NITRA. Skatepark na Dieloch navštívili desiatky jazdcov, ktorí sa chceli predviesť a kvalifikovať na finále skateboardingového pohára v Košiciach. Výhrou je titul majstra republiky a pozornosť sponzorov.
„Z osemdesiat registrovaných pretekárov sa nitrianskeho kola zúčastnilo štyridsaťpäť,“ povedal organizátor Juraj Tury. Jazdilo sa v dvoch kategóriách do šestnásť rokov a vyššie. Nitra podľa organizátorov ponúkla vynikajúci závod.
„Preteky boli jedny z najkvalitnejších, keďže je tu komunita veľmi kvalitných jazdcov, napríklad Jojo Paňko či Jakub Ivančík. Teší nás aj veľká účasť publika,“ povedal Tury.
Ocenil by krytú halu
O skatepark na Dieloch je medzi mladými záujem. Podľa Kuba Ivančíka sa tu stretávajú ľudia, ktorí sa radi hýbu. Miestna komunita vďaka tomu pomaly rastie. No uvítal by viac priestoru pre jazdenie.
„Skatepark asi postavili ľudia, ktorí nejazdia,“ kritizoval prekážky Ivančík. Niektoré sú strmé či nedomyslene usadené. V meste sa jazdci stretávajú s nepochopením a osočovaním z vandalizmu. „Žil som v Portugalsku a na ulici to nikoho nezaujímalo,“ povedal. Pritom by stačila plocha či park na Chrenovej.
Tomáš Jacko, manažér Joja Paňka, by ocenil krytú halu na tréningy v zime a daždi. „Takto by sme nemuseli za poriadnym tréningom cestovať do Bratislavy a Viedne.“
Mladý olympijský šport
Pohár zastrešuje Slovenský rýchlokorčuliarsky zväz, ktorý začiatkom roka 2019 vyšle pretekárov do Brazílie na prvé kvalifikačné zastávky olympijských hier. V budúcnosti plánuje do slovenského pohára pridať aj kategóriu žien.

Preteky dávno nemajú zmysel len pre komunitu nadšencov. Učiť sa preskočiť schody či „surfovať“ v rampe je plnohodnotným športovaním, myslí si Tury. „Profesionálny pretekár má prísny režim. Musí posilňovať svaly, trénovať a dodržiavať stravu,“ tvrdí jeho 24-ročný brat Rišo, jazdec s oceneniami zo svetových pohárov v Moskve či Tokiu.
Rišo nie je jediný. Paradoxom je, že skateboarding je na Slovensku uznaný ako šport len od tohto septembra. „Svoju špičku majú aj ženy. Jenny Králiková z Liptovského Mikuláša konkuruje súperkám na svetových pretekoch, oficiálneho sponzora ešte nemá. V zahraničí by sa o ňu dávno bili,“ priblížil Juraj Tury.
Podmienky sa zlepšujú
Aby na Slovensku vyrástlo dosť profesionálnych jazdcov, Tury aj Jacko sa zhodujú na potrebe postaviť kryté haly aspoň v krajských mestách. Pre začiatok stačia parky: „Príklad netreba hľadať v centrách európskeho skateboardingu, v Barcelone či Kodani. Stačí sa inšpirovať od Čechov. Každá väčšia obec má vlastný park.“
Organizátori pohára napriek tomu konštatujú, že sa podmienky pre športovanie pomaly zlepšujú. Ešte pred rokom nevedeli, či im zväz ponúkne financie na výbavu a cestovanie za súťažami.
Pod zväzom rýchlokorčuliarov sú zatiaľ len tri kluby, všetky z východného Slovenska. Nitrania tiež plánujú vstúpiť do zväzu pod občianskym združením.