NITRA. Biskupstvo zverejnilo nové vizualizácie výťahu, ktorý má viesť na Nitriansky hrad. Vidieť na nich, že sa kabínka bude pohybovať po koľajnici.
Nástupná stanica má byť na Podzámskej ulici pod hradným kopcom – oproti štadiónu. Pôjde o jednoduchú konštrukciu s prekrytím, ktorá sa bude nachádzať len niekoľko metrov od veľkého mestského parkoviska.
Výstupná stanica je naplánovaná pred hornou bránkou v lesoparku, cez ktorú sa vchádza do hradného areálu.
Len jednoduchá plošina
„Horná stanica takmer nebude existovať, je riešená len formou jednoduchej plošiny, nie je tam žiadne prestrešenie, žiadna stavba,“ povedal biskupský ekonóm Martin Štofko.
Výťah si podľa neho nevyžiada ani veľký zásah do zelene. Bude treba vyrúbať asi osem – deväť stromov, ktoré sú náletovými drevinami.
Celú trasu s prevýšením okolo 150 metrov by mal vraj výťah zvládnuť za minútu. Jeho prevádzka má byť celoročná a plne automatizovaná, bez obsluhy, za malý poplatok.
Autorom štúdie je spoločnosť Zuskin. „Výťah bude mať črty podobné s výťahom v Ľubľane, kde je tiež len jedna kabínka pohybujúcu sa po koľajnici,“ dodal Martin Štofko.
V Ľubľane sa však vystupuje do vystavaných boxov, čo určite v Nitre nebude. „Naše riešenie bude omnoho subtílnejšie a nenápadnejšie, vôbec nebude zasahovať do historických konštrukcií a murív.“
Na budúci rok ešte nie
Biskupstvo už podpísalo zmluvu s architektom, ktorý rieši architektonický návrh výťahu. Má aj súhlasné stanovisko pamiatkarov a podporu od mesta. Termín realizácie nie je známy, na budúci rok to však podľa Štofka nebude.
Peniaze chce biskupstvo získať z eurofondov – v rámci programov zameraných na dopravu. Výťah má totiž slúžiť nielen ako atrakcia, ale má zároveň riešiť zlú dopravnú situáciu na druhej strane hradného kopca, kde vodiči ignorujú zákaz vjazdu. Z pamiatkovej rezervácie sa stáva parkovisko.
Lanovku zatiaľ stopli
Cirkev už dlhší čas uvažuje aj o výstavbe lanovky na Zobore. „Projekt teraz zastal, bude sa čakať na rozhodnutie mesta. Bez neho sa nedá v uvedenej veci pokračovať, pretože by to mohla byť zbytočná námaha a plytvanie peniazmi,“ poznamenal biskupský ekonóm.
Náklady, ktoré boli doteraz vynaložené, sú relatívne malé, ale vypracovanie EIA (posudzovanie vplyvov stavby na životné prostredie) by podľa Štofka zabralo veľa času a nebolo by to lacné. „Takže sa do toho pustíme, až keď bude jasné, že projektu nebudú prekážať nevyjasnené vlastnícke vzťahy.“
Biskupstvo chce od mesta získať hornú stanicu lanovky. Primátor Jozef Dvonč povedal, že o tom bude musieť rozhodnúť mestské zastupiteľstvo.
Radnica sa zatiaľ nevyjadrila ani k samotnému zámeru výstavby lanovky. „Navrhujeme diskusiu s tým, aby tento zámer zachoval kvalitu života v danej lokalite i v meste a tiež rešpektoval zachovanie prírodných a krajinných pilierov, a to aj s ohľadom na stupeň ochrany dotknutého územia,“ reagoval Dvonč.