NITRA. Kým Flaam sprvu navštevovali najmä domáci Nitrania a ľudia z blízkych miest, za posledné dva ročníky sem zavítalo čoraz viac ľudí zo vzdialenejších kútov krajiny či Česka. Tento pozitívny trend je pre budúcnosť festivalu životne dôležitý, keďže 70 percent nákladov prichádza z predaja lístkov. Od toho závisí aj pokrytie zvyšných 30 percent, ktoré idú z grantov a prenájmu priestorov pre stánky.
Hlavný organizátor Marián Tesák si piaty ročník pochvaľuje: „Klapol takmer po každej stránke, či už pri výbere kapiel, návštevnosti, rozloženia areálu aj počasia. Odozvy od hudobníkov aj návštevníkov sú také, že už sme začali riešiť ďalší ročník.“
Flaam nie je majáles
Organizátori spočiatku pozývali slovenské kapely. Podpora lokálnych, už známych, ale aj začínajúcich hudobníkov, bola ideou festivalu až do minulého roku. V tomto tvorilo lineup osem hudobných telies, z toho štyri zahraničné.
„Niekedy mám pocit, že podobné festivaly sú o tom istom programe. Človek môže mať pocit, že je to už taký majáles. Preto sme sa pri výbere kapiel začali orientovať aj na zahraničie, kapely na výslní a také, ktoré by k nám o dva roky už možno neprišli. Existuje totiž bod, za ktorým ich už veľkosť nepustí na miesta ako Flaam,“ vysvetlil Tesák rozhodnutie orientovať sa smerom za hranice slovenskej hudobnej scény.

Veľkosť festivalu určuje veľkosť hrajúcich kapiel
Napriek tomu na festivale vystúpili aj skupiny s už pomerne známym menom vo svete. Pre mnohých hlavný headliner, krakovské folk punkové zoskupenie Hańba, zažil turné po Spojených štátoch amerických. „Tento rok hrajú na Slovensku len u nás,“ dodal hlavný organizátor.
Za jednu z najpríťažlivejších kapiel považuje aj Lor, poľské indie folkové kvarteto. Zoskupenie mladých dievčat má za sebou koncerty v Európe a robili aj predskokana nórskej Aurore. Tá je mladou ikonou snového popu s folkovým nápevom, o čom svedčí jej prítomnosť na najväčších festivaloch v celej Európe.
Veľké publikum si užila aj mladá britská indie kapela Banfi či Ventolin. Ten je aktuálne českou hviezdou tanečnej elektronickej hudby. „Na Slovensku nehráva často, no doma vypredáva koncerty, pričom je jedným z najlepších producentov vo svojom žánri v Česku a na Slovensku,“ povedal Marián Tesák.
Budúcnosť v triede AA
Organizátori by radi videli Flaam veľký s kapacitou 1500 až 2000 ľudí. „Viac nie“ je krédo organizátorov. Inšpirujú sa najväčšími festivalmi na Slovensku a v Česku, no chcú zostať pri koncepte malého Flaamu. „Tým, že nepotrebujeme privábiť masu ľudí, povedzme 30-tisíc, si môžeme robiť veci viac po svojom.“
Expanzia by otvorila priestor aj iným umeleckým a spoločenským telesám, hoci nechýbali ani tento rok. Sprievodný program vypĺňali divadlo, besedy či workshopy.