Utorok, 15. jún, 2021 | Meniny má VítKrížovkyKrížovky

Vydarený atletický memoriál v Šali

Na populárnom atletickom podujatí štartovalo viac ako 240 žiakov z 11 základných škôl.

Najlepšie mladšie žiačky vo vrhu guľou - zľava Viktória Lelkesová, Radka Šalatová a Karin Pogranová. Najlepšie mladšie žiačky vo vrhu guľou - zľava Viktória Lelkesová, Radka Šalatová a Karin Pogranová. (Zdroj: Víťazoslav Kostka st.)

Atletický oddiel TJ Slovan Duslo Šaľa v spolupráci s mestom Šaľa, VÚC Nitra a ZŠ Jána Hollého v Šali-Veči usporiadal už 18. ročník Memoriálu profesorov Jána Mutkoviča a Milana Melicherčíka, zakladateľov ľahkej atletiky v Šali, ktorý bol zároveň aj majstrovstvami okresu Šaľa najmladších a mladších žiakov základných škôl. Súťažilo sa vo dvoch vekových kategóriách - mladší žiaci (r. 2005-2006) a najmladší žiaci (r. 2007 a mladší).

Napriek tomu, že po troch rokoch sa zastavil nárast počtu zúčastnených škôl (štartovalo 11 základných škôl, rovnako ako pred rokom), organizátori mohli byť s úrovňou podujatia a kvalitnými výkonmi spokojní. V tomto ročníku majstrovstiev okresu neštartovali žiaci zo základných škôl v Seliciach a Vlčanoch, na druhej strane novými účastníkmi boli atletickí elévi zo Žihárca, ale ku kvalite prispela aj ZŠ s VJM z Tešedíkova, ktorej reprezentanti najmä v kategórii mladších žiakov dali o sebe v silnej konkurencii vedieť a nadviazali na úspešné účinkovanie vidieckých základných škôl z okresu Šaľa.

Skryť Vypnúť reklamu

Pre vidiek 21 medailí

Okresné mesto Šaľa na ľahkoatletickom podujatí reprezentovali základné školy J. Hollého, Ľ. Štúra, J. Murgaša, J. Bernoláka a J.C. Hronského, počet účastníkov na jedenásť z okresného vidieka doplnilo šesť základných škôl: Hájske, Tešedíkovo (slov.), Trnovec n/V., Žihárec (VJM), Močenok a Tešedíkovo (VJM). Napriek tomu, že muziku na 18. ročníku „tvrdili“ žiaci zo šalianskych základných škôl, zahanbiť sa nedal výkonmi ani vidiek, keď jeho pretekári vybojovali 21 medailových umiestnení. Z toho bolo deväť prvenstiev, štyri druhé miesta a osemkrát sa tešili z bronzového umiestnenia. V kategórii mladších žiakov v behu na 1500 m získal vidiek všetky tri medailové umiestnenia, keď vyhral Rajmund Hezký pred Ľudovítom Kocsisom, obaja z Tešedíkova, tretí skončil Timotej Matušica z Močenka. Najúspešnejšou základnou školou spomedzi vidieckych v počte medailí bol Močenok, ktorý získal sedem medailí, z čoho boli štyri z najjagavejšieho kovu. Šesť medailových umiestnení vybojovali atletické nádeje z najmenšej základnej školy, čo sa týka počtu žiakov, zo ZŠ Hájske (pritom v kategórii najmladších žiačok neštartovali). Zástupcovia Tešedíkova zo slovenskej a maďarskej vetvy ZŠ si odviezli spolu šesť cenných kovov, ale až štyri za prvenstvá v jednotlivých disciplínách. Reprezentanti ZŠ Trnovec n/V. pridali do okresnej zbierky striebro a bronz. Jedinou školou, ktorá si nevezie z okresného mesta medailu, sú mládežníci zo Žihárca (pozn.: ďalšia z menších základných škôl regiónu v počte žiakov), ktorým však chýbali v najmladšej vekovej kategórii.

Skryť Vypnúť reklamu

Nechýbali dobré výkony, ale aj individuality

V tomto ročníku okresných majstrovstiev štartovali žiaci v rovnakom počte disciplín ako pred rokom, a tak bola dobrá možnosť porovnať ich výkony. Jeden žiak mohol štartovať v dvoch individuálnych disciplínách a v štafete. V tomto ročníku bola výkonnosť tých najlepších na vyššej úrovni. Víťazi totiž dosiahli až v 18 disciplínach lepšie výkony ako ich predchodcovia spred roka (z 30 disciplín), pričom niektoré výkony mali aj slušnú atletickú hodnotu. Dlhoročný predseda ľahkoatletického oddielu TJ Slovan Duslo Šaľa (od r. 1989), štatistik Slovenského atletického zväzu, tajomník atletického podujatia a čerstvý sedemdesiatnik František Tóth po skončení 18. ročníka povedal: „Teší ma, že kráľovná športu má svoje stále zastúpenie medzi mladými aj v konkurencii ekonomicky silnejších a atraktívnejších športových odvetví.

Skryť Vypnúť reklamu

Pozornosť svojimi výkonmi v tomto ročníku upútali v kategórii mladších žiakov najmä výkony šprintéra Luciana Stojku na 60 metrov, Rajmunda Hezkeho v behu na 600 metrov a Niny Leššovej z Močenka v skoku do výšky. Medzi najmladšími boli najhodnotnejšie výkony šprintérky Zoje Hajduovej zo ZŠ Ľ. Štúra na 60 m a v behu na kilometer súboj dvojice Erik Kartík zo ZŠ J.C. Hronského s Benjamínom Betákom zo ZŠ Ľ. Štúra. Samozrejme, že nás potešili taktiež výkony a výsledky všetkých tých, ktorí dosiahli dnes v jednotlivých disciplínách lepšie výkony ako ich víťazní kolegovia v roku 2017.“

Aj v tomto ročníku sa medzi súťažiacimi našlo niekoľko jedincov, ktorí boli ťahúňmi základných škôl, keď sa im podarilo obsadiť medailové posty v oboch disciplínách (pozn.: pri bodovacom systéme: 1. miesto 11 b, 2. miesto 9 b, 3. miesto 8 b, 10. miesto 1 b), čo bol nezanedbateľný bodový zisk do súťaže základných škôl o Putovný pohár zakladateľov atletiky v Šali.

V kategórii mladší žiaci bol najúspešnejším pretekárom Rajmund Hezky (ZŠ slov. Tešedíkovo), ktorý vyhral behy na 600 a 1500 m. Zlato a striebro získali pretekári Filip Sámel (diaľka, 600 m) a Tomáš Paldán (guľa, kriket), obaja zo šalianskej ZŠ J.C. Hronského. Do štvorice najlepších sa pridal aj Luciano Stojka z Hájskeho, ktorý vyhral šprint a v hode kriketovou loptičkou získal bronz. S týmito štyrmi medailistami sme sa stretli aj pred rokom na stupňoch pre najlepších.
V rovnakej vekovej kategórii u dievčat bola úroda na tých, čo získali v Šali dve medailové umiestnenia, podstatne bohatšia ako pred rokom. Po dve prvenstvá v 18. ročníku získali Simona Póšová (Hollého, 60 m, kriket) a Nina Leššová (Močenok), ktorá vyhrala skok do výšky a diaľky. Jedno zlato (600 m) a striebro (kriketka) vybojovala Róberta Bírová zo ZŠ Ľ. Štúra, jej školská kolegyňa Karin Pogranová rozšírila zbierku medailí o striebro (1500 m) a bronz (guľa). Rovnakým medailovým ziskom sa môže pochváliť aj Viktória Lelkesová (ZŠ J.C. Hronského), ktorá získala vo vrhu guľou striebro a bronz pridala v krikete. Zoznam ešte rozšírili Viktória Töröková (Hollého, výška, diaľka) a Alžbeta Sebestyénová (J.C. Hronského, 60 m, 1500 m).

V tejto kategórii si zaslúži pozornosť aj Radka Šalatová (ZŠ Ľ. Štúra), ktorá vyhrala vrh guľou výkonom 9,33 m, ktorý bol lepší ako víťazný hod v kategórii chlapcov. Všetky tri medailistky v tejto disciplíne sú aktívnymi hráčkami hádzanárskeho klubu Slovan Duslo. Šalatová vybojovala pred rokom dve medailové umiestnenia, ale súčasný zdravotný stav jej teraz ďalší štart nedovolil.

V kategórii mladších chlapcov bolo dvojnásobných medailistov menej, keď absolútne najlepším pretekárom sa stal Krisztián Tóth (VJM Tešedíkovo), ktorý po víťazstve v šprinte na 60 m nenašiel premožiteľa ani v hode s kriketovou loptičkou. Druhým do galérie pretekárov patrí žiak usporadujúcej ZŠ J. Hollého Šimon Vlk, ktorý po výhre v behu na 600 m vybojoval v skoku do diaľky striebro. Najnapínavejšou disciplínou 18. ročníka atletického podujatia bol beh na tisíc metrov, kde víťazného Erika Kartíka od jeho najväčšieho súpera Benjamína Betáka delili iba dve desatiny sekundy. Bronz v tejto disciplíne putoval do Trnovca n/V. zásluhou Denisa Farkasa, ktorý sa pred rokom tešil z víťazstva v tejto disciplíne, ale v podstatne slabšom čase.

V tej istej vekovej kategórii medzi dievčatami si najlepšie počínala žiačka šalianskej ZŠ Ľ. Štúra Michaela Lukačínová (pozn.: otec je trénerom šalianskych hádzanárok v MOL lige), ktorá k víťazstvu v krikete pridala aj druhé miesto v diaľke. Dve medailové umiestnenia - druhé a tretie miesto - vybojovali Dagmar Kostková (ZŠ J.C. Hronského, výška, 1000 m) a Veronika Pavlíková (ZŠ J. Hollého, diaľka, 600 m).

Podobne ako v minulých ročníkoch sa vo viacerých prípadoch objavili na stupňoch víťazov v jednotlivých disciplínách športovci, s ktorými sa pravidelne stretávame pri majstrovských športových zápoleniach, ale v iných športových odvetviach, kde reprezentujú svoje kluby a materské telovýchovné jednoty. Nechýbali medzi nimi dievčatá (Bírová, Šalatová, Póšová, Matušicová, Pogranová, Lelkesová), ktoré reprezentujú v hádzanárskych kluboch Šali a Močenku, ale aj futbalisti (Kartík, Procházka, Hezký, Kocsis, Szekeres, Sámel, Vlček), ktorí pôsobia v mládežníckych kolektívoch Šale a v regióne. Medzi medailistami však nechýbal ani zástupca voltížneho jazdenia Teo Sýkora, či karatistka Ela Santaiová, čo len potvrdzuje, že všestrannosť týchto športovcov im umožňuje dosahovať úspešné výsledky aj v iných odvetviach.

Putovný pohár opäť zmenil majiteľa

V posledných rokoch bývali na medailových pozíciách v bodovaní základných škôl pravidelne šalianske základné školy J. Hollého, Ľ. Štúra a J.C. Hronského, ale držiteľmi Putovného pohára zakladateľov (na jeden rok ho získava základná škola, ktorej žiaci nazbierajú najviac bodov) sa pravidelne stávali prvé dve. V tomto ročníku však prišlo k veľkému prekvapeniu. Žiaci Základnej školy J.C. Hronského sa už nechceli pozerať svojim najväčším rivalom na chrbát a nebojácne zaútočili na prvenstvo od úvodných disciplín. Základ k celkovému prvenstvu položili dvojnásobní medailisti Filip Sámel, Alžbeta Sebestyénová, Viktória Lelkesová, Tomáš Paldán a Dagmar Kostková, veľký podiel na ňom má aj ďalších desať medailistov z tejto školy, ale aj všetci tí pretekári, ktorí skončili v súťažných disciplínách na bodovanom mieste. Základná škola J.C. Hronského Šaľa sa po zisku minuloročného bronzu stala v 18. ročníku Memoriálu profesorov Jána Mutkoviča a Milana Melicherčíka, zakladateľov ľahkej atletiky v Šali, teraz jej víťazom, keď po zisku 328,5 bodu odsunula za seba na druhé miesto šaliansku ZŠ Ľ. Štúra (tá obhájila druhé miesto spred roka). V tomto ročníku pripadlo tretie miesto pre ľahkoatletické nádeje zo ZŠ J. Hollého Šaľa, ktoré boli pred rokom víťazmi. Za medailovú trojku sa zaradili reprezentanti ZŠ J. Murgaša.

K veľkým presunom však prišlo aj na ďalších miestach v tabuľke najlepších základných škôl. Najväčším „skokanom ročníka“ je najmenšia základná škola zo zúčastnených, ZŠ Hájske, ktorá ako najúspešnejšia vidiecka škola skončila na piatom mieste. Zdá sa, že okolo medailistov Stojku, Vlčeka, Procházsku a Karásika sa zišla partia, ktorá pre „Kepežď“ dokázala vybojovať historické maximum (pred rokom bola ZŠ Hájske na 7. mieste). Po prvýkrát sa im podarilo predstihnúť svojich susedov z Močenka, ktorému ani štyri prvenstvá (Leššová 2, Vrabcová, Lešš) nestačili na lepšie ako šieste miesto v hodnotení základných škôl.

Osemnásty ročník tohto významného atletického podujatia je už minulosťou. Aj vďaka finančnej pomoci VÚC Nitra a mesta Šaľa, zásluhou dlhoročnej spolupráce ĽO TJ Slovan Duslo Šaľa s organizátorom podujatia ZŠ J. Hollého sa podujatie vydarilo. Vďaka obetavosti a šikovnosti organizátorov bolo atletické podujatie v Šali realizované v novom programe Slovenského atletického zväzu ako prvé pre neregistrovaných športovcov s možným prístupom verejnosti k výsledkom na oficiálnej webovej stránke SAZ. Traja najlepší jednotlivci z každej disciplíny si odniesli nielen diplom a medailu, ale aj šancu reprezentovať školu, obec a región na majstrovstvách západoslovenského regiónu v Skalici, víťazná škola J.C. Hronského Šaľa minimálne na rok Putovný pohár zakladateľov atletiky a ďalší účastníci spomienku na spoločné zápolenie v atletických sektoroch základnej školy na predmestí okresného mesta.

Výsledky memoriálu a majstrovstiev okresu:

MLADŠÍ ŽIACI

60 m: 1. Luciano Stojka (ZŠ Hájske) 8,11, 2. Samuel Pilný (ZŠ J.C. Hronského), 3. Erik Dogáň (ZŠ Ľ. Štúra).
600 m: 1. Rajmund Hezky (ZŠ slov. Tešedíkovo) 1:49,54, 2. Filip Sámel, 3. Richard Rapi (obaja J.C. Hronského).
1500 m: 1. Rajmund Hezky 5:43,34, 2. Ľudovít Kocsis (obaja ZŠ slov. Tešedíkovo), 3. Timotej Matušica (ZŠ Močenok).
diaľka: 1. Filip Sámel (ZŠ J.C. Hronského) 502, 2. Máté Szekeres (ZŠ slov. Tešedíkovo), 3. Dávid Poláček (ZŠ Močenok).
výška: 1. Adam Kminiak (ZŠ J.C. Hronského) 130, 2. Juraj Matejdes (ZŠ J. Hollého), 3. Tomáš Gyurík (ZŠ J. Murgaša).
guľa (3 kg): 1. Tomáš Paldán (ZŠ J.C. Hronského) 9,16, 2. Daniel Kubica (ZŠ Ľ. Štúra), 3. Daniel Kováč (ZŠ J. Hollého).
kriket: 1. Martin Kumai 53,20, 2. Tomáš Paldán (obaja ZŠ J.C. Hronského), 3. Luciano Stojka (ZŠ Hájske).
4x60 m: 1. ZŠ J.C. Hronského 35,91 s, 2. ZŠ Ľ. Štúra, 3. ZŠ J. Hollého.

MLADŠIE ŽIAČKY

60 m: 1. Simona Póšová (ZŠ J. Hollého) 8,93, 2. Adrián Šubová (ZŠ Trnovec n/V.), 3. Alžbeta Sebestyénová (ZŠ J.C. Hronského).
600 m: 1. Róberta Bírová (ZŠ Ľ. Štúra) 2:08,99, 2. Lenka Mihová ( ZŠJ. Hollého), 3. Karin Alexyová (ZŠ J.C. Hronského).
1.500 m: 1. Barbora Pappová (ZŠ J. Hollého) 6:08,18, 2. Karin Pogranová (ZŠ Ľ. Štúra), 3. Alžbeta Sebestyénová (ZŠ J.C. Hronského).
diaľka: 1. Nina Leššová (ZŠ Močenok) 433, 2. Alexandra Bilavská (ZŠ Ľ. Štúra), 3. Viktória Töröková (J. Hollého).
výška: 1. Nina Leššová (ZŠ Močenok) 145, 2. Ela Sántaiová (ZŠ J.C. Hronského), 3. Viktória Töröková (ZŠ J. Hollého).
guľa (3 kg): 1. Radka Šalatová (ZŠ Ľ. Štúra) 9,33, 2. Viktória Lelkesová (ZŠ J.C. Hronského), 3. Karin Pogranová (ZŠ Ľ. Štúra).
kriket: 1. Simona Póšová (ZŠ J. Hollého) 50,80, 2. Róberta Bírová (ZŠ Ľ. Štúra), 3. Viktória Lelkesová (ZŠ J.C. Hronského).
4x60 m: 1. ZŠ Ľ. Štúra 37,52, 2. ZŠ J.C. Hronského, 3. ZŠ J. Hollého.

NAJMLADŠÍ ŽIACI

60 m: 1. Krisztián Tóth (ZŠ VJM Tešedíkovo) 9,53, 2. Damián Bilický (ZŠ Ľ. Štúra), 3. Dávid Procházka (ZŠ Hájske).
600 m: 1. Šimon Vlk (ZŠ J. Hollého) 2:04,76, 2. Timotej Lalák (ZŠ J.C. Hronského), 3. Samuel Bakoš (ZŠ J. Hollého).
1.000 m: 1. Erik Kartík (ZŠ J.C. Hronského) 3:50,87, 2. Benjamín Beták (ZŠ Ľ. Štúra) 3:50,89, 3. Denis Farkas (ZŠ Trnovec n/V).
diaľka: 1. Filip Lešš (ZŠ Močenok) 388, 2. Šimon Vlk (ZŠ J. Hollého), 3. Teo Sýkora (ZŠ J. Murgaša).
výška: 1. Gabriel Varga (ZŠ J.C. Hronského) 110, 2. Ondrej Horváth (ZŠ Ľ. Štúra), 3. Samuel Karásik (ZŠ Hájske).
kriket: 1. Krisztián Tóth (ZŠ VJM Tešedíkovo) 37,50, 2. Ján Ďurík (ZŠ Ľ. Štúra), 3. Lukáš Vlček (ZŠ Hájske).
4x60 m: 1. ZŠ Ľ. Štúra 39,84, 2. ZŠ Hájske, 3. ZŠ J.C. Hronského.

NAJMLADŠIE ŽIAČKY

60 m: 1. Zoja Hajduová (ZŠ Ľ. Štúra) 9,79, 2. Lucia Lenčéšová (ZŠ J. Murgaša), 3. Sofia Kellnerová (ZŠ J. Hollého).
600 m: 1. Nela Meszárošová (ZŠ J. Murgaša) 2:15,22, 2. Veronika Pavlíková (ZŠ J. Hollého), 3. Zuzana Kmotríková (ZŠ J. Murgaša).
1.000 m: 1. Nina Letková (ZŠ Ľ. Štúra) 4:05.92, 2. Dagmar Kostková (ZŠ J.C. Hronského), 3. Liana Borková (ZŠ J. Hollého).
diaľka: 1. Karin Vrabcová (ZŠ Močenok) 365, 2. Michaela Lukačínová (ZŠ Ľ. Štúra), 3. Veronika Pavlíková (ZŠ J. Hollého).
výška: 1. Tereza Kovácsová (ZŠ J. Hollého) 105, 2. Daria Kissová, 3. Dagmar Kostková (obe ZŠ J.C. Hronského).
kriket: 1. Michaela Lukačinová (ZŠ Ľ. Štúra) 35,40, 2. Júlia Kollerová (ZŠ J. Hollého), 3. Emma Matušicová (ZŠ Močenok).
4x60 m: 1. ZŠ J. Hollého 42,54, 2. ZŠ Ľ. Štúra, 3. ZŠ J.C. Hronského.
Bodovacia súťaž družstiev o Putovný pohár zakladateľov r. 2018: 1. ZŠ J.C. Hronského Šaľa 328,5 b, 2. ZŠ L. Štúra Šaľa 292,0, 3. ZŠ J. Hollého Šaľa 273,5, 4. ZŠ J. Murgaša Šaľa 148,5, 5. ZŠ Hájske 119,5, 6. ZŠ Močenok 102, 7. ZŠ Trnovec n/V. 70, 8. ZŠ slov. Tešedíkovo 56, 9. ZŠ s VJM Tešedíkovo 52, 10. ZŠ Bernolákova Šaľa 29, 11. ZŠ s VJM Žihárec 20.

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako sa mení dynamika firiem?
 2. Developer Slnečníc postaví bývanie pri lese. S bazénom aj fitkom
 3. Regeneračný spánok s ideálne podopretou chrbticou
 4. Po Slovensku na motorke
 5. Jablone prinesú ovocie v podobe komfortného bývania
 6. Stačí mi elektromobil? Pozreli sme sa, ako je to s dojazdom
 7. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni?
 8. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi
 9. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020?
 10. P. Lednický: Koronavírus tu už zostane, musíme si na to zvyknúť
 1. Po Slovensku na motorke
 2. Brusnica – lahodná i účinná zároveň
 3. Jablone prinesú ovocie v podobe komfortného bývania
 4. Stačí mi elektromobil? Pozreli sme sa, ako je to s dojazdom
 5. Developer Slnečníc postaví bývanie pri lese. S bazénom aj fitkom
 6. Behind every successful business lies a set of skilled people
 7. Klimatická zmena rozkývala štatistiky škôd na domoch a bytoch
 8. Ako sa mení dynamika firiem?
 9. Hudbou proti holorubom.
 10. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni?
 1. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni? 20 329
 2. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame 12 564
 3. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi 11 487
 4. Ako sa z nenásytných Bödörovcov stal symbol oligarchie 9 791
 5. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020? 9 700
 6. 4 veci, ktoré potrebujete vedieť o bezpečnosti elektromobilov 8 050
 7. Čo robiť v Tatrách, keď počasie pokazí plány? 7 314
 8. P. Lednický: Koronavírus tu už zostane, musíme si na to zvyknúť 6 341
 9. Obľubovali ste termínované vklady? Spoznajte alternatívy 5 602
 10. Slovensko v operácii Barbarossa 4 340
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Nitra, Galanta a Šaľa - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Nitra

Norbert Varga a jeho srdcovka - jahody.

Plantáž, z ktorej sa vám nechce odísť.


(KIJ) 14. jún
Kolektív Nového divadla.

Mali sme obavy, ale vidíme, že živé umenie ľuďom pomáha, vravia divadelníci po ťažkom období bez hrania.


2 h
Veľký Cetín je pohárovým strašiakom Kolíňan, odkedy vyhrali Campri Cup (2019), dvakrát za sebou ich z neho vykopol vo štvrťfinále. Vľavo Straka a Grebáč, vpravo Tomiš a Višňovský.

Strelec postupového gólu chce double, po akom by ho týždeň nenašli.


3 h

Pozrite si MY športujeme.


4 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Bol by to prvý prípad na Slovensku, kedy medveď zabil človeka.


20 h

Jozef Morgoš taký úspech nečakal.


14. jún

Polícia považuje križovatku za neuralgický bod. Župan nepodpísal kolaudačné rozhodnutie.


14. jún

Sprievodný program má trvať štyri hodiny. Ľudia si budú môcť vlastnoručne vyrobiť odznak s logom.


13. jún

Už ste čítali?