ŠAĽA. Komplexná rekonštrukcia verejného osvetlenia v Šali prebiehala po častiach. Proces výmeny svietidiel radnica rozdelila na tri etapy. Pred pár dňami bola ukončená posledná fáza modernizácie, ktorá bola najdlhšia a najnáročnejšia.
Na časť modernizácie získalo mesto financie zo zdrojov Európskej únie a zo štátneho rozpočtu. Cieľom projektu bolo zlepšenie technického stavu verejného osvetlenia a zníženie energetickej náročnosti a nákladovosti údržby. Staré svietidlá mali viacero nevýhod. Okrem toho, že mali vysokú spotrebu elektrickej energie, boli aj zastarané a opotrebované. Niektoré z nich mali už viac ako 50 rokov a ich údržba bola nákladná a problémová.
Postupná výmena
V rámci prvej etapy bolo zmodernizované osvetlenie najmä na hlavných dopravných ťahoch v meste. Vymenili 300 svietidiel. Na uliciach Pionierska, Družstevná a M.R. Štefánika bola použitá LED technológia. Na ostatných uliciach sú halogenidové výbojky, s ktorými však primátor mesta Jozef Belický nie je úplne stotožnený: „Mohla byť zvolená technológia LED, ktorá bola už vtedy pripravená na to, aby bola použitá vo verejnom osvetlení. Nestalo sa. V druhej a tretej etape sme sa už rozhodli práve pre LED technológiu, ktorá je najúspornejšia a má nepomerne dlhšiu životnosť.“ Prvá etapa stála viac ako 270-tisíc eur.
Druhá fáza modernizácie prebehla v Šali v decembri 2015 a stála približne 600-tisíc eur. Novým moderných svietidlám sa tešili obyvatelia mestskej časti Veča. Výmena pokračovala aj na ďalších uliciach v Šali. V rámci druhej etapy bolo vymenených približne 650 svietidiel. Okrem žiaroviek došlo aj k výmene káblov v stožiaroch. Stĺpy zostali pôvodné.
Tretiu, najnáročnejšiu fázu modernizácie, radnica naplánovala na roky 2017 a 2018. Výsledkom záverečnej etapy je 877 nových svietidiel. V niektorých lokalitách sa vymenili aj stožiare s podzemným vedením.
„Ide o stožiare a zemné vedenie na uliciach Bottova, Nešporova, Čsl. armády, Vajanského, Horná a Cintorínska,“ doplnila Erika Kollerová zo šalianskej radnice. Tretiu etapu zafinancovalo mesto z vlastných zdrojov. „Splácať to budeme desať rokov tak, aby sa nám to podarilo splatiť z úspor na verejnom osvetlení,“ objasňuje financovanie tretej etapy primátor.
Úsporné aj ekologické
Nová technológia má viacero výhod. Obnova celej siete verejného osvetlenia prinesie mestu výraznú úsporu elektrickej energie. Môže sa blížiť až k šesťdesiatim percentám, a to bez vplyvu na kvalitu a intenzitu svietenia.
„Ide o špičkovú LED technológiu vrátane riadiaceho systému, ktorý komunikuje bezdrôtovo. Správca má veľmi komfortné ovládanie, či už z tabletu alebo telefónu, a vie rýchlo vyhodnotiť poruchy,“ hovorí Dušan Kozic zo spoločnosti Eco-logic. Medzi ďalšie pozitíva patrí kvalitnejšie osvetlenie, nižšia poruchovosť a lepšia viditeľnosť. Svietenie je jasnejšie a tým sa zvyšuje bezpečnosť na cestách a verejných priestranstvách. Nové svietidlá sú nielen kvalitné a úsporné, ale aj ekologické. „Každý kilowatt elektrickej energie, ktorý sa ušetrí, je dôležitý pre emisie CO2. Ročne vie mesto ušetriť viac ako 50 ton týchto emisií,“ dodal Kozic.