávajú podcasty o nich a nedávno boli o svojej turistickej a moderátorskej vášni rozprávať aj v markizáckom Teleráne.


Jubilant Ján Plesník s dcérou.

Vždy bol hrdý Nitrančan.


1

Hľadáte pre svoje dieťa aktivity počas prázdnin ?


  1. Patrik Benčík: Denník advokáta: 6x rozvod manželstva sui generis (svojho druhu)
  2. Ján Karas: Keď sa kloníme nízko: Mlčanie, ktoré súhlasí so zradou vlastného vedomia
  3. Marcel Rebro: Nebezpečný terorista s valaškou a mierumilovný rasista so samopalom
  4. Vladimír Čuchran: Správanie sa pri nákupoch. Až sa nabudúce v obchode zahľadíte na "krtkovanie" v potravinách. Možno návod, chvíľa na zamyslenie. Dôchodca v obchode.
  5. Martin Turčan: Krajina padajúceho mosta, kde skapal pes
  6. Štefan Šturdzík: Hranol,semafor a F1.
  7. Marek Tocimák: Chytrá Láska
  8. Viktor Pamula: Postavme radšej sochy generálom Viestovi a Golianovi
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 28 940
  2. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 17 115
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 10 042
  4. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 8 223
  5. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 7 751
  6. Branko Štefanatný: Hráči z KHL nie, Šatan nie! 6 926
  7. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky 6 726
  8. Natália Milanová: Nové záchody na ministerstve kultúry smrdia. Poriadne smrdia. 6 621
  1. Marcel Rebro: Nebezpečný terorista s valaškou a mierumilovný rasista so samopalom
  2. Anna Brawne: Pán minister, to naše zdravotníctvo som už zachránila ja, preto je najvyšší čas, aby ste zo seba prestali robiť šaša!
  3. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  4. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  5. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  6. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  7. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
  8. Tupou Ceruzou: Pandemická

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu