NITRA. Občianske združenie Nitrianske fórum organizuje petíciu, ktorej cieľom je dosiahnuť, aby sa v Nitre nestavala lanovka na Zobor. V petícii žiada zastavenie konania na zmenu územného plánu Nitry v súvislosti so zámerom jej výstavby.
„Intenzívne vnímame aktuálne riziko premeny Zobora a Pyramídy na komerčne využívaný priestor. Žiadame primátora a zastupiteľstvo, aby v zárodku zastavili tento projekt,“ uviedol predseda Nitrianskeho fóra Jozef Matta.
Sídlo občianskeho združenia, ktoré sa proti tomuto zámeru angažuje už dlhší čas, je na Kláštorskej ulici v hornej časti Zobora. Podpisy zbierajú predovšetkým u obyvateľov ulíc, v ktorých blízkosti by sa mala vybudovať dolná stanica lanovky.
Chcú, aby sa o tom nerokovalo
Na mestskom zastupiteľstve, ktoré bude 13. septembra, majú poslanci rokovať o zmene územného plánu a vymedzení trasy lanovky. Občianske združenie žiada o vyňatie tohto bodu z rokovania z dôvodu, že zámer je v súčasnosti v procese hodnotenia vplyvov na životné prostredie.

Zámer na výstavbu vyhliadkovej kabínkovej lanovky na Zobor predložilo Biskupstvo Nitra. Okresný úrad Nitra v apríli rozhodol, že zámer sa bude posudzovať podľa zákona o vplyvoch na životné prostredie. V praxi to znamená, že ak chce biskupstvo v projekte pokračovať, musí dať vypracovať štúdiu EIA.
Ekonóm Biskupstva Nitra Martin Štofko začiatkom leta povedal, že rozsiahly dokument dajú vypracovať až vtedy, keď budú mať vyjasnené s mestom vzťahy týkajúce sa hornej stanice lanovky. Tá patrí mestu, pozemku pod ňou sú cirkevné. Projekt výstavby lanovky počíta s rekonštrukciou tohto objektu.
O obnovení lanovky hovorilo v minulosti už viackrát aj mesto Nitra, hľadalo investora. Teraz zámer pripravilo biskupstvo, ktorému patria pozemky na Zobore, ponad ktoré by viedla lanovka.
Štofko: proti projektu je len malá skupina ľudí
Jednolanová dráha má mať dve skupiny vozňov, každý s tromi osemmiestnymi kabínami. Projekt zahŕňa aj bufet, reštauráciu, toalety, požičovňu bicyklov, bežecké dráhy a ubytovanie.
Horná stanica lanovky existuje ešte z čias pôvodnej lanovky, ktorá na Zobor premávala od roku 1970 do roku 1993. Biskupstvo lanovku neplánuje stavať z vlastných peňazí. Možnosťou sú európske fondy alebo investor.
Štofko zhodnotil, že k projektu sa negatívne vyjadrila relatívne malá skupina ľudí, no vyjadrila sa. „Keď na úrad príde len 28 negatívnych podnetov, tak nemôžete povedať, že no viete, ale možno pár tisíc ľudí je za to. Žiaľ, tá skupina, ktorá by lanovku chcela, sa až tak nedokáže angažovať,“ podotkol Štofko.