NITRA. REagujte, Reflektujte, REkreujte. Týmito slovami a nadšeným potleskom z divadelnej sály i námestia sa v piatok večer začala Divadelná Nitra. Do mesta opäť priviedla slovenských a zahraničných umelcov, aby divákom ukázali to najlepšie zo súčasného divadla.
Spoločnou témou už 27. ročníka festivalu bola predpona RE ako symbol pre znova, opäť, odpoveď. Znamenala život na prelome, na hranici a upozorňovala na potrebu zmeny paradigmy vnímania sveta.
Šesťdňový festival zakončilo v stredu večer magické predstavenie Batacchio. Hlavných trinásť inscenácií si prišlo pozrieť 3 150 divákov a 51 podujatí sprievodného programu navštívilo 1 900 ľudí.
Víkendový program spestrila aj Biela noc
Počas celého víkendu si ľudia okrem hlavného užívali aj pestrý vedľajší program. Divadelné predstavenia doplnili výstavy, tvorivé dielne či workshopy zamerané napríklad na prácu s recyklovateľnými materiálmi.
V rámci Festivalu deťom čakali na najmenších divadelné predstavenia, čítanie v Rozprávkovej búde Teatro Tatro či hra pre celú rodinu v Bábkovisku. Súčasťou festivalu boli aj projekty Darujem ti tulipán, zameraný na tvorivé aktivity pre slabozraké a nevidiace deti, a Empathy BLACK BOX. Čierna kocka už niekoľko rokov interaktívnou formou približuje vidiacim skúsenosť zo života ľudí bez zraku.
Sobotnú Bielu noc sprevádzali nočné prehliadky Nitrianskej galérie či Ponitrianskeho múzea a mládežnícke predstavenia v Synagóge. Obohatil ju aj večerný pochod so svetielkami v podobe Balónového sprievodu. Vrcholom večera bolo vystúpenie LA3NO CUBANO.
Divadlo bez hraníc
Otváracím predstavením hlavného programu bola inscenácia Môj boj. Poľský režisér Michał Borczuch priniesol na dosky Divadla Andreja Bagara dielo o potrebe sebaprezentácie, ktorej dôsledkom je ale strata súkromia. Už prvé predstavenie publikum utvrdilo v tom, že Divadelná Nitra neustále skúma a posúva svoje možnosti.
Na tzv. divadlo na hranici bežný divák nie je zvyknutý. Tradičnú činohru na Divadelnej Nitre doplnili aj nové druhy umenia, ako divadlo pre jedného diváka, divadlo-prednáška či divadlo hraničiace s dokumentom. Novinkou ročníka bol Festivalový stan na Svätoplukovom námestí, kde sa až do konca festivalu premietali filmy českých a slovenských tvorcov.
Počas týždňa mali diváci možnosť užiť si inovatívnu inscenáciu o posledných momentoch života libanonského ľavicového aktivistu 33 otáčok za minútu a pár sekúnd alebo Maďarský agát, ktorý humorným spôsobom parodoval maďarských politikov a ich obranu voči nariadeniu EU.
Program zakončil v stredu večer jedinečný Batacchio, v ktorom sa skĺbilo akrobatické umenie s magickou retro atmosférou. Bol zaujímavým žánrom aj pre rodiny s deťmi. Ľuďom priniesol silný zážitok, ktorý v Nitre tak často nevídajú.
Ak chcú wellness, nech idú do kúpeľov
Na to, že divadelné umenie sa neustále vyvíja, upozornili organizátori festivalu najmä výberom diel. „Chceme vždy prinášať nové tendencie a formy, to je krédo festivalu,“ zdôrazňuje riaditeľka Divadelnej Nitry Darina Kárová. „Snažíme sa priviesť tvorcov, ktorí niečo predznačujú, ktorí sú akoby o krok vpredu pred tým, čo je všeobecne akceptované či uznávané.“
Dodáva, že súčasné divadlá ponúkajú divákom hlavne to, čo ich nerozruší, preto akoby spohodlneli. „My im chceme to mentálne pohodlie narušiť.“ Výberom diel s vážnejšími témami chceli tento oddychový trend divadiel potlačiť a prinútiť publikum zamyslieť sa. „Človek musí v divadle rozmýšľať. Ak chce wellness, nech ide do kúpeľov,“ poznamenala riaditeľka festivalu.
Téma budúceho ročníka je už známa
Osmičkové roky organizátorom tento rok uľahčili námahu a témy vznikali takmer samy. Vtedy nemohli tušiť, že sa k nim pridá aj rok 2018.
Tému budúceho ročníka, ktorý bude od 27. septembra do 2. októbra 2019, ešte taja. Čísla v nej však opäť zohrajú dôležitú úlohu. Nasledujúci rok si totiž pripomenieme 30. výročie významných udalostí roku 1989, od ktorých sa má téma odvíjať.
Riaditeľka festivalu napriek tomu prezradila niekoľko noviniek. „Budúci rok plánujeme väčšiu spoluprácu s Nitrianskou galériou a pribudol aj nový projekt, ktorý robíme v spolupráci s ďalšími devätnástimi organizáciami v Európe.“ Ide o projekt Be SpecACTive, teda byť aktívnym divákom. Má za úlohu aktivizovať publikum a zapájať ho do výberu programu festivalu.