NITRA. Koncom októbra sa končí nájomná zmluva na krematórium, ktorú mesto podpísalo so spoločnosťou PSKS. Je možné, že prevádzku bude zabezpečovať priamo mesto.
„Je to jedna z alternatív,“ povedal prednosta Igor Kršiak. Predpokladá, že ide o ziskovú činnosť: „Z výkazov možno predpokladať tržby na úrovni 130-tisíc až 150-tisíc eur ročne. Samozrejme, nepoznáme náklady spoločnosti,“ dodal prednosta.
V súčasnosti platí, že čím má prevádzkovateľ vyššie tržby, tým vyššiu sumu odvádza mestu.
Pec má získať mesto
Spoločnosť PSKS prevádzkuje krematórium od jeho otvorenia v roku 2003, investovala milióny korún do jeho vybudovania. Dnes už neexistujúce Mestské služby jej zmluvu v roku 2009 vypovedali, pretože dlhovala za energie. Podpísali zmluvu s levickou firmou Funeko-Enviro, ktorú však neskôr napadli - bola v rozpore s vôľou zastupiteľstva.
Na základe predbežného opatrenia súdu pokračovala v prevádzkovaní krematória PSKS. Spor sa vyhrotil v marci 2012, keď sa levická firma dostala do krematória násilím a dala na ňom vymeniť zámky. Zasahovať musela polícia, prevádzka bola dočasne prerušená.
Pred vyše rokom požiadal konateľ PSKS, aby mohla k nájomnej zmluve pristúpiť aj spoločnosť Krematórium Nitra, ktorá je vlastníkom kremačnej pece. Tá má po ukončení nájomnej zmluvy prejsť do vlastníctva mesta.
Poslanci nesúhlasili. Dôvodom bola skutočnosť, že ešte nebol definitívne ukončený súdny spor okolo krematória. Okresný aj krajský súd síce potvrdili, že nájomná zmluva s Funeko-Enviro nie je platná, firma však podala dovolanie. Dnes je už aj o ňom rozhodnuté.
„Najvyšší súd toto dovolanie odmietol ako procesne neprípustné,“ povedal právnik Marek Ďuran, ktorý v kauze zastupoval mesto.
Na súde je ešte jeden spor - firma Funeko-Enviro podala pred rokmi žalobu, v ktorej sa domáha náhrady škody. „Okresný súd túto žalobu pred niekoľkými mesiacmi zamietol. Rozsudok ešte nemáme doručený,“ dodal Ďuran.
Pochybili aj poslanci
Mestské služby podpísali nájomnú zmluvu s Funekom Envirom 27. novembra 2009. Súdy to vyhodnotili ako „absolútne neplatný právny úkon pre rozpor s prejavenou vôľou poslancov mestského zastupiteľstva“.
Pod spor sa podpísalo najmä to, že poslanci nedokázali jasne formulovať svoju vôľu. Na zastupiteľstve požadovali, aby sa firma preukázala vlastníctvom spaľovacej pece, ktorá je od začiatku v krematóriu (aby neprišlo k prerušeniu prevádzky). No v uznesení nebolo konkretizované, o akú pec má ísť.
Firma predložila doklad o kúpe novej pece. Riaditeľ Mestských služieb zmluvu podpísal.
Súd po preskúmaní zvukového záznamu zo zastupiteľstva a preštudovaní zápisníc dospel k záveru, že to bolo v rozpore s vôľou poslancov. Navyše, Mestské služby podpísali zmluvu v nevypovedateľnej podobe, čo je v rozpore s dobrými mravmi.